Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szorty i śpiwory ładujące telefony komórkowe

exti 13 Cze 2013 16:46 5196 4
 • Szorty i śpiwory ładujące telefony komórkoweDwa lata temu firma Vodafone pojawiała się na sponsorowanych przez siebie brytyjskich festiwalach muzycznych z ciężarówką, w której można było naładować swój telefon. Na ten rok przygotowała coś lepszego — szorty i śpiwory wytwarzające prąd elektryczny pod wpływem różnicy temperatury ciała i otoczenia.

  Działają one w oparciu o zjawisko Seebecka — powstawanie napięcia elektrycznego na styku dwóch metali lub półprzewodników o różnych temperaturach. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opracowali dla Vodafone elastyczny materiał zawierający takie termopary. Według nich, cały dzień chodzenia w szortach Power Pocket pozwoli naładować smartfon na cztery godziny pracy, a osiem godzin spędzonych w śpiworze da 24 minuty rozmów lub 11 godzin czasu czuwania.

  Jak mówi prof. Stephen Beeby z Uniwersytetu Southampton, ta technologia, choć już obecnie umożliwia wyprodukowanie elastycznego materiału generującego elektryczność, wymaga jeszcze wielu usprawnień, na przykład zwiększenia wytrzymałości. Profesor twierdzi ponadto, że w ciągu kolejnej dekady stosowanie materiałów wytwarzających prąd do wyrobu ubrań stanie się codziennością.

  Źródło:
  http://blog.vodafone.co.uk/2013/06/12/vodafon...eason-tech-charge-your-phone-while-you-sleep/

 • #2 13 Cze 2013 19:35
  WoŹnY
  Poziom 28  

  Mnie zastanawia jedno. Zwykle ubrania mają utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała (nie dopuszczać do wychłodzenia). Zatem ogranicza się strumień ciepła jakie opuszcza organizm. Czy zatem wplatanie takich termopar nie spowoduje większej utraty ciepła? Bo rozumiem, iż aby ogniwo pracowało musi być "transfer" ciepła z ciała do otoczenia. Rozumiałbym odzysk ciepła z układów wydechowych, z procesów technologicznych ale z ciała? Pewnie tak dla żartu ogniwo pracuje najwydajniej przy skrajnie dużej różnicy temperatur. Nie widzę zatem bytu tego ustrojstwa w ubraniach, choć sam pomysł ciekawy w roli gadżetu.

 • #3 13 Cze 2013 19:42
  Krzysiek99
  Poziom 27  

  Bardzo ciekawy wynalazek, szkoda tylko że zostanie wykupiony przez molocha pokroju apple i zamknięty w sejfie. Apstrachując praktyczność wyobraźcie sobie że siedzicie na takiej macie na działce z dala od kontaktu a w tym samym czasie odzyskujecie energię lądując netbooka z którego korzystacie.

 • #4 14 Cze 2013 08:50
  pawello148
  Poziom 12  

  Takie rozwiązanie nie zadziała....by peltier był wstanie wytworzyć sensowne mW mocy (powierzchnia peltiera do 10x10cm) to trzeba zapewnić mu spory gradient temperatury rzędu 20 stopnie C. Po za tym radiator który jest przyczepiony do jednej ze stron ogniwa, nagrzewa się z czasem, i różnica temperatur maleje.

 • #5 14 Cze 2013 11:37
  timo66
  Poziom 22  

  pawello148 napisał:
  Takie rozwiązanie nie zadziała....by peltier był wstanie wytworzyć sensowne mW mocy (powierzchnia peltiera do 10x10cm) to trzeba zapewnić mu spory gradient temperatury rzędu 20 stopnie C. Po za tym radiator który jest przyczepiony do jednej ze stron ogniwa, nagrzewa się z czasem, i różnica temperatur maleje.

  to o którym piszesz na pewno nie zdziała ;)