Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha RX-V563 - Wyłączający się głośnik tylny.

14 Jun 2013 22:14 1914 11
 • Level 10  
  Witam,

  Mam dziwny problem z amplitunerem Yamaha RX-V563 i głośnikami a właściwie z jednym głośnikiem tylnym. Mam podłączony zestaw 5.1 głośników również Yamahy. Jeden głośnik raz gra raz nie. Po kombinacjach alpejskich z ustawieniami straciłem cierpliwość. Podmieniłem przewody między kanałami i nadal to samo. Gdy działa i dam głośniej to w pewnym momencie się tylko ten jeden głośnik wyłącza. Czasami jak przyciszę to się załączy a raz nie. Czasami działa wyłączenie amplitunera a czasami po włączeniu nadal nie gra a po jakimś czasie się włączy. Pomierzyłem oporność taka sama jak w pozostałych głośnikach choć niektóre miały 5 omów inne 7. Nie wiem czy to głośnik się uszkodził czy przewód. Niestety są w ścianie wszystkie przewody a ten idzie przez miejsca gdzie były wieszane szafki i mógł się naruszyć, ale to by głośnik cały czas nie grał. Kolega ma mi dostarczyć przewód za parę dni to i to sprawdzę, ale może macie inne pomysły.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 37  
  Posprawdzać w środku luty na gniazdach, płytce drukowanej. Podejrzewam jakieś zimne luty.
 • Level 10  
  Ale we wzmacniaczu? Ale to ciekawe, bo jak przełożę z gniazd dźwięku otaczającego na gniazda głośników tylnych dźwięku otaczającego to tak samo robi dokładnie ten głośnik. Jak zamienię L z R to też się tylko ten tylni wyłącza ten sama jak by było to na gnieździe wzmacniacza to by drugi głośnik wyłączył po zamianie przewodów. To może coś w głośniku. Ale on chyba nie jest rozbieralny. Jak co to jeden z głośników modelu nx-e130. Dodam, że wyłącza się przy poziomie głośności -30 db.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jeszcze jedna ciekawostka o tunerze nie wiem czemu nie mogę w ustawieniach włączyć głośników tylnych dzwięku otaczającego są na NONE ale grają jak w te gniazda wepnę głośniki, ale w level nie mogę ustawiać ich poziomów głośności. Mogę włączać i wyłączać głośniki dźwięku otaczającego i jak w te gniazda wepnę tylne głośniki to mogę regulować ich poziom. Podejrzewam, że to się nie łączy z główną tematyką postu, bo na każdych z tych gniazd ten jeden głośnik się wyłącza.

  Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

  Jednak te - 30 db to nie reguła czasami się wyłącza przy mniejszych wartościach.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 31  
  W momencie jak się "wyłączy", to podłącz w to gniazdo, w które był wpięty, jakiś inny głośnik. Jeśli będzie dźwięk, to przyczyna leży w przewodach/kolumnie. Jeśli nie będzie, to może działać termika/zab. przeciwzwarciowe, i wtedy przyczyna może być zarówno w głośniku jak i w amplitunerze.
 • Level 10  
  Nie muszę tego robić, bo jak zmieniam L głośnik z P i dam głośniej to i tak zawsze jeden i ten sam się wyłącza. Jak przerzucę z gniazd SUB B. na SUB RL to też tak się dzieje. Więc na to wygląda, że coś z głośnikiem albo przewodem jak dobrze rozumuję.
 • Level 31  
  Ale nie wiem, czy to coś po prostu nie styka, czy elektronika odłącza sygnał. Problemem może być np. wzbudzanie się stopnia mocy, a tego nie zdiagnozujesz w głośniku, jeśli przyjmiemy problem z przerywaniem w obwodzie za słuszny.
 • Level 10  
  Dobra porozbierałem trochę mocowań głośników ścian przewodów itp i jak się okazuje to kurna przewód. Bo po ściągnięciu kolumny i podpięciu jej do przewodu innego na tym samym wyjściu działa. To powstaje pytanie. Jak to możliwe, że przewód takie coś powoduje? Jak byłby gdzieś zwarty to od razu by nie grało, a nie losowo raz się załączy raz można dać na maxa i nic a raz na paru procentach się wyłącza. O co w tym chodzi?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Sprawdziłem miernikiem nie ma zwarcia. No nic polutuję końcówki, bo może coś ze stykiem jest albo w głośnikach albo w amplitunerze, może samo skręcenie linek nie wystarcza.
 • Level 31  
  Quote:
  Jak to możliwe, że przewód takie coś powoduje?

  Może być na granicy przewodzenia, obluzowany, ew jakieś mikrozwarcie. Każda wibracja wtedy powoduje takie a nie inne zachowanie. wymień cały przewód.
 • Level 10  
  No to nie jest takie proste :). Przewód leci w ścianach za szafkami kuchennymi pod sufitem podwieszanym itp. Jednak spróbuję pokombinować ze stykami ocynuję obydwie strony głębiej do zacisków głośnika włożę i zobaczę jak to nie pomorze to mam przechlapane. Bo od miesiąca jestem po adaptacji pralni na to mieszkanie więc wszystko jest świeże i nowe.
 • Level 31  
  Puściłeś kable głośnikowe w ścianach? Genialny pomysł :) Takie coś puszcza się w korytkach, ew. pod listwami podłogowymi.
 • Level 37  
  Hapamasta wrote:
  Niestety są w ścianie wszystkie przewody a ten idzie przez miejsca gdzie były wieszane szafki


  Niestety może to być powodem. Jeśli w środku kabla będzie przerwa wywołana jakimś wbitym kołkiem, przewody będą lekko stykać - od nagrzania, ruchu itp może raz działać raz przerywać. Podepnij głośnik zewnętrznym kablem a wszystko będzie wiadomo.
 • Level 10  
  Już podpiąłem i wiadomo. Przewód jest problematyczny, ale mam jeszcze nadzieję, że jak przylutuję styki to może coś da jak nie to mam duży problem.