Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora

pawel0414 15 Cze 2013 00:50 4437 28
  • #1 15 Cze 2013 00:50
    pawel0414
    Poziom 20  

Witam. Mam pewien problem z zaprogramowaniem owego mikroprocesora. Posiadam taki programator USBASP AVR ATMEL na taśmie ISP( Posiada on 3 tryby pracy : 1 - dla wolniejszego programowanie , 2 serwisowy i 3 zasilający układ z programatora) oraz Atmege 8A-PU. Sterowniki zainstalowane poprawnie. Masa złączone , Ucc i Vcc również. We wtyczce ISP jest 4 gniazda GND a ja podłączyłem tylko do 1, źle ? Z moich obserwacji wynika , że kontroler jest widzialny w systemie natomiast procek już nie. W mkAVRCalculator wyskakuje cały czas " BŁĄD AVRDUDE " A W logu pojawia się to :

avrdude.exe: set SCK frequency to 187500 Hz
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

Poprawność podłączenia sprawdzałem już chyba z 20 razy. Raz jakoś udało mi się wykryć go w ów programie ( nic nie ruszałem w kablach ) lecz jak chciałem wgrać jakiś program przez Arduino to wywalało błąd , że nie ma podłączonego procka itp.

Nie wiem co robić z tym fantem. Sprawdzałem na 2 atmedze 8a i problem nadal występuje ;/
    foto podłączenia poniżej :

ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora

0 28
  • #2 15 Cze 2013 08:48
    pawel-jwe
    Poziom 30  

pawel0414 napisał:
    a ja podłączyłem tylko do 1, źle ?

Tak, często tylko jednym przewodem idzie masa. Jeśli masz miernik to sprawdź na którym masz masę, jeśli nie to podłącz wszystkie 4 lub przełączaj się między kolejnymi.
    No i RESET musisz podciągnąć przez rezystor (może być 4,7k - 10k) do VCC.

0
  • #4 15 Cze 2013 08:53
    pawel-jwe
    Poziom 30  

No i jeszcze jedno, na płytce nie masz kwarcu, więc obstawiam że masz Atmege ustawioną na wew. generator RC. Jeśli jest to wew. RC 1MHz to musisz programować ją w trybie "wolnym".

0
  • #5 15 Cze 2013 12:00
    pawel0414
    Poziom 20  

Dziś spróbowałem jeszcze wszystko połączyć w ten sposób :
    przy czym podłączyłem te 2 masy dla pewności i dałem rezystor 10K bo mniejszego nie posiadałem ( za duży ?) . Objawy dalej takie same, zmiana trybu wolnego /szybki i odwrotnie nie czyni programowi różnicy. Sprawdziłem na diodzie czy sam programator daje napięcie na styki Vcc w taśmie IDC i wychodzi na to , że tak. Gdzie szukać dalej przyczyny ?

0
  • #6 15 Cze 2013 12:29
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Dodaj kondensatory 100nF przy liniach zasilania (bezpośrednio przy mikrokontrolerze, dwa, przy obu liniach). Całość zasilasz z programatora z założoną zworką? Czy z zewnętrznego źródła? Miałem kiedyś problem z zasilaniem mikrokontrolera z USB, ze stacjonarnego komputera - zasilacz siał jak szalony i nie trzymał napięcia. Polecam spróbować zdjąć zworkę i podłączyć układ do zewnętrznego zasilacza o stabilnych parametrach.

0
  • #7 15 Cze 2013 13:48
    pawel0414
    Poziom 20  

Mogę mu dać 5 V ?> W nocie katalogowej jest max do 5,5 V dlatego pytam bo nie chcę upalić procka.

0
  • #8 15 Cze 2013 14:14
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Nota katalogowa prawdę ci powie ;) Tak, do 5,5V możesz zasilać.

0
  • #9 15 Cze 2013 15:55
    pawel0414
    Poziom 20  

Tak więc zrobiłem jak kolega poradził i niestety dalej " błąd avrdude" . Dodatkowo sprawdziłem wszystkie kable czy przewodzą i niestety są sprawne. Napięcie programator podaje , sprawdziłem tylko diodą bo w nast. tyg dopiero bd mial miernik. Może programator źle w systemie zainstalowałem ? W programie mkAVRCalculator mam do wyboru com1 i usb jednak na obydwu nie śmiga ( jest jakaś różnica ? , w arduino do wyboru mam np. tylko com 1 przy usbasp) . Z innej beczki trochę . Mógłby ktoś mi powiedzieć jakie fusy powinien mieć ten procek ? Czy jeśli będą złe to procek nie będzie widzialny ? Jeśli procek nie jest wykrywalny to jak niby mogę zmienić jego fusy ? Myślałem poprzednio , że zablokowałem procek zmianą fusów no ale one są dostępne dopiero jak jest wykryty procek więc chyba nie ?

0
  • #11 15 Cze 2013 16:05
    pawel0414
    Poziom 20  

Teraz będzie lepiej widać :
    ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora

0
  • #12 15 Cze 2013 17:07
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

No fajnie, widzimy kolorowe przewody, ładnie powtykane w płytkę, ale co dalej? Gdzie są drugie ich końce? Mamy wróżyć co się za nimi kryje i dokąd prowadzą? Pokaż wszystko co masz i np. screena z programu mkAVRCalculator.

Piszesz, że zrobiłeś jak ci poradziłem, ale kondensatory dalej się nie pojawiły... To w końcu jak? Napisz raz a porządnie jak masz to zasilone, jak ustawione zworki, jaki programator (skąd) itp. Atmegi nowe? Czy były już wcześniej programowane? Standardowo fusy ustawione są na wewnętrzny oscylator RC o częstotliwości 1Mhz. A może pomyliły ci się jednak zworki w USBASP?

I jeszcze jedno, pokaż taśmę łączącą programator z układem. Widziałem kiedyś źle zaciśnięte złącze (odwrotnie), przez co sygnały były tak jakby w lustrzanym odbiciu. Zrób wyraźne zdjęcie dwóch końców obok siebie.

0
  • #13 15 Cze 2013 17:35
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Na innej stronie znalazłem Twój temat, z którego wynika, że wcześniej miałeś źle podłączone zasilanie do mikrokontrolera. Niestety nie da się stwierdzić, jak to podłączałeś. Jest możliwe, że uszkodziłeś oba mikrokontrolery. Napisz więc, jak pierwotnie miałeś podłączone zasilanie.

Poza tym, skoro piszesz, że grzebałeś przy fusebitach, to istnieje prawdopodobieństwo, że to jest przyczyną problemów, a wtedy: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zablokowany-mikrokontroler-atmel.html

0
  • #14 15 Cze 2013 18:23
    pawel0414
    Poziom 20  

Przepraszam Panów za ten nieład ale pogubiłem się ze zdjęciami i prowadzeniem tematu na 2 forach dlatego pozostaję tylko tu. Nie wiem czy wolno wklejać linki ale programator mam taki :

Moderowany przez LordBlick:

Link do treści krótkotrwałych usunięto, proszę się zapoznać z regulaminem, aby uniknąć niejasności. Zdjęcie poniżej i tak bardzo dobrze odzwierciedla jego budowę.

Kondensatorów nie wstawiałem bo ich zwyczajnie nie posiadam , jeśli potrzeba zakupię je następnym tyg. Pierwotnie układ zbyt się nie różnił tylko nie miałem zwartego Vcc i Ucc oraz GDN a z procka GND dołączyłem do 2 gniazda GDN w mikrokontrolerze. Da się jakoś sprawdzić czy zablokowałem procesor ? Z tego co pamiętam tych fuse bardzo nie zmieniałem jedynie raz ustawiłem zewnętrzny kwarc 16mhz tak jak gdzieś wyczytałem na stronie www. Zworek jak widać jest 3 , 1 - programowanie ,2 tryb serwisowy ( programowanie kontrolera) , 3 - zasilanie układu .
    ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora

ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora ATMEGA 8A - Programator nie widzi mikroprocesora

0
  • Pomocny post
    #15 15 Cze 2013 18:26
    Colina2
    Poziom 16  

ustawiłeś zewnętrzny kwarc a ja go tutaj nigdzie nie widzę...

żeby programator zobaczy procka z ustawionym zewnętrznym kwarcem to ten kwarc musi tam być

0
  • #16 15 Cze 2013 18:57
    pawel0414
    Poziom 20  

Mam ustawiony wewnętrzny 1 MHZ :

0
  • #17 15 Cze 2013 18:58
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Ustawione to ty masz w programie, ale czy w mikrokontrolerze, to nie wiadomo. Ale wszystko wskazuje, że raczej nie, czyli musisz podłączyć kwarc. Wtedy będziesz wiedział.

0
  • #18 16 Cze 2013 11:11
    pawel0414
    Poziom 20  

Colina2 napisał:
    ustawiłeś zewnętrzny kwarc a ja go tutaj nigdzie nie widzę...
    Z kąd to wywnioskowałeś ? Żadnego kwarca nie ustawiłem bynajmniej tak mi się wydaje. Jeśli fabrycznie Atmega8A jest na wewnętrznym kwarcu 1MHz a ja nie mam połączenia procka z programem to przecież chyba nie mogłem zmienić tej opcji ? Mógłby ktoś to potwierdzić ? Tak samo chyba z fuse bitami , których nie mogłem zmienić bo ich nawet do urządzenia nie mogłem wysłać. Czy się mylę ?

0
  • #19 16 Cze 2013 11:36
    Colina2
    Poziom 16  

Skąd wywnioskowałem? A stąd:

pawel0414 napisał:
    Z tego co pamiętam tych fuse bardzo nie zmieniałem jedynie raz ustawiłem zewnętrzny kwarc 16mhz tak jak gdzieś wyczytałem na stronie www.

Faktycznie jeżeli ani razu nie udało Ci się połączyć atmegi z komputerem to nic zmienić nie mogłeś. Skąd w takim razie pomysł że zablokowałeś procka?

0
  • Pomocny post
    #20 16 Cze 2013 11:42
    kicajbas
    Poziom 25  

Witam

Cytat:
    Z tego co pamiętam tych fuse bardzo nie zmieniałem jedynie raz ustawiłem zewnętrzny kwarc 16mhz tak jak gdzieś wyczytałem na stronie www

kol.Brutus_gsm czytał Twój post uważnie stąd jego stwierdzenie.
    Spróbuj na wszelki wypadek podpiąć kwarc.

0
  • #21 16 Cze 2013 12:05
    pawel0414
    Poziom 20  

Colina2 napisał:
    Faktycznie jeżeli ani razu nie udało Ci się połączyć atmegi z komputerem to nic zmienić nie mogłeś. Skąd w takim razie pomysł że zablokowałeś procka?
    Raz mi się udało więc chciałem wgrać bootloadera przez Arduino lecz wskazywał na brak połączenia z procem mimo iż w mkAVRCalculator był widzialny. Potem nagle zginął i już go nie zobaczyłem a nic nie przestawiałem , chciałem po prostu załadować bootloader. Z kwarcem spróbuję , dzięki za radę.

0
  • #22 16 Cze 2013 12:18
    hacker17
    Poziom 17  

Mam takie małe pytanie czy próbowałeś zaprogramować Atmege w trybie wolnym programatora ? Ma to znaczenie ze wzg. na to, że w procesie produkcji atmegi producent ustawia ten procesor na wewnętrzny wolny kwarc. W wyniku tego pierwsze programowanie musi odbyć się w trybie wolnym i wtedy wystarczy zmienić wewnętrzna kwarc na większą wartości (np. 8MHz) co w konsekwencji pozwala później programować w trybie szybkim.

0
  • #23 16 Cze 2013 12:39
    pawel0414
    Poziom 20  

hacker17 napisał:
    Mam takie małe pytanie czy próbowałeś zaprogramować Atmege w trybie wolnym programatora ?

Mój programator posiada zworkę ON/OFF i nią przestawiam tryb wolnego programowanie lecz nie przynosi to żadnego efektu.
    Colina2 napisał:
    Faktycznie jeżeli ani razu nie udało Ci się połączyć atmegi z komputerem to nic zmienić nie mogłeś.

Więc kwarcu też raczej nie zmieniłem bo niby w jaki sposób :)"

pawel0414 napisał:
    avrdude.exe: set SCK frequency to 187500 Hz
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
    Czy ten błąd na pewno dotyczy tego , że programator nie widzi procka ?

0
  • Pomocny post
    #24 16 Cze 2013 13:04
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Tak, odłącz kabel od programatora i błąd będziesz miał ten sam błąd. Niestety ciężko cokolwiek innego wymyślić. Kup chociażby najtańszy multimetr z testem ciągłości i sprawdź taśmę, czy aby na pewno wszystkie linie przewodzą. Zamontuj kwarc i kondensatory i najlepiej kup następną atmegę (pisałeś, że zasilanie miałeś odwrotnie, mogły tego nie przeżyć). Wtedy będziemy myśleć dalej, bo na chwilę obecną już chyba więcej wymyślić się nie da.

0
  • #25 16 Cze 2013 13:16
    pawel0414
    Poziom 20  

W tym tygodniu będę miał multimetr więc będziemy działać. Mam jeszcze jedno pytanko, da się sprawdzić czy uwaliłem te atmegi ?

0
  • #26 16 Cze 2013 13:20
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Da się - podłączyć do sprawnego w stu procentach programatora i spróbować zaprogramować ;) Bo na razie jest tyle niewiadomych, że ciężko stwierdzić, czy wina leży po stronie układów scalonych, programatora, czy może przewodów lub taśmy.

0
  • #28 16 Cze 2013 14:08
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Nada się jak najbardziej. Jeśli to dla ciebie nie przeszkoda, to weź sobie oba. Chociaż 16MHz bardziej ci się przyda, ponieważ rezonator 8MHz atmega ma wbudowany. A skoro ma wewnętrzny, to po co montować identyczny zewnętrzny (pomijam dokładność takich rezonatorów i kwarców).

0
  • #29 18 Cze 2013 16:46
    pawel0414
    Poziom 20  

EDIT :D Procesor jest widzialny ! Tak dla zaspokojenia siebie wsadziłem dodatkowo kwarc zewnętrzny 16MHz i ruszył bez problemu , dzięki za pomom :) oczywiście pkt się należą .

0