Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013

sssTOMEKsss 19 Jun 2013 14:24 62313 298
SterControl
    Dzon Parowa
    Level 10  
    Na szczęście wałkowałem styczniowy egzamin a dzisiejszy był podobny. Program zrobiłem niby działał ale brakło czasu na szczegółowe testowanie (testowałem tylko normalną prace). Projekt w paczce nie wiem czy ktoś wrzucał.
  • SterControl
    SEMAGES
    Level 1  
    Dzisiaj na egzaminie (3grupa) bylo sterowanie maszyna ktora dzielila paczki . na te z naklejkami i na te bez. Zadanie trzeba bylo zrobic z wykorzystaniem falownika , silownika 2stronnego dziala , czujnika do silownika i czujnika optycznego.. byly 3zalozenia
    1. jesli 6paczek pokolei mialo naklejke to tasma przyspieszala
    2jesli 3nie mialy to zwalniala
    3 tego nie pamietam ale bylo coz z 30 ..

^Chyba nie doszedł nawet do 2 strony :D
    1 Trzeba rozdzielić paczki z etykietka do 1 pojemnika, bez etykietki do drugie. banał
    2 Są trzy warunki:(też w miare proste)
    Warunek A jest wtedy gdy 6 paczek pod rząd posiada naklejkę
    Warunek B jest wtedy gdy 3 paczki pod rząd nie posiadają naklejki
    Warunek C jest wtedy gdy przez 30 produktów nie będzie żadnego z powyższych
    3 Prędkości (tu sie zaciąłem jak i 7 osób koło mnie)
    -Zaczyna się od prędkości maksymalnej i i jest to uznawane jako utrzymanie prędkości
    -jeżeli w poprzednim kroku prędkość zostanie utrzymana, a następnie zostanie spełniony warunek A taśma przyspieszy, jeżeli warunek B taśma zwolni, jeeżeli warunek C taśma utrzyma prędkość
    -jeżeli w poprzednim kroku prędkość została podniesiona, a w następnym kroku został spełniony warunek A to prędkość zostanie podniesiona(lub przy max będzie za taką uważana), jeżeli warunek B lub C prędkość zostanie utrzymana
    -jeżeli w poprzednim kroku prędkość została zmniejszona, a w następnym kroku został spełniony warunek B to prędkość zostanie zmniejszona(jeżeli było min to zostanie zatrzymana), jeżeli warunek A lub C prędkość zostanie utrzymana.
    .
    To tak z grubsza.
    lewy93
    Level 2  
    Wcale dzisiaj nie był łatwiejszy. Przeciwnie był trudniejszy i to o wiele. Sam przycisk START/STOP i jego zadanie, było trudne. A te warunki ze zdarzeniami A,B,C to masakra. Nigdy czegoś takiego nie widziałem i nie robiłem. Dla tych co nie widzieli zadania i twierdzą że był łatwiejszy wrzucam zdjęcia zadania :
    Nie wiem czy u was też był taki błąd, czy wgl nie zauważyliście że przycisk "zatrzymanie awaryjne"(przynajmniej w mojej grupie) na stanowisku był NO, a w zadaniu NZ i to wszystko dzięki centralnej komisji. Pojawił się także błąd literowy, ale nie miał znaczenia (chodzi mi o wykaz stanów wyjść czujnika optycznego S1, gdzie zamiast BH było WH)
    technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013 technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013
    Boshi
    Level 12  
    A jednak myliłem się, też ładnie pojeb*** Na pewno nie był dużo trudniejszy, podejrzewam, że to ten sam poziom. I każde inne zadanie będzie podobne.
    majlo93
    Level 13  
    Z tego co widzę to porównywalny poziom co do wczoraj. Niemniej jednak uważam , że zbyt wysoki. Będzie na czym ćwiczyć przy kolejnym podejściu. Mam nadzieję że w 2014 się opamiętają
    Dzon Parowa
    Level 10  
    Nie znam się to się wypowiem ;d
    Wszystkie były trudne w porównaniu z ubiegłymi latami.
    Dziękuje dobranoc.
  • SterControl
    majlo93
    Level 13  
    Nawet mogę stawierdzić , że styczeń 2013 był prosty w porównaniu z tym
    Boshi
    Level 12  
    Za rok niech dadzą egzamin na poziomie doktoratu najlepiej, bo przecież to takie proste i mieliśmy 4 lata na naukę;]
    michal018m
    Level 11  
    Dostałem już informacje od kolegi. Powiedział że nauczyciel stwierdził że było trochę cięższe niż wczoraj, i tak samo mało kto zrobił w całości program.
    rysiozwierz
    Level 2  
    ma ktos moze zrobiony grafcet albo jakis algorytm z zadania wczorajszego o 15?;)
    błękit
    Level 2  
    jakie mieliście pomysły na zrobienie zadania, z przyciskiem S4 WŁĄCZ WYŁĄCZ, co był NO i sie nim włączoła i wyłączało układ ????
    arcik93
    Level 9  
    Do 3 grupy. Walnąłem się na przyciskach, bo miały być na 230V i nie wpisałem siłownika do użytych elementów. Z tym falownikiem to też niezła jazda, mój program nie działał do końca poprawnie bo trochę za dużo tych warunków A B C dali i nie wystarczyło mi czasu. Ale generalnie nie było aż tak tragicznie, może zdam :)
    Dzon Parowa
    Level 10  
    Przyciski mogły być na 24V w treści było <=230V bez szczegółów czy AC czy DC wiec w moim mniemaniu mogę je podłączyć do 24V DC.

A co do START/STOP ja to rozwiązałem na liczniku.
    karolas123
    Level 20  
    Było wyraźnie napisane, przycisk sterowniczy, wiec w interperetacji zdajacego leżało by ustalić na jakim napięciu bedzie pracował.
    matis2601
    Level 1  
    z tym START/STOP wystarczyło inne warunki przejścia dać na włącznie i wyłącznie, np na włącznie gdy nie działa lampka H1 i się przyciśnie przycisk to wtedy załączy się układ a na wyłącznie to gdy działa lampka H1 i przyciśnie się przycisk to wtedy wyłączy się układ.
    błękit
    Level 2  
    Dzon Parowa - też zrobilem na liczniku, ale chyba to nie poprawnie jest ? bo raz nacisnę to dziala, drugi raz nacisne to wyłącza, a kolejnym razem miało znów włączyc? a tego juz nie dałoz robic ?
    atckp
    Level 14  
    Wg mnie ci z grupy 2 mieli bardzo istotny błąd odnośnie lampki sygnalizacyjnej H1 której nie było w wyposażeniu stanowiska a była wymagana w zadaniach. Moim zdaniem wszyscy ci którzy czują że zaważyło to na ich egzaminie powinni się bez wahania odwoływać do OKE. Zresztą w innych też były błędy ( np w 4 - odnośnie prędkości początkowej taśmy) Natomiast ogólnie sprawę poprawności zadań to chyba trzeba gdzieś nagłośnić w telewizji bo wygląda to tak jakby zadania pisał ktoś kto nie ma o tym większego pojęcia. A jeśli się to pozostawi bez odzewu to za rok będzie to samo - a dlaczego uczeń ma zastanawiać się nad tym czy ma być w zadaniu tak czy tak, czy przyjąć że jest coś potrzebne czy to pominąć. A czas ucieka i przez niepoważne osoby niektórzy mogą stracić szansę na swoją przyszłość..
    Dzon Parowa
    Level 10  
    Ja to zrobiłem na liczniku i dzisiaj na egzaminie działało :D
    technik mechatronik - egzamin zawodowy czerwiec 2013

błękit mi działało wszystko prawidłowo
    atckp
    Level 14  
    Odnośnie Przycisku włącz/wyłącz - można na liczniku + porównania ( lub bez porównań) i kasować licznik jeśli ma wartość >=2
    michal018m
    Level 11  
    @atckp Odwołanie będzie bezpodstawne bo będą uznawane egzaminy gdzie uwzględniło się lampkę H1 i tam gdzie się jej nie uwzględniło
    Dzon Parowa
    Level 10  
    A co do porównywania, nie wszystkie sterowniki mają funkcje komparatora a chyba byłaby ona wskazana do tych wszystkich przykładów. Ciekawe czy szanowna komisja CKE to przewidziała.
    błękit
    Level 2  
    zaraz wstawię zdjęcie z tym fragmentem bo go pamiętam, używam programu STEP7..

Dodano po 13 [minuty]:

NIE MOGĘ ZDJĘCIA WSTAWIĆ< ERROR..
    kszykotron
    Level 11  
    Pic wszyscy mówicie o tym że trudne były no one niebyły trudne one były zaje...trudne ja jestem początkującym technikiem a nie kurde inżynierem poza tym błędy były jak i wczoraj i dziś na wszystkich testach tragedia CKE za to wszyscy praktykę powinni zdać.

Żenada i masakra za trudne dla nas to było w porównaniu z poprzednimi latami
    majlo93
    Level 13  
    Ciekawi mnie jak zamiar był CKE dając takie zadania. Moze stwierdzili, że zdawalnośc jest za duza w poprzednich latach
    michal018m
    Level 11  
    Pewnie Rostowski obmyśla podatek dla poprawiających egzamin zawodowy :)
    majlo93
    Level 13  
    Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
    sssTOMEKsss
    Level 9  
    a może by się tak skrzyknąć i pospamować skrzynke mailową oke? może to oleją, ale i może coś zdziałamy, może troche oko będą przymrużać przy sprawdzaniu programów
    majlo93
    Level 13  
    sprawdzający i tak naciągają wyniki praktyczne, jak komuś brakuje tam punkta czy dwóch zawsze puszczą. Nie oni są winni tylko autorzy tego.
    bananowy15
    Level 10  
    A teraz zagłębiając się w treść zadania..( nie wiem czy to błąd) widać, że program trzeba było napisać tylko do części zadania .np. w zadaniu nr. 3 tylko do płyty uchylnej góra-dół... wiec to był banał... 5 bramek i koniec... z innymi zadaniami też tak było... np w zadaniu 1 wystarczyło odpisać ruch głowicy .. a analizator nie był potrzebny do programu... poczytajcie i sami sprawdzcie
    majlo93
    Level 13  
    analizator określał czas tego zgrzewania, kombinacje trwania tego procesu to już gdzieś pół zadania. Jak ktoś ma arkusze z dzisiejszej drugiej zmiany to prosze podrzucić