Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena pokojowa w miejscowości Zarzecze?

16 Jun 2013 12:45 1290 5
 • Level 8  
  Cześć,

  Dziadek prosił mnie o pomoc w sprawie doboru i ustawienia anteny. Instalacja miałaby miejsce w tych współrzędnych:

  50,36 ; 19,70

  Wcześniej odbierał telewizję analogową na telewizorku z przymocowaną anteną, taką wysuwaną jak do radia. Byłem zatem przekonany, że wystarczy mu antena pokojowa i jako laik zamówiłem z allegro jedną z popularniejszych anten, które ludzie zamawiali (kierowałem się 100% pozytywami :) ). Jest to antena typu elita, czy lambda w plastikowej obudowie, aby ładnie się prezentowała ;) Problem w tym, że obraz się zacina i nie da się nic oglądać, po poruszeniu anteny jest lepiej. I to o dziwo podczas ładnej pogody odbiór jest tragiczny, a podczas deszczu jako taki. Chciałbym Was prosić o radę, co w takiej sytuacji zrobić? aha chciałbym zaznaczyć, że nie ma szans na inną antenę niż pokojowa (na prawdę nie ma :) ).

  Wpisałem współrzędne w "lokalizatorze" nadajników i chyba najbliższy o dużej mocy to nadajnik Katowice "Kosztowny" o mocy od 50 do 100kw i odległości 45km. Czy pomoże dobre ustawienie anteny? czy raczej bez wymiany takiej anteny nie ma o czym gadać? Dodam tylko, że nie ma mnie na miejscu, ewentualnie musiałbym zadzwonić i dopytać, jeżeli potrzebne są jakieś dokładniejsze dane.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  Skoro kupiłeś antenę pokojową, i ona nic nie daje, a nie chcesz/możesz założyć zewnętrzną antenę, to pozostaje Ci tylko kombinowanie z innymi pokojowymi antenami....
  Albo możesz kupić antenę siatkową (ale duża ona jest), zamontować jeszcze wzmacniacz antenowy + zasilacz i zobaczyć czy cokolwiek dobrego z tego wyjdzie.
 • Helpful post
  Level 26  
  Witam serdecznie.

  eloelo3210 wrote:
  ...chciałbym zaznaczyć, że nie ma szans na inną antenę niż pokojowa (na prawdę nie ma...

  W tej lokalizacji na pokojowej będzie ciężko. Jest bardzo mało prawdopodobne, że uda się uzyskać dobry odbiór.
  Jeśli nie da się zamontować nic na zewnątrz to można próbować z siatkową w oknie wychodzącym na południowy-zachód (Kosztowy) albo południowy-wschód (Chorągwica). Na początek bez wzmacniacza.
  Jeśli odbiór będzie za słaby to można zamienić symetryzator na niezbyt silny wzmacniacz.
  Przy czym gwarancji powodzenia nie ma.
  Pozdrawiam.

  Sebastian
 • Helpful post
  Moderator
  Ja tylko dodam, że Zarzecze koło Wolbroma jest w zasięgu w sumie czterech nadajników: o dwóch już Koledzy wspomnieli, do kolekcji należy dodać Święty Krzyż i Wręczycę k.Częstochowy.
  Jestem zdania że przy prawidłowo działającej antenie pokojowej bez wzmacniacza jest możliwy odbiór w Zarzeczu.
 • Level 8  
  Dziękuję za odpowiedzi. Trochę źle to opisałem w pierwszym poście, ale odbiór kanałów jest jakościowo bardzo dobry, wyszukuje je itd, tylko podczas oglądania nagle się urywa w losowym momencie. Pomaga przestawienie anteny, tylko problem w tym, że antena która jest to antena z regulowanym wzmocnieniem niby do 45dBi, czyli posiada wzmacniacz :) czy to może być problem? Bo w kilku tematach czytałem, że jeżeli sygnał jest dobry to wzmacniacz może tylko przeszkadzać (jeżeli dobrze zrozumiałem ;) )
 • Moderator
  Dobrze rozumiesz.
  Takie kłopoty pojawiają się wówczas gdy mamy wzmacniacz, który wzmacnia wszystko. Nawet najmniejszy trzask przesteruje wzmacniacz, powoduje zerwanie synchronizacji sygnału (resynchronizacja trwa około 4 sekundy) i masz problem jaki opisujesz. Przy braku wzmacniacza najprawdopodobniej sygnał jest wystarczający - dekodery DVB-T maja bardzo dużą czułość - i w 99% wypadków wystarcza sygnał jaki mamy z anteny pasywnej o ile jest zainstalowana na zewnątrz. W przypadku pokojowych anten najczęściej można wybrać najkorzystniejszy kierunek. Tym bardziej jak się ma 4 nadajniki w zasięgu.
  Przypominam ze wyłączenie zasilania takiej anteny pokojowej to nie jest wyłączenie/odłączenie wzmacniacza.

  Pozostaje tylko ustalić z jakiego kierunku i na jakich kanałach sygnały są najbardziej stabilne.
  Trzeba dokonać RĘCZNEGO skanowania kanałów wszystkich czterech obiektów i zdecydować który z nich jest najbardziej stabilny w JAKOŚCI - nie w sile...