Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik

dominik1996r 14 Cze 2013 17:59 4119 28
  • Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik

Poziom 18  

Witam. Jako, że trochę na temat elektroniki za ten rok się nauczyłem, koniec 1 roku na elektryku, przyjemne teraz lekcje o półprzewodnikach itp. to i motywacja jest. Udało mi się nawet naprawić kit jabla j-50, który nie działał więc czego nie spróbować naprawić unitry? Niestety po włączeniu do sieci wywala główny bezpiecznik we wzmacniaczu, ten koło włącznika z tyłu obudowy. Może ktoś miał podobny problem i nakieruje mnie w której części wzmacniacza szukać usterki? Wiem, że powiecie "miernik w rękę i jazda". Owszem lecz gdzie zacząć - takie moje pytanie :)
    Z góry dziękuje i pozdrawiam :)

0 28
    Użytkownik usunął konto  
    Specjalista - urządzenia lampowe

1. Przegląd połączeń po pierwotnej stronie transformatora
    2. Odlutowanie przewodów łączących prostownik(i) z transformatorem, test załączenia
    3. Dolutowanie w/w przewodów, przecięcie połączeń prostowników z filtrem, test załączania itd...

0
    Poziom 18  

Właśnie trafa się najbardziej obawiam :) Praktyk z tego jeszcze nie miałem. Trafo jest ogólnie odłączone teraz, ale sporo czytałem na ten temat no i uszkodzenie trafa jest bardzo rzadko spotykane w tym transformatorze.
    Tu kilka zdjęć do wglądu.
    Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik
    Mógłbyś bardziej przybliżyć twoje propozycje? Bo szczerze mówiąc za bardzo nie rozumiem. Głównie 3 punkt :) Czy na 1 i 2 zdjęciu kable są dobrze przylutowane? Tzn. w odpowiednie miejsca.

0

dominik1996r napisał:
    Właśnie trafa się najbardziej obawiam

A pokaż no może zdjęcie tego transformatora od góry - coś mi niedobrze to wygląda, na dodatek wygląda jakby się ktoś z kluczem do konserw dobierał do zwoju taśmy miedzianej zmniejszającego pole zakłóceń.
    dominik1996r napisał:
    Mógłbyś bardziej przybliżyć twoje propozycje? Bo szczerze mówiąc za bardzo nie rozumiem. Głównie 3 punkt

No masz transformator wekstrahowany z układu, podłącz zasilanie i zobacz czy bezpiecznik wystrzeli.

dominik1996r napisał:
    Czy na 1 i 2 zdjęciu kable są dobrze przylutowane? Tzn. w odpowiednie miejsca.

A weź schemat i katalog transformatorów i sprawdź...

0
    Poziom 18  

Szukałem schematu tego transformatora, jedynie co znalazłem to katalog tu z forum.
    Ale transformator teraz jak mam wyłożony no to podłączam wtyczkę do brązowego i niebieskiego a z transformatora podłączyć coś do unitry?
    Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik

0

Ten zwój miedzianej taśmy sam się rozlutował?

dominik1996r napisał:
    Szukałem schematu tego transformatora, jedynie co znalazłem to katalog tu z forum.

Opis końcówek masz na schemacie:
    https://obrazki.elektroda.pl/74_1236422474.jpg

dominik1996r napisał:
    Ale transformator teraz jak mam wyłożony no to podłączam wtyczkę do brązowego i niebieskiego

Podłącz tak samo jak we wzmacniaczu było podłączone, obowiązkowo przez bezpiecznik lub lepiej żarówkę.

dominik1996r napisał:
    a z transformatora podłączyć coś do unitry?

Wtórne uzwojenia zostaw niepodłączone.

0
    Poziom 18  

Czy o to chodzi? Tam nie 230 tylko włącznik.
    Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 18  

Czy o to chodzi?
    Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik Unitra at 9100 wywala główny bezpiecznik
    Czy złe podłączenie może wywalić korki? Tego się najbardziej obawiam:)

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 18  

Czyli na moich zdjęciach dobrze podłączyłem?
    Nie nie pisałem, że mam to trafo ale pomierzyć zawsze można. Kolega wyżej może też podać pomiary jeśli byłby tak miły.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 18  

Nie no ja tylko chcę się upewnić moim zdaniem jest dobrze też:) Przezorny zawsze ubezpieczony:) A jeśli chciałbym kiedyś uruchomić wzmacniacz muszę tę blachę jakoś włożyć? Bo to trafo dostałem już takie z amplitunerem. Do włącznika może sobie poradzę jakoś przylutować. Myślałem go uruchomić bo zauważyłem że z mostka graetza nóżka "+" nie jest pokryta cyną i sprawdzając miernikiem nie zwiera się ze ścieżka. Może to jest przyczyną.

0

dominik1996r napisał:
    A jeśli chciałbym kiedyś uruchomić wzmacniacz muszę tę blachę jakoś włożyć? Bo to trafo dostałem już takie z amplitunerem.

Blacha była zlutowana na spodzie transformatora. Jesli się rozlutowała to transformator wiesz do czego się nadaje...

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 16  

Christophorus napisał:
    Gdyby zmierzył on opór uzwojenia posiadanego transformatora

Jak tylko go znajdę -- oczywiście jest gdzieś schowany :/

0
    Poziom 18  

Przy włączniku był oderwany jeden bolec więc postanowiłem zmienić. Po przelutowaniu kabli na wyłączonym po przyłożeniu miernika niebieski kabel ten od lewej (1 zdjęcie) i czarny ten od prawej piszczy, tylko w tym przypadku. Kiedy nie ma nic przylutowanego do włącznika piszczy tylko na tych nóżkach, gdzie są przylutowane kable kolorami czyli niebieski i niebieski i czarny i czarny. Kiedy włączony jest włącznik to piszczy na każdej kombinacji więc chyba dobrze.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 18  

Niestety boję się sprawdzić trafo a nie wiem czy włącznik na pewno nie zrobi zwarcia. Najlepiej byłoby mieć pomiary rezystancji tego trafo.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 18  

Jutro po szkole się za to zabiorę:)

Nasunęło mi się jeszcze 1 pytanie. Wzmacniacz po tym, gdy był wyłączony całą noc, został włączony i narobiło kupę dymu. Jeżeli trafo zostało uszkodzone to coś musiało je uszkodzić. Jeżeli okaże się spalone to czy jeśli włożę nowe to go dalej nie uszkodzi?
    Jak wieczorem wrócę do domu to pomierzę i sprawdzę ewentualnie to trafo przez żarówkę. Przypomniało mi się jeszcze coś. Bo ten wzmacniacz był u "elektryka" on tak tą blachę ściągnął. Przed oddaniem go do niego pęknięty był mostek graetza. Koleś w elektronicznym dał mi zamiennik. Pewnie nie dolutowałem do końca i stąd ta przyczyna. Szybko wziąłem ten wzmacniacz od elektryka bo ciągle go przetrzymywał i mówił, że trafo spalone. Czy przez uszkodzony mostek mogło uszkodzić transformator? Mi się wydaje że nie bardzo.

Niestety żarówka świeci.

Ten transformator przezwoić czy bardziej się opłaci jak kupię używany do 30zł? Wydaje mi się, że za 30 to dopiero drut nawojowy kupię, ale przynajmniej uzwojenie pierwotne będzie "nowe" z tym że co z tą blachą transformatorową. Potrzebna jest? Niestety nie ja "rozbierałem" to trafo.

0
    Poziom 16  

Znalazłem swoje trafo, jak chcesz, to Ci go sprzedam.

0
    Poziom 18  

Napisze na pv, żeby nie zaśmiecać forum i sie dogadamy ewentualnie.

0

dominik1996r napisał:
    Jeżeli trafo zostało uszkodzone to coś musiało je uszkodzić. Jeżeli okaże się spalone to czy jeśli włożę nowe to go dalej nie uszkodzi?

Przez żarówkę właczasz, żarówkę eliminujesz dopiero po usunięciu usterek.

dominik1996r napisał:
    Czy przez uszkodzony mostek mogło uszkodzić transformator? Mi się wydaje że nie bardzo.

Uszkodzenie mostka mogło spowodować uszkodzenie transformatora. Przyczyna może też leżeć głębiej - przebite elektrolity, zwarcie w stopniu mocy.

0
    Poziom 18  

Czyli jeśli kupię trafo to po włączeniu szeregowo żarówki nie uszkodzi trafa? To dobrze będę musiał kupić bo mile wspominam ten wzmacniacz :)

0
    Poziom 16  

Jeśli kupisz ode mnie to trafo, to lepiej zanieś to wszystko do serwisu, a nie naprawiaj dalej sam, bo z tego co tu czytam, również poleci Ci to drugie.

0
    Poziom 18  

Natomiast z tego co ja widzę to tylko posty nabijasz ;]

0