Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Solaris Twix 5500.0 HT - Duży prąd rozruchu odkurzacza wywala korki

15 Cze 2013 22:43 4926 13
 • Poziom 10  
  Witam,
  mam pytanie, czy to normalne, że włączenie tego odkurzacza wywala korki w mieszkaniu? Nie ma to miejsca za każdym razem ale co jakiś czas, raz na 5-7 włączeń. Oddałem ten odkurzacz do serwisu Zelmera z inną usterką, padł włącznik, (na gwarancji) ale zgłosiłem też problem z wywalaniem korków. Serwisant powiedział, że to normalne, bo te odkurzacze mają duży prąd rozruchowy. Dla mnie nie jest to normalne, bo każde urządzenie powinno być przystosowane do normalnej sieci elektrycznej jaka jest w mieszkaniu. Mam standardowe bezpieczniki, takie jakie powinny być. Co robić, jeśli po odebraniu odkurzacza z naprawy okaże się, że dalej bezpieczniki będą się wyłączać?
 • Poziom 39  
  bird4 napisał:
  Mam standardowe bezpieczniki, takie jakie powinny być.
  Bez żartów - jakie to bezpieczniki? Nawet nie wiadomo czy topikowe czy wyłączniki instalacyjne, nie wspominając już o wartości i charakterystyce.
 • Poziom 10  
  Sorry, nie jestem elektrykiem, są to automatyczne bezpieczniki w skrzynce na ścianie, w kształcie prostokąta o symbolu S161 10A, tyle mogłem zobaczyć z zewnątrz bez rozbierania skrzynki. Przy wybiciu, opada czarna klapka. Są tam trzy takie bezpieczniki każdy odpowiada za jakąś inną część instalacji.
  W każdym bądź razie żadne inne urządzenie (pralka, rożen elektryczny w kuchence, kuchenka mikrofalowa) nie wyłącza mi tego bezpiecznika
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Odkurzacz ten posiada "miękki start" więc podczas rozruchu nie pobiera dużego prądu poza tym odpala się na połowie zakresu mocy. Moc max to 2200W czyli pobiera ok 9,5A. Wymień bezpiecznik na 16A bo ten co masz nadaje się tylko do oświetlenia a nie na gniazdka!
 • Poziom 39  
  Kolega zapewne przemilcza fakt występowania na gałęzi innych urządzeń typu lodówka, pralka a może żelazko. A to należy zbadać. Chociaż ciekawe jaka usterka spotkała włącznik? To też mogła być przyczyna.
 • Poziom 30  
  tonk07 napisał:
  Odkurzacz ten posiada "miękki start" więc podczas rozruchu nie pobiera dużego prądu poza tym odpala się na połowie zakresu mocy. Moc max to 2200W czyli pobiera ok 9,5A. Wymień bezpiecznik na 16A bo ten co masz nadaje się tylko do oświetlenia a nie na gniazdka!


  Kolega nie zna się na elektryce więc mógł widzieć bezpiecznik od światła. Proponuję podać charakterystykę tego bezpiecznika, który wybija. Odkurzacz ten ma soft start więc nie powinien wywalać zabezpieczeń.
 • Poziom 15  
  Przypuszczam że kolega podał oznaczenie bezpiecznika, który został wybijany. Biorąc pod uwagę, że w skrzynce są tylko 3 bezpieczniki jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na tym obwodzie są inne urządzenia. Natomiast zastosowanie miękkiego startu, wcale nie oznacza, że przy rozruchu prąd nie przekroczy wartości znamionowej. Aby tak było miękki start musiał by trwać kilkanaście sekund, a w rzeczywistości trwa o wiele krócej.
  Jeśli sytuacja dalej będzie się powtarzać, należy wymienić bezpiecznik na 16 A i problem zniknie.
 • Poziom 39  
  Piotrek-787 napisał:
  należy wymienić bezpiecznik na 16 A
  O ile pozwala na to instalacja. Bezpieczniki nie są po to aby je o tak sobie wymieniać na większe, bez zastanowienia nad skutkami.
 • Poziom 10  
  Na razie wymieniłem bezpiecznik na 16 A. Zobaczę co się będzie działo
 • Poziom 39  
  bird4 napisał:
  Zobaczę co się będzie działo
  Chłop po wojsku i "z jajami" się na prundzie zna, jak to mawiał mój wykładowca SEP.
  W razie czego - 998.
 • Poziom 10  
  Witam podłącze się do tematu mam ten model i mam to samo z zabezpieczeniem w domu - 16A charakterystyka b , ale kiedyś spaliła się cała elektronika w tym odkurzaczu wiec został przerobiony na prosty czyli włącznik i silnik, pytanie jak zrobić teraz mu układ miękkiego startu bo wkurza mnie już włączanie zabezpieczenia co chwilę
 • Poziom 15  
  PrOFesOr_ChAoS napisał:
  pytanie jak zrobić teraz mu układ miękkiego startu

  Założyć sprawną elektronikę.
 • Poziom 10  
  elektronika do niego to koszt 270 zł odpada , wystarczy mi jakiś prosty układ startu
 • Poziom 10  
  Na razie wszystko OK. Odkurzacz działa, na razie żadnego pożaru nie miałem, korków w domu już nie wywala. Nawet gdyby miało coś się dziać, to na korytarzu jest też bezpiecznik, który powinien zadziałać. Czasami przy zwarciach (przypadkowych) w instalacji domowej prawidłowo działał i się wyłączał.