Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sony Ta-f505es - Przekaźniki wzmacniacza po próbie czyszczenia przestały działać

zgon2 15 Cze 2013 01:44 2541 12
  • #1 15 Cze 2013 01:44
    zgon2
    Poziom 6  

Witam

Chciałem przeczyścić styki przekaźnika w wzmacniaczu Sony ta-f505es. Po mocowaniu się z pokrywą przekaźnika, udało mi się w końcu ją zdjąć. Niestety przekaźnik po zdjęciu pokrywy przestał się załączać - brak reakcji na przycisk power.

Zdjemując pokrywę wydaje mi się, że nic mechanicznie nie uszkodziłem. Bezpiecznik wygląda na cały. Obecnie przy włączaniu wzmacniacza słychać jedno pstryknięcie z okolicy transformatora, przekaźniki natomiast milczą.

Będe wdzięczne za wszelkie sugestie i porady co moge zrobić, sprawdzić - jestem początkującem przez duże P.

p.s. Przed zdjęciem pokrywy przekaźnika, chcąc ułatwić sobie do niej dostęp odłączyłem gniazdo przewodu plusowego, który jest na płytce obok przekaźnika. Później włączyłem wzmacniacz bez włożonego na miejsce owego przewodu. To jedyne co zrobiłem nie w kolejności. Obecnie przewód jest podłączony jak należy.

Pozdrawiam

0 12
  • Relpol
  • #2 15 Cze 2013 06:36
    wkj
    Poziom 35  

Podaj symbol gniazda/wtyku, który nie podłączyłeś na płytce - obok niego powinien być numer.

0
  • Relpol
  • #3 15 Cze 2013 11:31
    zgon2
    Poziom 6  

Nie podłączyłem wtyku o symbolu "L". Załączam zdjęcie, czerwoną strzałką zaznaczyłem gniazdo, którego nie podłączyłem przed uruchomieniem wzmacniacza.

0
  • #4 15 Cze 2013 14:00
    wkj
    Poziom 35  

To połączenie stopnia mocy z wyjściem wzmacniacza realizowane za pomocą przekaźników. Nie pomyliłeś się i odwrotnie nie podpiąłeś?
    Przyczyn może być kilka:

- idzie prąd stały na kolumny i działa zabezpieczenie, przekaźniki wyjściowe nie załączają, (mało prawdopodobne, ale nie wykluczone)
    - podczas demontażu obudów przekaźników wyjściowych, uszkodziłeś cewki przekaźników, mimo podawania na nie odpowiedniego napięcia, przekaźniki nie działają (wielce prawdopodobne)

Trop jest, pozostaje sprawdzenie jak na razie dwóch, trzech rzeczy;
    Pomiar napięcia stałego na wtyczkach L i R - są dwu pinowe więc dwie sondy miernika wpinasz na nie i mierzysz - miernik na zakres 200v napięcia stałego i jak załączysz a nic nie wskaże zmniejszasz zakres do jak najmniejszego.
    Pomiar napięcia na cewkach przekaźników, na boku przekaźników powinno być napisane na jakie znamionowe napięcie są i takie powinno być na jego elektrodach cewki - w zależności, które gniazdo zaciskowe wybierzesz A lub B.
    Jak napięcie będzie, to trzeba wylutować przekaźniki i pomierzyć rezystancję cewek, nie może być nieskończenie wielka, musi coś pokazać miernik.

ps. Napisz jeszcze czy działa sygnalizacja na panelu frontowym:
    - power,
    - source direct,
    - muting,

0
  • #5 15 Cze 2013 15:15
    zgon2
    Poziom 6  

Wkj dziękuje za porady.

Sygnalizacja na panelu frontowym działa idealnie. Jutro zabiore się za pomiary miernikiem, dziś zaraz zasuwam do pracy.

0
  • #6 15 Cze 2013 16:43
    wkj
    Poziom 35  

Jeżeli sygnalizacja działa zatem można wykluczyć awarię zasilania, sa na tym samym obwodzie co niedziałające przekaźniki.

Tak gdybam sobie, ponieważ ten wzmacniacz ma trochę połączeń taśmowych i być może któreś gniazdo może nie stykać lub wtyk może być nie wciśnięty do końca.

0
  • #7 20 Cze 2013 15:38
    zgon2
    Poziom 6  

Pomiary miernikiem wykazują brak napięcia na wtyczkach L i R, miernika uzywam po raz pierwszy, ale wydaje mi się, że operacje przeprowadzam prawidłowo

0
  • #8 21 Cze 2013 17:27
    wkj
    Poziom 35  

Czyli prawidłowo, co z dalszymi pomiarami?

0
  • #9 26 Cze 2013 20:17
    zgon2
    Poziom 6  

Pytanie z piaskownicy:
    ustawienie miernika w przypadku pomiaru napięcie cewek to:

- prąd stały
    - obie sondy miernika przykładam do uzwojenia jednej cewki i sczytuje pomiar

Proszę o ewentualną poprawkę

0
  • #10 26 Cze 2013 20:29
    wkj
    Poziom 35  

zgon2 napisał:
    Pytanie z piaskownicy:
    ustawienie miernika w przypadku pomiaru napięcie cewek to:

- prąd stały
    - obie sondy miernika przykładam do uzwojenia jednej cewki i sczytuje pomiar

Proszę o ewentualną poprawkę

Tak, obie sondy do elektrod cewek, a ustawienia miernika na napięcie stałe, w zależności od wielkości na zakres 200v lub 20v, patrz zał. i strzałki

0
  • #11 26 Cze 2013 22:39
    zgon2
    Poziom 6  

Występuje brak napięcia na elektrodach cewki, mierzyłem jedną z nich przykładając sondy do jej uzwojeń.

0
  • #12 27 Cze 2013 15:05
    wkj
    Poziom 35  

Napięcie jest podawane za pośrednictwem styków z przełączników wyboru gniazd wyjściowych A lub B i pojawi się ono tylko przy wciśniętym przełączniku dla danego gniazda.
    Jeżeli powyższe nic nie zmienia to sprawdź po lewej stronie złącze wielostykowe (na schemacie ozn. jako CP10), czy przypadkiem nie wysunęło się po walce z przekaźnikami. Dalej idąc tym tropem, po taśmie łączeniowej wchodzi w kolejną płytkę z oznacznikiem na niej CS10, a z tej wchodzi na kolejne wielostykowe łączenie CP9. Posprawdzaj to (oznaczenia z serwisówki).

0
  • #13 28 Cze 2013 18:13
    zgon2
    Poziom 6  

Złącza wielostykowe i taśmy są poprawnie wpięte, trzymają się stabilnie.
    Jeszcze co do mierzenia napięcia. Mierzyłem je przy wciśniętym przełączniku gniazd wyjściowych - dalej miernik nie reaguje na dotyk sondami zwojów cewki.
    Jakieś jeszcze pomysły ?

0
  Szukaj w 5mln produktów