Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przeróbka instalacji, dodatkowe źródło światła

xxlgreg_ 16 Cze 2013 22:55 1635 6
  • #1 16 Cze 2013 22:55
    xxlgreg_
    Poziom 8  

Witam szanowne forum.

Bardzo proszę o poradę.

Chciałbym przerobić "instalację" w zasadzie dodać dodatkowe źródło światła.

Czy posiadając tak jak na załączonym obrazku przewody będę w stanie dodać dodatkowe oświetlenie?
    przeróbka instalacji, dodatkowe źródło światła

0 6
  • #2 16 Cze 2013 23:02
    BILGO
    Poziom 38  

xxlgreg_ napisał:
    Czy posiadając tak jak na załączonym obrazku przewody będę w stanie dodać dodatkowe oświetlenie?

To zależy od stopnia trzeźwości :D
    Tak na poważnie to z tych kolorowych 'kreseczek' chyba nic nie wynika...
    Ale ogólnie powinieneś dać rady w ten sposób zmodernizować instalację (zmiana łącznika i dołożenie przewodów).

0
  • #3 16 Cze 2013 23:18
    xxlgreg_
    Poziom 8  

Wiem że obrazek nie jest arcydziełem:)

Generalnie jest tak.
    Mam jedną lampę i pojedynczy włącznik. Powiesiłem dwa metry dalej drugą lampę i poprowadziłem od niej do włącznika podwójny przewód (2x1,5).

Mam już podwójny włącznik ale za chiny nie potrafię podłączyć tych przewodów (podwójny przewód idący do lampy nr 1 i nowo dołożony przewód do lampy nr 2).

0
  • #4 16 Cze 2013 23:27
    BILGO
    Poziom 38  

Przewód fazowy z sieci zasilającej wpinasz w złącze L lub P w zależności od oznaczeń na łączniku, i kolejno przewód fazowy z lampy nr 1 do jednego z wolnych złącz w łączniku i z lampy nr 2 do następnego wolnego złącza w łączniku . Przewody neutralne N (niebieski) wszystkie razem podłącz do przewodu neutralnego z sieci zasilajacej....

0
  • #5 16 Cze 2013 23:51
    slawekx
    Poziom 28  

A propos Chin - już nawet tam robią lepiej i ładniej niż Ty chcesz to wykonać.
    ( to do autora tematu )

0
  • #6 17 Cze 2013 18:34
    kSmuk
    Poziom 17  

xxlgreg_ napisał:
    Mam już podwójny włącznik ale za chiny nie potrafię podłączyć tych przewodów

Jakoś się nie dziwię. Jeżeli dobrze zrozumiałem rysunek, to zgubił gdzieś kolega puszkę rozgałęziającą tego obwodu, a w nim przewód neutralny.

Spróbuję to koledze autorowi wytłumaczyć, tak aby zrozumiał. W puszcze rozgałęziającej następuje rozgałęzienie przewodów. Z tamtąd przewód fazowy prowadzony jest do wyłącznika oświetlenia, z którego prowadzony następnie jest drugi przewód bezpośrednio (lub poprzez połączenie w puszcze rozgałęziającej) do lampy. Drugi przewód natomiast (neutralny), prowadzony jest bezpośrednio z puszki rozgałęziającej do lampy.

Teraz tak. Aby koledze oświetlenie działało, powinien kolega odszukać właśnie te puszkę rozgałęziającą, niebieski przewód podpiąć pod zacisk przewodu neutralnego, natomiast brązowy doprowadzić do wyłącznika, używając do tego celu odpowiednich środków (np. plastikowej rurki ochronnej).

I jeszcze jedno. Wszystkie nowe obwody powinny być wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami w momencie modernizacji instalacji. To znaczy, że zarówno do wyłącznika, jak i do punktu oświetleniowego powinien zostać doprowadzony przewód ochronny PE.

0
  • #7 19 Cze 2013 09:34
    1044571
    Usunięty  
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo