Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zadaniem z twierdzenia Thevenina, oraz metodą potencjałów węzłowych.

16 Cze 2013 11:25 1122 1
  • Poziom 1  
    Witam,
    mam problem z zadaniem. Układ jak na obrazku. Chodzi mi o to że nie wiem dokładnie, jak przy wykorzystaniu metody thevenina, podejść do źródła prądowego. A jeśli chodzi o metodę potencjałów węzłowych, problem sprawia wcześniej wspomniane źródło prądowe, oraz jeszcze jedno. Mianowicie, w obwodzie mam 6 węzłów. Jeden przyjmuje jako węzeł odniesienia, uziemiam go, i tu moje pytanie czy muszę rozpisywać macierze dla wszystkich pozostałych węzłów. Piszę macierze, ponieważ mój prowadzący wymaga stosowania macierzy, do opisu całego układu.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc, i zaangażowanie.
    Bartek

Edytuj
  • Poziom 43  
    Witam,
    mongoł69 napisał:
    Witam,
    mam problem z zadaniem. Układ jak na obrazku. Chodzi mi o to że nie wiem dokładnie, jak przy wykorzystaniu [metody]twierdzenia [t]Thevenina, podejść do źródła prądowego. A jeśli chodzi o metodę potencjałów węzłowych, problem sprawia wcześniej wspomniane źródło prądowe, oraz jeszcze jedno. Mianowicie, w obwodzie mam 6 węzłów. Jeden przyjmuje jako węzeł odniesienia, uziemiam go, i tu moje pytanie czy muszę rozpisywać macierze dla wszystkich pozostałych węzłów. Piszę macierze, ponieważ mój prowadzący wymaga stosowania macierzy, do opisu całego układu.
    Ano w przedmiotowym obwodzie jest w sumie sześć realnych węzłów, więc pięć niezależnych i na MPW - Metoda Potencjałów Węzłowych - należy ułożyć pięć niezależnych równań, a na dodatek widzę, iż cewki są - a które? - ze sobą sprzęgnięte magnetycznie.
    Ale dla MPO - Metoda Prądów Oczkowych - niezależnych równań r będzie tylko tyle:
    r = g - (w - 1) - gJ=9-(6-1)-1=3
    oraz nie ma problemu ze sprzężeniami magnetycznymi, ponieważ dla MPW trzeba użyć uwikłanych równań ze względu na występujące wtedy źródła sterowane - źródło napięcia sterowane prądem.

mongoł69 napisał:
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc, i zaangażowanie.
    Bartek

Edytuj
    Nie dziękuj z góry, ponieważ Twoje doły Cię zadołują na dobre... :idea: :cry: :black:
    Twoje wszystkie "problemy" - bez realnego tu problemu - to braki w wiedzy w tej materii, ale na to to ja już nic nie poradzę.

P.S. Załączniki - fotki - należy zamieszczać tu wedle tego: Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum