Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena pokojowa w miejscowości Zarzecze?

16 Cze 2013 12:45 1197 5
  • Poziom 8  
    Cześć,

Dziadek prosił mnie o pomoc w sprawie doboru i ustawienia anteny. Instalacja miałaby miejsce w tych współrzędnych:

50,36 ; 19,70

Wcześniej odbierał telewizję analogową na telewizorku z przymocowaną anteną, taką wysuwaną jak do radia. Byłem zatem przekonany, że wystarczy mu antena pokojowa i jako laik zamówiłem z allegro jedną z popularniejszych anten, które ludzie zamawiali (kierowałem się 100% pozytywami :) ). Jest to antena typu elita, czy lambda w plastikowej obudowie, aby ładnie się prezentowała ;) Problem w tym, że obraz się zacina i nie da się nic oglądać, po poruszeniu anteny jest lepiej. I to o dziwo podczas ładnej pogody odbiór jest tragiczny, a podczas deszczu jako taki. Chciałbym Was prosić o radę, co w takiej sytuacji zrobić? aha chciałbym zaznaczyć, że nie ma szans na inną antenę niż pokojowa (na prawdę nie ma :) ).

Wpisałem współrzędne w "lokalizatorze" nadajników i chyba najbliższy o dużej mocy to nadajnik Katowice "Kosztowny" o mocy od 50 do 100kw i odległości 45km. Czy pomoże dobre ustawienie anteny? czy raczej bez wymiany takiej anteny nie ma o czym gadać? Dodam tylko, że nie ma mnie na miejscu, ewentualnie musiałbym zadzwonić i dopytać, jeżeli potrzebne są jakieś dokładniejsze dane.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Skoro kupiłeś antenę pokojową, i ona nic nie daje, a nie chcesz/możesz założyć zewnętrzną antenę, to pozostaje Ci tylko kombinowanie z innymi pokojowymi antenami....
    Albo możesz kupić antenę siatkową (ale duża ona jest), zamontować jeszcze wzmacniacz antenowy + zasilacz i zobaczyć czy cokolwiek dobrego z tego wyjdzie.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam serdecznie.

eloelo3210 napisał:
    ...chciałbym zaznaczyć, że nie ma szans na inną antenę niż pokojowa (na prawdę nie ma...

W tej lokalizacji na pokojowej będzie ciężko. Jest bardzo mało prawdopodobne, że uda się uzyskać dobry odbiór.
    Jeśli nie da się zamontować nic na zewnątrz to można próbować z siatkową w oknie wychodzącym na południowy-zachód (Kosztowy) albo południowy-wschód (Chorągwica). Na początek bez wzmacniacza.
    Jeśli odbiór będzie za słaby to można zamienić symetryzator na niezbyt silny wzmacniacz.
    Przy czym gwarancji powodzenia nie ma.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Pomocny post
    Moderator
    Ja tylko dodam, że Zarzecze koło Wolbroma jest w zasięgu w sumie czterech nadajników: o dwóch już Koledzy wspomnieli, do kolekcji należy dodać Święty Krzyż i Wręczycę k.Częstochowy.
    Jestem zdania że przy prawidłowo działającej antenie pokojowej bez wzmacniacza jest możliwy odbiór w Zarzeczu.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi. Trochę źle to opisałem w pierwszym poście, ale odbiór kanałów jest jakościowo bardzo dobry, wyszukuje je itd, tylko podczas oglądania nagle się urywa w losowym momencie. Pomaga przestawienie anteny, tylko problem w tym, że antena która jest to antena z regulowanym wzmocnieniem niby do 45dBi, czyli posiada wzmacniacz :) czy to może być problem? Bo w kilku tematach czytałem, że jeżeli sygnał jest dobry to wzmacniacz może tylko przeszkadzać (jeżeli dobrze zrozumiałem ;) )
  • Moderator
    Dobrze rozumiesz.
    Takie kłopoty pojawiają się wówczas gdy mamy wzmacniacz, który wzmacnia wszystko. Nawet najmniejszy trzask przesteruje wzmacniacz, powoduje zerwanie synchronizacji sygnału (resynchronizacja trwa około 4 sekundy) i masz problem jaki opisujesz. Przy braku wzmacniacza najprawdopodobniej sygnał jest wystarczający - dekodery DVB-T maja bardzo dużą czułość - i w 99% wypadków wystarcza sygnał jaki mamy z anteny pasywnej o ile jest zainstalowana na zewnątrz. W przypadku pokojowych anten najczęściej można wybrać najkorzystniejszy kierunek. Tym bardziej jak się ma 4 nadajniki w zasięgu.
    Przypominam ze wyłączenie zasilania takiej anteny pokojowej to nie jest wyłączenie/odłączenie wzmacniacza.

Pozostaje tylko ustalić z jakiego kierunku i na jakich kanałach sygnały są najbardziej stabilne.
    Trzeba dokonać RĘCZNEGO skanowania kanałów wszystkich czterech obiektów i zdecydować który z nich jest najbardziej stabilny w JAKOŚCI - nie w sile...