Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gigabyte model: GE-R460-V1 - Zamiana układu scalonego CM6800 na inny układ?

elektryku5 15 Jun 2013 10:09 4971 3
Tespol
    elektryku5
    Level 39  
    Witam, trafił się ostatnio jakiś zasilacz Gigabyte, ale po otwarciu ukazał się zwykły Fortron, jest to na 99.99% to samo co napisałem w temacie, na płycie jest napisane FSP400-60GLY, a na płycie z GLN jeśli dobrze pamiętam też jest GLN, więc wszystko by się zgadzało. W środku wygląda to tak, zaznaczone jest 400W na PCB, tylko u mnie jest jeden Mos-fet od PFC:
    Zdjęcie stąd: Link
    To taki wstęp odnośnie modelu, jak widać jest on dość znany z często padającego PFC, jako że układ scalony CM6800 jest zintegrowanym sterownikiem PFC oraz przetwornicy, przez to niestety mimo napięcia na głównym kondensatorze elektrolitycznym przetwornica nie ruszyła. Układ scalony CM6800 jak się okazało po odlutowaniu miał pozwierane z masą różne nóżki). Pomocnicza przetwornica oczywiście działa.

Czytając forum zauważyłem, że w tych zasilaczach (o różnych mocach) pali się PFC, więc postanowiłem je olać i oszczędzić kilka zł na układzie scalonym CM6800, gdyż i tak to PFC musi być źle zaprojektowane, skoro jest tak awaryjne. Zatem zamiast układu scalonego CM6800 zamontowałem układ scalony UC3845 w następujący sposób:
    Nie wiem czy czegoś nie pomyliłem podczas pisania, ale w takiej konfiguracji zasilacz ruszył, lecz z pewnymi mankamentami, mianowicie słychać było dość głośne syczenie, żarówką 12V/15W dało się obciążyć tylko linię 5V, na 3,3V i 12V (tu 12.34V, a nawet 12.5V) się wyłączał, Oczywiście nie dało nic podpięcie CD-ROM-u, a po podpięciu do komputera kręcił się tylko wentylator, bo brakowało napięcia PG i wtedy syczał również. Jednak sądzę, że to nie wina braku obciążenia, bo u znajomego na sprawnym nawet samą linię +12V dało się obciążyć. Stare PFC na krótko oczywiście, tranzystory SMD i diody po stronie pierwotnej sprawdzone.

Zadam ogólne pytanie, czy może da radę na układ scalony UC3845 to przerobić, lub czy bez układ scalonego CM6800 ani rusz? Po bardzo bardzo zgrubnym przejrzeniu not mam wrażenie, że coś takiego powinno działać, tylko bez PFC, co o tym myślicie?

W sumie na zasilacz tej klasy nie warto marnować zbyt dużo czasu i pieniędzy, jednak na nim chciałbym poeksperymentować i spróbować go odpalić bez układu scalonego CM6800.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Tespol
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    Po bardzo bardzo zgrubnym przejrzeniu not mam wrażenie, że coś takiego powinno działać, tylko bez PFC, co o tym myślicie?

A po co jest aktywny układ PFC APFC w zasilaczach ATX dużej mocy 500-550-600W (popatrz na wydajność prądową linii +12V... 30A)...
    1. Napięcie na wyjściu PFC jest stabilizowane ok. +400V... Jeśli podłączysz sieć wprost ... masz od (278V do 342V) na wyjściu, standardowo 310V na kondensatorze elektrolitycznym.

* Widać różnice czyli moc i zdolność jej odbioru gwałtownie maleje przy normalnym podłączeniu

2. Można pobierać większy prąd i zarazem zmniejszyć wart. elektrolitycznego kondensatora na wyjściu APFC, forma sygnału napięcia jest sinusoidalna w przeciwieństwie do wymaganej wartości kondensatora elektrolitycznego na wyjściu zasilacza bez PFC
    3. Pozwala projektować zasilacze ATX z uniwersalnym zasilaniem 110-120V z gniazdka.

,(':idea:')
    Polecam dyskusję "braci Słowian zza wschodniej ściany" Link_блоки питания с APFC и источники бесперебойного питания

,(':?:')
    Po co kupować zasilacz ATX z APFC i płacić więcej niż za zwykły aby potem zaś odłączać APFC?

Quote:
    CM6802(Both PFC and PWM Gate-driver with 0.5A capabilities minimizes the need for external driver circuits.), CM6800(Gate-driver with 1A capabilities minimizes the need for external driver circuits.)

Można CM6800 za CM6802, ale odwrotnie nie!
    Analogi CM6800 = ML4800

Wnętrze ATX (FSP OPS550-80) zbliżone do Twojego modelu
    Gigabyte model: GE-R460-V1 - Zamiana układu scalonego CM6800 na inny układ? Gigabyte model: GE-R460-V1 - Zamiana układu scalonego CM6800 na inny układ?
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Tespol
    elektryku5
    Level 39  
    Edit: 23 Sty 2014 18:52
    Dzięki za odpowiedź.
    Nie przeszkadza mi to, że w zasilaczu siedzi APFC, lecz to iż prawdopodobnie samo z siebie się spaliło, a dodatkowo widzę, że było to częstą przypadłością tej serii, ponieważ niektórym paliło nawet dławik, także coś w projekcie tego APFC musi być nie tak...

Edit: 30 Sty 2014 16:49
    Odkąd w warsztacie pojawił się oscyloskop i miałem chwilę nudy, postanowiłem dalej powalczyć... Najpierw uruchomiłem samą płytkę sterownika z układem scalonym UC3845 i okazało się, że nóżka 3 od zabezpieczenia ma iść do pinu 9 po byłym układzie scalonym CM6800 (przynajmniej tak mi się wydaje).

Po tym ładnie ruszyło, zasilacz normalnie działa, tylko że piszczy niemiłosiernie... Jednak po obciążeniu piszczenie ma większą częstotliwość i jest nieco cichsze, a jeśli się nie pomyliłem, to częstotliwość wynosi tam 50kHz. Wychodzi ładny prostokąt, nieco zniekształcony gdzieś przy transformatorze sterującym, a na bramkach już przebieg idealny nie jest.

Nie zależy mi specjalnie na naprawieniu tego i gdyby tak było kupiłbym oryginalny układ scalony. Jednak tak po prostu mam chęć pokombinować z tym dla nauki i przyjemności...
    lisek
    Service technician RTV
    Ciekawe dwa pliki w *.pdf na temat układu scalonego CM6800 zamieszczono na dole opisu Link