Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] ładowanie Li-ION małym prądem -

In 15 Jun 2013 10:42 2145 3
    In
    Level 15  
    Witam
    czy możliwe jest naładowanie baterii Li-ION ( dwa ogniwa ) i utrzymanie jej w dobrej kondycji prądem max 30mA . czas ładowania nie ma znaczenia.
    Potrzebuje "stworzyć" zasilacz ok 7V o wydajności ok 1Ah ładowany z sieci 230AC bez transformatora.
    Pozdrawiam IN
    globus
    Level 24  
    Kolego nie napisałeś jak często chcesz uzywać tego zasilacza bo 1Ah ciagle to nie ma szans by go naładować ponownie. Podaj wiecej informacji.
    Rzuuf
    Level 43  
    In wrote:
    czy możliwe jest naładowanie baterii Li-ION ( dwa ogniwa ) i utrzymanie jej w dobrej kondycji prądem max 30mA
    - TAK!
    Warunek podstawowy: prąd ładowania musi być większy, niż prąd samorozładowania, który w akumulatorach Li-ionowych bywa mniejszy, niż 0,1% pojemności na dobę.
    Tu: http://batteryuniversity.com/learn/article/elevating_self_discharge/ podają wartość samorozładowania 1...2% na miesiąc.
    Dla 1000mAh ten prąd to ok. 0,4mA - mniejszym prądem tego akumulatora naładować się nie da, ale prądem ok. 30mA naładujesz go w ciągu 1,5 doby.

Polecany tryb ładowania "bezpiecznego": CC - CV (constant current - constant voltage).
    Bezwzględnemu ograniczeniu podlega tylko napięcie końcowe ładowania, które nie może przekroczyć 4,2V ±20mV na ogniwo - w sprawnych akumulatorach po osiągnięciu tego napięcia prąd spada nawet do pojedynczych mA.
    Tu poczytaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy .
    In
    Level 15  
    Witam szanownych Kolegów.
    Tej 1 Ah używać będę będą raz w miesiącu , a może raz w roku, nie wiem
    Ma to być zasilanie awaryjne w przypadku zaniku napięcia sieci 230 AC.
    Aby uniknąć pytań, nie mogę ładować akumulatora prądem większym niż ok25-30 mA
    Po prostu brak mocy :cry:
    Rzuuf prawdopodobnie wyjaśnił mój problem
    Bardzo dziękuje kolegom za zaangażowanie.
    Pozdrawiam IN