Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Składany komputer - Nie włącza się, czarny ekran, wszystkie wiatarki chodzą.

Gajsu 15 Cze 2013 10:53 3180 15
  • #1 15 Cze 2013 10:53
    Gajsu
    Poziom 6  

Witam, wczoraj zakupiłem części aby złożyć sobie komputer i problem polega na tym, że po złożeniu wszystkiego i uruchomieniu wiatraczki zaczynają chodzić, zarówno te dodatkowe pod MOLEX oraz te zasilane z PWM_FAN na płycie głównej, także wiatraczek od procesora i obydwa na karcie graficznej, ale na monitorze nie ma żadnego efektu, ekran jest czarny. Postanowiłem sprawdzić co jest nie tak i:

Wyjąłem i jeszcze raz włożyłem kartę graficzną do złącza PCI-E, nie dało efektu.
    Mimo podłączonego biosowego głośniczka nie wydaje on żadnych dźwięków
    Wyjąłem kości RAM po czym uruchomiłem komputer i dalej głośniczek nie daje żadnych sygnałów.

sprzęt to:

grafika: ASUS GeForce GTX 650Ti 2048MB DDR5/128bit DVI/HDMI PCI-E
    procek: AMD X6 FX-6300 s.AM3+ BOX
    płyta gł: Gigabyte GA-970A-DS3 s.AM3+
    RAM: Kingston HyperX 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Grey XMP KHX1600C9D3X2K2/8GX
    zasilacz: Be quiet! Pure Power L7-530W BN106
    dysk twardy: Seagate ST1000DM003 1TB sATA III 64MB
    obudowa: Cyclone Enea 2013 Pure Black CR311-BK, czarna obudowa Midi Tower z dokupionym jednym wiatraczkiem PWM.

Co może powodować taki efekt?

0 15
  • #2 15 Cze 2013 11:12
    technikabasenowa
    Poziom 32  

Na początek wyjmij mobo z obudowy może jakieś kołki zostały żle wkręcone?

0
  • #3 15 Cze 2013 11:35
    kokapetyl
    Poziom 42  

Podłączyłeś obydwa zasilania?

0
  • #4 15 Cze 2013 11:40
    Robert B
    Poziom 43  

Płyta z obudowy na blat i uruchamiaj w minimalnej konfiguracji. Daj zdjęcie. Instrukcję masz?

0
  • #5 15 Cze 2013 12:15
    Gajsu
    Poziom 6  

Może to głupie pytanie ale jeśli położę płytę na blat to jak jąuruchomić bez przycisku od obudowy? Dotykając palcem te dwa piny ?

0
  • #6 15 Cze 2013 12:16
    RoStER
    Poziom 30  

Palcem nie, ale śrubokrętem na moment zewrzeć piny PWR.

0
  • #7 15 Cze 2013 12:32
    Gajsu
    Poziom 6  

uruchomić z procesorem, grafiką, ram i dyskiem twardym czy bez twardego? Jak płyta leży na kartonie to nie będzie żadnych problemów ?

0
  • #8 15 Cze 2013 12:39
    technikabasenowa
    Poziom 32  

Na początek bez hdd nie będzie problemów na kartonie.

0
  • #9 15 Cze 2013 12:41
    Robert B
    Poziom 43  

A dysk Ci na co? Masz tylko odpalić i sprawdzić czy możesz wejść na przykład do Biosu. Od tego zaczynamy :)

0
  • #10 15 Cze 2013 13:03
    Gajsu
    Poziom 6  

Śrubki dystancowe są wkręcone poprawnie, nie ma nic poza nimi (a propos wcześniejszego pytania)

Speaker biosa opdłączony poprawnie

Procesor zasilany przez 4-pinowy kabel CPU P-4 oraz wiatraczkek przez CPU_FAN

ATX 20+4 pin podłączony poprawnie, kości pamięci wsadzone solidnie w DDR3_1 i DDR3_2

Karta graficzna wsadzona w PCI Express x16 i dodatkowo zasilana przez kabel PCI-E 6-pin od góry, LED na karcie graficznej się świeci.

Film reakcji komputera na uruchomienie:
    http://www.youtube.com/watch?v=wslfGE5vyVY

0
  • #11 15 Cze 2013 13:09
    technikabasenowa
    Poziom 32  

Wyjmij ram i grafikę - jeżeli dalej będzie cisza z głośnika to na 99% uszkodzona płyta :-( ( jeżeli masz możłiwość to jeszcze zmierz U zasilacza)

0
  • #12 15 Cze 2013 13:20
    Robert B
    Poziom 43  

Jeżeli możesz zmierzyć miernikiem napięcia na wtyku ATX to zmierz.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Molex
    Jeżeli będą poprawne to pozostaje reklamacja płyty lub procesora. Bez karty graficznej też speaker milczy? Sprawny jest?

0
  • #13 15 Cze 2013 13:29
    Gajsu
    Poziom 6  

Uruchomiłem płytę główną z samym procesorem i speaker też milczy, nie wiem czy jest sprawny wczoraj go odpakowałem był razem z płytą główną, niestety nie mam woltomierza i nie mam jak sprawdzić :(
    Jest przecież prawidłowo włożony prawda ?

Może to być wina procesora ?

0
  • #14 15 Cze 2013 13:31
    Robert B
    Poziom 43  

Gajsu napisał:
    Może to być wina procesora ?

Może. Albo płyty. Gwarancję masz?
    Gajsu napisał:
    Jest przecież prawidłowo włożony prawda ?

Tego nie wiemy, bo to Ty masz go przed oczami a nie my :)

0
  • #15 15 Cze 2013 14:06
    Gajsu
    Poziom 6  

Problem chyba rozwiązany. Jako że ostatnio rzeczą do sprawdzenia został procesor, zdjąłem z niego cooler , wyjąłem z gniazda, przedmuchałem delikatnie sprężonym powietrzem, wsadziłem od nowa i po uruchomieniu samej karty z procesorem usłyszałem wreszcie beep beep beep beep beep takie szybie i krótkie, a więc dodałem ram, kartę graficzną, odpaliłem zestaw i usłyszałem tylko jedno, krótkie beep, po czym odpalił się bios z komunikatem, że Ustawienia biosu został zresetowane (wcześniej wyciągnąłem bateryjkę)

Tylko mam pytanie, bo jest to procesor AMD i pasta termoprzewodząca była już pierwotnie na radiatorze po rozłączeniu tych części rozmazała się ona dosyć wyraźnie (nie jest już jednolitą wartswą) i oprócz tego i tak było jej mało już na samym początku, czy jest ryzyko przegrzania procesora, czy po prostu powinienem to zaniedbać bo w razie przegrzania procesora komputer sam się wyłączy ?

Pozdrawiam i dziękuje wam za pomoc, bardzo mi pomogliście bo moja wiedza na ten temat jest iście podstawowa.

0
  • #16 15 Cze 2013 14:27
    Robert B
    Poziom 43  

Gajsu napisał:
    czy po prostu powinienem to zaniedbać

W ŻADNYM wypadku.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo