Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenze - Servo Drives 9400 HighLine

14 Cze 2013 09:33 3192 11
 • Poziom 14  
  Witam,

  Posiadam falownik firmy Lenze Servo Drives 9400 HighLine, jaki przewód oraz program potrzebuję do programowania tego napędu. Czy program jest darmowy czy należy kupić?
 • Poziom 19  
  Witam,

  Program to L-force engineer (poniżej link)

  http://akb.lenze.de/akb-englisch/infopool.nsf/HTML/201200418

  Program jest dostępny w wersji podstawowej (bez edytora funkcji), oraz w wersji płatnej.
  Jeżeli nie musisz wchodzić "głębiej" w ustawienia falownika, to darmówka wystarczy w zupełności (jest na prawdę "bogata" pod względem możliwości nastaw). Co do interfejsu to jest tu kilka możliwości: możesz kupić kabelek do podłączenia pod interfejs diagnostyczny (coś koło 100 euro), albo skorzystać z dostępnego na falowniku portu can, ewentualnie jak masz moduł komunikacyjny na falowniku (np. ethernet) to połączysz się też przez niego.

  Pozdrawiam serdecznie
 • Poziom 19  
  Ja stosuje oryginalny kabel Lenze CAN EMF 2177 IB. Od kabla diagnostycznego jest szybszy i można obsługiwać jednocześnie kilka napędów.
 • Poziom 19  
  Czy szybszy? - chyba nie (porównam sobie jeszcze by być pewnym). Ale bardziej uniwersalny bo np. można być podłączonym jednocześnie do kilku napędów. Dodatkowo jak używasz CAN do komunikacji pomiędzy napędami to możesz za jego pomocą monitorować co się dzieje w szynie CAN. Z drugiej strony potrafię sobie wyobrazić sytuację gdy napęd z jakichś względów wchodzi w stan Bus-off can'a lub sam can ma jakieś niestandardowe parametry transmisji i trzeba szukać prędkości.
  Diagnostycznym można też przeładować firmware czego nie da się zrobić po sieci CAN.
  Używając CAN podłączysz się też np. do 9300 lub do DrivePLC (lub innego jak ma Systembus/CAN) oraz do rozproszonych I/O.
  No dobra bo napiszę że najlepiej mieć oba :)
  Patrząc po cenie to wydaje mi się że chyba na początek wystarczy diagnostyczny
 • Poziom 19  
  Z tymi interfejsami jest tak: najlepiej mieć wszystkie :) Fakt z podłączaniem się po CAN-ie jest to ryzyko że jak się powiesi lub ma jakieś dziwne parametry to jest du... :) i ratuje tylko Lecom lub int. diagnostyczny, albo panel :P
  PS. faktycznie nie testowałem porównania prędkości CAN <-> int. diagnostyczny
  ale testowałem CAN <-> Lecom i tutaj jest różnica (pewnie przez RS232)
 • Poziom 19  
  Jeżeli chodzi o prędkości:
  1. Ethernet
  2. Diagnostyczny
  3. CAN
  4. EtherCat przez gateway w 3200/p500
  5. CAN przez gateway w 3200/p500/EL100
  6. Lecom

  jazda_gazda napisał:

  ale testowałem CAN <-> Lecom i tutaj jest różnica (pewnie przez RS232)

  O tak - zgadza się - szczególnie jak jest trochę bardziej rozbudowana aplikacja technologiczna (czyli np 9300 EP albo jeszcze lepiej EK)
 • Poziom 9  
  Jaki jest schemat połaczenia między usb>ethernet? Chciałbym sam zrobić przewód żeby się połączyć z Lenze i zgrać program.
 • Poziom 19  
  goolman87 napisał:
  Jaki jest schemat połaczenia między usb>ethernet? Chciałbym sam zrobić przewód żeby się połączyć z Lenze i zgrać program.


  ???????

  Chcesz się podłączyć do 9400 za pomocą jakiego rodzaju komunikacji?
  Ethernet jest kartą dodatkową w napędzie. USB to tylko od strony PC - z drugiej jest port diagnostyczny ze specjalnym adapterem.
 • Poziom 9  
  Tak 9400 z kompem. Czyli nie da się obejść biurokracji i samemu zrobić kabel.
 • Poziom 19  
  goolman87 napisał:
  Czyli nie da się obejść biurokracji i samemu zrobić kabel.

  Ale jaki kabel chciałbyś zrobić? Co na jednym końcu a co na drugim?
 • Poziom 9  
  Od strony Lenze wejście COM. Czy można podłączyć wtyczkę RJ do komunikacji zamiast panelu? Od strony komputera USB albo tez po ethernecie.
 • Poziom 19  
  goolman87 napisał:
  Od strony Lenze wejście COM.

  W 9400 nie ma komunikacji po RS232 - wtyczka DB9 (taka jak w komunikacji szeregowej to złącze resolwera lub szyny częstotliwościowej

  goolman87 napisał:

  Czy można podłączyć wtyczkę RJ do komunikacji zamiast panelu? Od strony komputera USB albo tez po ethernecie.

  Zamiast panela można podłączyć adapter diagnostyczny E94AZCUS. Na przemienniku jest złącze RJ69 (szersze o 2 pola niż Ethernet - RJ45). I jest to ogólnie jakaś pochodna RS485 ale format specyficzny więc tylko adapter Lenze.
  Żeby od PC podłączyć się po USB możemy użyć wspomnianego adaptera diagnostycznego lub adaptera USB-CAN.
  Można się podłączyć za pomocą Ethernetu jeżeli jest taki moduł zainstalowany w przemienniku - ale uwaga - jeżeli nie był skonfigurowany w 9400 to będzie miał adres 127.0.0.1 więc się nie połączysz - trzeba najpierw ustawić mu adres IP. Ale jest to najmilszy i najwygodniejszy sposób podłączenia. Jak nie znasz adresu IP to możesz spróbować popatrzeć na adresy pakietów w komunikacji za pomocą np. programu Wireshark