Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013

sssTOMEKsss 19 Cze 2013 00:10 61500 298
 • #151
  karolas123
  Poziom 20  
  Panowie, jeśli macie problem z opisaniem załozeń projektu, to nic dziwnego, ze mieliście problem z realizacją zadania.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #152
  bhhnmg
  Poziom 1  
  szymkov napisał:
  Wiecie może o co chodzi z tym:
  Projekt realizacji prac powinien zawierać:[...]
  2. Założenia [...] zawierające wykaz sygnałów wejściowych i wyjściowych dla każdego elementu urządzenia sterowniczego podłączonego do sterownika PLC.
  ?


  Przepisz całą treść zadania, to na pewno nie ominiesz niczego z klucza i będziesz miał za założenia full punktów :) .

  Widziałem trudniejsze zadania jak wentylacja w lakierni, czy winda. Byłem na popołudniowej zmianie i stwierdzam, że zadanie było złożone i skomplikowane, ale dość logiczne. Pierw napisałem w programie sterowanie głowicą i jak to już działało, to dopisałem kiedy jest sygnał na UP i kiedy na DN i wszystko działało. Miałem 9 Networków. Mam tylko nadzieje, że za algorytm dostane na tyle pkt., żeby zdać.
 • #153
  szymkov
  Poziom 9  
  @karolas123
  Mamy problem z wypisaniem założeń, które są wymagane przez CKE, a nie zdrowy rozsądek.

  @bhhnmg
  Czas, czas, czas : ) To wszystko wymaga sporo czasu, a przy tak rozbudowanym programie może być z nim krucho. Zresztą u mnie w szkole nikt nie zdążył przeprowadzić symulacji na makiecie. I z tego co pisze tutaj reszta osób wynika, że u nich było podobnie. Także lepiej wiedzieć co wypisywać i nie tracić czasu.
 • #154
  michal018m
  Poziom 10  
  @aleand wiem że jest to użyteczne, jeśli chodzi o mnie to wykorzystywałem to głównie przy rejestrach. W zadaniach z CKE zostało to wciśnięte na silę i według mnie jest zupełnie zbędne.

  @bhhnmg jak przepiszesz tylko treść zadania to na 100% nie będziesz miał full punktów, przepisanie treści to ostateczność jak ci nic nie przychodzi do głowy

  @szymkov o co chodzi u was z tą symulacją na makiecie?. U nas każdy ma swoje stanowisko i na bieżąco podczas pisania programu przeprowadza wszystkie symulacje.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #155
  kamilostt
  Poziom 2  
  Ja jako jedyny z grupy 15 os. napisałem program, bo pisaliśmy na sterownikach mitsubishi, z którymi nigdy nie mieliśmy do czynienia (w CKU Gdańsk, może przyda się komuś ta informacja w przyszłych latach), ale nie wykorzystałem detekcji zbocza i nie zrobiłem resetu licznika bo nie zdążyłem, algorytm napisałem zwykły, więc albo zdam tylko ja, albo nikt. Po za tym z tego co słyszałem, to algorytm ma ułatwić napisanie programu a nie utrudnić zadanie.
  PS: zauważyliście, że przycisk s1 zasilany był 230V, więc było trzeba wstawić osobny zasilacz na jego wyjściu, a tak na logikę, co za różnica jakim prądem zasilimy styk?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wie ktoś może kiedy będą wyniki?
 • #156
  karolas123
  Poziom 20  
  Gdzie Ty masz, ze przycisk sterowniczy zasilany 230V totalna głupota.
 • #157
  aleand
  Poziom 9  
  kamilostt napisał:
  Wie ktoś może kiedy będą wyniki?

  Sprawdź sobie na stronie swojego OKE. W moim mają dostarczyć do 30 sierpnia 2013, pewnie tak samo będzie u Ciebie.

  karolas123 napisał:
  Gdzie Ty masz, ze przycisk sterowniczy zasilany 230V totalna głupota.


  Grupa popołudniowa, przycisk S1 - Un<=230 V, In=1,5 A.
  technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013
  Trochę bezsensu skoro wszystkie pozostałe są na 24 V DC.
 • #158
  pablo26_93
  Poziom 11  
  Jeśli przeglądałeś arkusze z tamtych lat to pewnie zauważyłeś że też tak pisało w tabeli, ale wszyscy je podpinali pod 24V DC, a to co tam pisze to są max wartości napięcia i prądu do tego przycisku.
 • #159
  Boshi
  Poziom 12  
  Dokładnie, to są wartości max więc pod 24 można podpiąć.

  Co nie zmienia faktu, że ten egzamin był mega trudny.
 • #160
  szymkov
  Poziom 9  
  @michal018m
  Pracujemy na LOGO Siemens, a programujemy w Logo Soft Comfort. W programie masz symulację i tam można sprawdzić poprawność działania programu. Jeżeli w programie wszystko wygląda ok, to wtedy przesyłasz program do sterownika na makiecie i symulujesz w warunkach "rzeczywistych". Nie jest to obowiązkowe, bo nikt za to punktów nie przyznaje, ale na zajęciach w szkole w ciągu 4h lekcyjnych praktycznie każdy taką symulacje zdążył przeprowadzić i jeżeli nie było żadnych problemów to miał projekt zaliczony. Brak symulacji oznaczał, że ktoś po prostu nie ogarnął wszystkich założeń w programie albo nie dokończył dokumentacji.

  A co do algorytmu. Mamy go zrobić na podstawie naszego programu czy założeń?
 • #161
  majlo93
  Poziom 13  
  Algorytm powinieneś zrobić przed przystąpieniem pracy w programie, potem wprowadzasz do nie go ewentualne zmiany. Tak nam nauczyciel w szkole mówił
 • #162
  michal018m
  Poziom 10  
  @szymkov To u mnie wyglądało to tak, że jak ktoś zrobił część programu to przesyłał do sterownika i sprawdzał czy dobrze jeśli nie to poprawiał jeśli tak to robił dalej. Symulacja tylko w samym programie to jak pisanie na papierze wszystko może wyglądać dobrze a jednak cos może nie chodzić.

  @majlo93 Ja zrobiłem algorytm po napisaniu programu. Nie robi mi to jakieś większej różnicy szczególnie , że na zajęciach nigdy nie robiliśmy algorytmów każdy sam musiał się nauczyć.
 • #163
  pablo26_93
  Poziom 11  
  kmitus napisał:
  Program dla części drugiej. Można by było to lepiej zrobić ale już nie miałem czasu na udoskonalanie programu. Możliwe że zrobiłem jakiś błąd bo z pamięci pisałem ten program.

  technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013


  A przewidziałeś to że np. przez 3 razy będzie zwracał stan Dd za czwartym Dg to za piątym ma nie podać informacji "Zwiększyć moc płyty grzewczej"
 • #164
  sssTOMEKsss
  Poziom 9  
  mam małą prośbę do tych co skończą dzisiaj o 14 i chyba piszę to w imieniu wszystkich co zaczynaja o 15 egzamin,
  jeżeli ktoś bedzie miał możliwość to niech napisze jak najwięcej zapamiętanych informacji z tego dzisiejszego egzaminu

  mam jeszcze szybkie pytanie na egzamin to w stroju galowym szliście czy raczej każdy jak chce?
 • #165
  karolas123
  Poziom 20  
  Wymaga chyba tego kultura, by odpowiednio ubrać sie na egzamin technika.
 • #166
  aleand
  Poziom 9  
  "2. Założenia [...] zawierające wykaz sygnałów wejściowych i wyjściowych dla każdego elementu urządzenia sterowniczego podłączonego do sterownika PLC. "

  O co dokładnie tu chodzi? Wiem, że ktoś już odpowiadał, ale przydałoby się jakoś dokładniej.
 • #167
  michal018m
  Poziom 10  
  @sssTOMEKsss U nas większość miała koszule z krótkim rękawem i chyba jedna osoba miała jeansy. Podczas egzaminu rozdawali nam nawet wode :)
 • #168
  sssTOMEKsss
  Poziom 9  
  aleand o to aby wypisać w założeniach jaki czujnik, przycisk czy stycznik podłączasz pod które wejście, wyjście sterownika np. przycisk S1 pod wejście sterownika I01, stycznik K1 pod wyjście Q01
 • #169
  maxo1620
  Poziom 9  
  Panowie moim zdaniem wczoraj w grupie popołudniowej zadanie numer 2 był błąd ponieważ pisało że głowica zjedzie w dół to zacznie grzać grzałka i świeci sie lampka H1 a w liście przyporządkowania wogóle nic nie było o żadnej lampce to skąd ona sie tam wzieła jak ma świecić to i w tej liście też powinna być bo przecież ją też trzeba podłączyć no nie???????
 • #170
  michal018m
  Poziom 10  
  @up Dzwonili wczoraj z OKE podczas egzaminu i powiedzieli że jest błąd i lapmkę można zignorować

  EDIT: Albo to komisja dzwoniła już nie pamiętam.
 • #171
  maxo1620
  Poziom 9  
  HAHA no fajnie tylko do mojej szkoły nie zadzwonili
 • #172
  sssTOMEKsss
  Poziom 9  
  mam takie pytanie, jak długo są ważne zaliczone testy teoretyczne? rok czy dwa lata?
  dla przykładu
  w tamtym roku miałem egzamin, teoretyczny zdałem, w praktycznym trochę brakło, w tym roku podchodzę do poprawki praktycznego, do teoretycznego nie muszę bo jest ważny
  czy jeżeli teraz mi sie nie uda zdać, to za rok będę musiał zdawać od nowa teorie czy jest ona ważna do 2 poprawek? ile razy można podchodzić do poprawki technika?

  czy ktos z was wie jak zrobić ten cały przerzutnik w programie proficy mechine edition? gdzie to i jak kliknąć? jak go oznaczyć?
  czekamy na info z dzisiejszego egzaminu rannego
 • #173
  me9363
  Poziom 1  
  Dzisiaj na egzaminie (3grupa) bylo sterowanie maszyna ktora dzielila paczki . na te z naklejkami i na te bez. Zadanie trzeba bylo zrobic z wykorzystaniem falownika , silownika 2stronnego dziala , czujnika do silownika i czujnika optycznego.. byly 3zalozenia
  1. jesli 6paczek pokolei mialo naklejke to tasma przyspieszala
  2jesli 3nie mialy to zwalniala
  3 tego nie pamietam ale bylo coz z 30 ..

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dzisiaj na egzaminie (3grupa) bylo sterowanie maszyna ktora dzielila paczki . na te z naklejkami i na te bez. Zadanie trzeba bylo zrobic z wykorzystaniem falownika , silownika 2stronnego dziala , czujnika do silownika i czujnika optycznego.. byly 3zalozenia
  1. jesli 6paczek pokolei mialo naklejke to tasma przyspieszala
  2jesli 3nie mialy to zwalniala
  3 tego nie pamietam ale bylo coz z 30 ..
  Sorry za bledy i malo czytelny opis ale pisze na tel i wiecie jak to jest xd
 • #174
  michal018m
  Poziom 10  
  Wydaje się być łatwiejsze po tym co piszesz. Za chwilę pewnie dostane informacje jak kolegą z klasy poszło
 • #175
  zboj93
  Poziom 9  
  Jest w ogóle jakaś osoba co zrobiła cały program dobrze??

  Moim zdaniem egzamin praktyczny powinni unieważnić.Nie dość,że był o wiele trudniejszy niż rok temu(nawet mój nauczyciel się zdziwił poziomem tego egzaminu) to jeszcze były w nim błędy.
 • #176
  michal018m
  Poziom 10  
  @up ja zrobiłem cały program i według mnie działał poprawnie
 • #177
  sssTOMEKsss
  Poziom 9  
  michał018m jak podłączałeś ten falownik? jak to wkleiłeś w program? koniecznie jest zastowowanie tego przerzutnika?

  jak dobrze rozumiem, to falownik był podłączony pod sterownik przez dwa wyjscia, jak pojawiał się sygnał ja jednym wyjściu to np. falownik zwalniał prace silnika jak na dwóch to przyspieszał prace silnika, dobrze rozumiem?
 • #178
  michal018m
  Poziom 10  
  @sssTOMEKsss jaki falownik ? ja pisałem egzamin wczoraj nie dzisiaj
 • #179
  Boshi
  Poziom 12  
  Po opisie kolegi widac, że program dużo, dużo łatwiejszy niż ten nasz z analizatorami i płytą grzewczą... Na zajęciach pisaliśmy podobny program tylko że z butelkami, jak miała szyjkę to szła dalej po taśmie a jak nie to siłownik spychał ją ;)
 • #180
  majlo93
  Poziom 13  
  Też mam takie wrażenie, że było łatwiejsze niż wczoraj ale trzeba poczekać na arkusz bo może to być złudne wrażenie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  zboj93 napisał:
  Moim zdaniem egzamin praktyczny powinni unieważnić.Nie dość,że był o wiele trudniejszy niż rok temu(nawet mój nauczyciel się zdziwił poziomem tego egzaminu) to jeszcze były w nim błędy


  Na takie cuda nie ma co liczyć