Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laguna 2 v6 24v - 3l AUTOMAT - Prawidłowa obsługa automatu w Lagunie 2

Slivmaster 17 Cze 2013 14:40 2556 3
 • #1 17 Cze 2013 14:40
  Slivmaster
  Poziom 2  

  Wita wszystkich.
  Wiecie jak to jest, człowiekowi sie coś wydaje, zaczyna czytać i problem w głowie narasta to rangi poważnej usterki. Dlatego mam kilka pytań, do doświadczonych użytkowników, które na pewno rozwieja moje obawy.
  1. Jak powinno sie dbać i obslugiwac automat w tym modelu?
  2. Czy to normalne że kiedy wrzuce bieg D. To załącza sie on po małej chwili, po około 0,5 sekundy? Jak wrzuce D i odrazu wcisne gaz to rusza z małym szarpnieciem. To samo na światłach, czy to normalne ze po puszczeniu hamulca automat potrzebuje z pól sekundy by wrzucić bieg? Trochę mnie to stresująca, dlatego na światłach zaciągam ręczny i jak go dopuszczam to nie ma problemu, mogę tak robić?
  3. Jak sprawdzić olej w tym automacie?
  Znalazłem bagnet, (bardzo cieżko dostępny) była na nim dziwna podziałaka ze stopniami Celsjusza. Sprawdziłem na rozgrzanym silniku (trasa około 25 km) na włączonym silniku i podziałka była cała w oleju do poziomu 75 stopni.
  Olej różowo złotawy, nie śmierdzący.
  4. U babci mam kanał, wjechałem żeby obejrzeć tą skrzynię pod spodem. Skrzynia była trochę upocona olejem. Ale nie z uszczelki, przez skrzynię przechodzą/wychodzą dwa drążki i idą do kół (nie jestem mechanikiem ale łatwo było sie domyśleć że napędzają koła i z tego tez zrozumiałem ze mechanizm różnicowy jest w skrzyni?) no i właśnie na drążki wychodzącym ze skrzyni trochę się poci, jest na nim założony jak by oring i na nim delikatnie sie poci. To normalne ?

  Bardzo proszę o radę. Jak i inne ciekawostki jak postępować z tym kapryśnym autkiem.

 • #2 18 Cze 2013 17:52
  Slivmaster
  Poziom 2  

  Dodam ze mam lagunę 2 z 2001 roku.
  Szkoda że nikt nie może mi nic podpowiedzieć.

  Może kto inny będzie szukał podobnego tematu to rozwiała mi się jedna rzecz.
  Byłem dziś na przeglądzie i poprosiłem o zdiagnozowanie tej ulanej skrzynie.
  Mechanik powiedział że skrzynia ok, to najpewniej cieknie z silnika bo olej typowo silnikowy. Pewnie uszczelka. Na szczęście płyn chłodniczy nie ucieka, olej świeżo po wymianie a w starym nic nie było niepokojącego.
  Oleju ubywa może kropla na dzień albo i mniej. W piątek mechanik rozbierze i zdiagnozuje do końca. Jeśli ktoś ma jakieś rady to proszę bardzo.

 • #3 18 Cze 2013 18:08
  polonez15
  Poziom 32  

  Automat po wrzuceniu biegu zawsze ma zwłokę. Jak na światłach trzymasz hamulec na wrzuconym D nie powinno szarpać. Generalnie nie katuj zimnej skrzyni, nie szarp, zmieniaj z R na D powoli i kontroluj stan oleju.

 • #4 26 Wrz 2013 22:25
  truten23
  Poziom 10  

  I generalnie nie zaleca się wyłączania biegu "D" i włączania "N" na światłach na przykład.
  Taka praktyka może skrócić żywotność skrzyni.
  Jeśli nie chcesz trzymać Hamulca zasadniczego, wystarczy że zaciągniesz ręczny (na D oczywiście) i skrzyni nic się nie stanie. A ruszenie odbędzie się bez zwłoki.
  Ponadto, kiedy zatrzymasz się na wzniesieniu na D, to możesz puścić całkowicie hamulec. Auto nie powinno się stoczyć, a później wystarczy dać gazu. (pochyłość musi być w granicach rozsądku, oczywiście :D )

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME