Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy technik elektryk czerwiec 2013

Berend 19 Cze 2013 22:00 75702 397
  • #301 19 Cze 2013 22:00
    piotrdymas
    Poziom 2  

Sami przyznajcie że ci ludzie którzy układają te egzaminy są kompletnie nieudolni , jak człowiek który nie potrafi ułożyć jednego składnego egzaminu który byłby jasny i przejrzysty może decydować o tym czy otrzymam tytuł technika czy też nie . Pomyślmy najpierw dają test a dopiero jak ludzie go wypełniają układa się do niego prawidłową odpowiedź przecież Ci ludzie powinni iść pod sąd za te straty które ludzie ponieśli nie zdając przez te wszystkie lata technika bo nikt nie zaprzeczy że my elektrycy z tym egzaminem to jesteśmy dymani na okrągło

• Sklep HeluKabel
  • #302 19 Cze 2013 22:03
    semco_1802
    Poziom 14  

A ja mam pytanie czy w następnym roku też na starych zasadach będzie organizowany egzamin?

• #303 19 Cze 2013 22:13
    nowy.na.forum.
    Poziom 11  

Za rok na starych, tzn. tak samo jak w tym.

• Sklep HeluKabel
  • #304 19 Cze 2013 22:17
    majlo93
    Poziom 13  

piotrdymas napisał:
    Sami przyznajcie że ci ludzie którzy układają te egzaminy są kompletnie nieudolni , jak człowiek który nie potrafi ułożyć jednego składnego egzaminu który byłby jasny i przejrzysty może decydować o tym czy otrzymam tytuł technika czy też nie . Pomyślmy najpierw dają test a dopiero jak ludzie go wypełniają układa się do niego prawidłową odpowiedź przecież Ci ludzie powinni iść pod sąd za te straty które ludzie ponieśli nie zdając przez te wszystkie lata technika bo nikt nie zaprzeczy że my elektrycy z tym egzaminem to jesteśmy dymani na okrągło

Zobacz jak mechatroników wydymali w tym roku. Błedy ortograficzne w treści, zjadanie liter na końcu wyrazu, błędne schematy, poruszanie tematu elementu którego nie ma w elementach układu, czy choćby sam program. Wszyscy robili program w taki sposób jak zawsze się robiło a teraz jest nieścisłość czy cały trzeba było napisać czy tylko fragment. 95% napisało cały tracąc prawie cały czas egzaminu a dzisiaj chyba się okazało, ze program był banalny do napisania w 5 minut.

• #305 19 Cze 2013 22:19
    kostus
    Poziom 9  

piotrdymas napisał:
    Witam po raz pierwszy , ja miałem wizję następującą na tym egzaminie przy pomiarach diod nigdzie nie ma napisane że prostownik jest odłączony od układu , więc wg mnie to że ta dioda nie przewodzi jest słuszne ponieważ spójrzcie jakimi torami może jeszcze pójść impuls , sprawdzając PR:L1 - PR:1 Przy L1 napotykamy węzeł który prowadzi nas przez C,G0,B i do L2 gdzie impuls przechodzi przez diodę prostowniczą i mamy go przy + naszej diody , więc ona nie przewodzi co innego gdybyśmy odłączyli prostownik

ojj nie uwazalo sie na lekcjach :P Prąd plynie po najmniejszej linii oporu. Wiec przy takiej polaryzacji powinien plynąc przez diode

• #306 19 Cze 2013 22:49
    pakas18
    Poziom 9  

Oj kolego @kostus,
    nie należny tak pisać, bo naraża się kolega na jeszcze większe kpiny; mówiąc prosto prąd płynie wszędzie gdzie może przepłynąć, a nie tylko w gałęzi o najmniejszym oporze; płynie również w gałęziach o większych oporach, różne są natomiast wartości natężenia prądów. W przypadku gdy wynik pomiaru jest "przewodzi" lub "nie przewodzi" to sprawa natężenia prądu nie ma znaczenia dużego znaczenia (i należy uznać, ze kolega @piotrdymas jednak na lekcjach uważał lepiej).

• #307 19 Cze 2013 22:58
    kostus
    Poziom 9  

pakas18 napisał:
    Oj kolego @kostus,
    nie należny tak pisać, bo naraża się kolega na jeszcze większe kpiny; mówiąc prosto prąd płynie wszędzie gdzie może przepłynąć, a nie tylko w gałęzi o najmniejszym oporze; płynie również w gałęziach o większych oporach, różne są natomiast wartości natężenia prądów. W przypadku gdy wynik pomiaru jest "przewodzi" lub "nie przewodzi" to sprawa natężenia prądu nie ma znaczenia dużego znaczenia (i należy uznać, ze kolega @piotrdymas jednak na lekcjach uważał lepiej).

Ja wciaz uwazam, ze w tym przypadku przez diode jednak powinien poplynąc prąd i to chyba nie ulega wątpliwosci

Dodano po 4 [minuty]:

nie napisalem przecież ze powinien plynąc tylko przez diode. rzeczywiscie przez inne galezie tez mogl poplynac i ja to wiem, lecz najwiecej tego pradu powinno plynac przez diode

• #308 19 Cze 2013 23:16
    inginiero
    Poziom 8  

Czyli śmiem stwierdzić iż dioda PR:L1- PR:1 Jest uszkodzona . Ewentualnie pomiar innych diod jest nie prawidłowy (fałszywie dodatni) gdyż mogło przewodzić inną drogą niż przez diodę.

Ciekawe jakim napięciem bada się diodę poprzez ten tester wie ktoś ?

Panowie bez napinki :d nie psujcie atmosfery jaka panuje po egzaminie :D

Kolego Kostus ja jestem też za tym że grzałka G0 nie jest uszkodzona ale muszę być tego pewny na 100 % . i Czy Ty jesteś tego pewny dałbyś sobie rękę uciąć ? Bo nie najgorzej gadasz a Pytam bo mam pewną osobę która uczy Maszyn Elektrycznych tylko i twierdzi że 2.1 to jest rezystancja zwarcia w grzałce G0 ale żeby iść do niego po flaszkę :D muszę być pewny swego .

• #309 19 Cze 2013 23:26
    kostus
    Poziom 9  

Nikt tu nie psuje atmosfery (a przynajmniej ja nie mialem takiego zamiaru) :)

Dodano po 4 [minuty]:

@ inginiero Mi głównie chodzilo o to, ze dioda jest walnieta. a co do tej grzalki to kilkanascie (lub nawet kilkadziesiat) postów wczesniej byly wykonane obliczenia, ktore potwierdzaly, ze grzalka G0 jest ok.

• #310 19 Cze 2013 23:32
    pakas18
    Poziom 9  

Kolego @kostus,
    masz słuszność, @piotrdymas wprawdzie słusznie zauważył, że G0 bocznikuje przy pomiarach sprawdzane fragmenty obwodu, ale wyciągnął nieprawidłowy wniosek, że z tego powodu dioda pomiędzy PR:L1-PR:1 nie powinna przewodzić, oczywiście gdyby była sprawna, to przewodziłaby. Natomiast należy uwzględnić, że przy mostku włączonym w układ nie jesteśmy w stanie sprawdzić elementów mostka, bowiem nie wiemy czy prąd przepływa przez diodę, czy przez bocznikujące ją elementy.

• #311 19 Cze 2013 23:37
    kostus
    Poziom 9  

No i sprawa wyjasniona :) Kazdy z nas skupil sie skupil sie na czys innym ale w koncu z tego wszystkiego zlozyla sie sensowna calosc :D

• #312 19 Cze 2013 23:53
    inginiero
    Poziom 8  

Sorry mój błąd to było pytanie do kolegi Pakas18 czy jest pewny swego :D odnośnie prawidłowego działania grzałki nie wydaje Ci te 2.1 oma jakieś podejrzane ?

( w realu w mojej grzałce ta grzałka G0 ma 180 omów a robocze mają po 60 omów tylko może inny silnik jest zastosowany no i całościowa moc to 2000 W)

Dodano po 13 [minuty]:

kaka7000 napisał:
    (2.1x30)/(2.1+30)=1.96 - opór silniczka z GO
    (90x90)/(90+90)=45 - opór przy pełnej mocy grzałek
    45+1.93=46.93 -opór całego obwodu
    230/46.93=4.9 -prąd pobierany przez cały obwód
    4.9x1.93=9.457 -napięcie na silniczku ze spadku na GO
    Jak wiadomo silniczek będzie miał większy opór jak się będzie kręcił i wyjdzie może jakieś12V
    więc elementy grzejne są sprawne

kaka7000 napisał:
    dobra jak nie wierzycie że grzałki są dobre to jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie :
    P=1200w
    P=UxU/R
    P=230x230/46.9
    P=1127.93
    czyli moc się zgadza

Hmm może mi te obliczenia wystarczą do obrony :D

Chociaż o ile się nie mylę Te obliczenia nie są w pełni prawidłowe gdyż rezystancja grzałek 90 omów jest przy temperaturze 20 stopni a wiadomo że im większa temperatura tym rezystancja rośnie. a moc znamionowa 1200 W podana jest raczej kiedy urządzenie pracuje .

• #313 20 Cze 2013 08:01
    marcinkas123
    Poziom 8  

Witam, heh tak sobie czytam i wiecie co. Nie ma co się martwić na zapas, żeby się dogadać z wariatem, trzeba trochę jego tokiem myślenia, a mówicie po co wam oscyloskop. Ja napisałem coś takiego: ,,Do sprawdzenia poprawności działania układu prostowniczego użyję oscyloskopu: Odłączam suszarkę spod napięcia(gniazda jednofazowego 230V o częstotliwości 50hz)rozbieram suszarkę na pomocą zestawu wkrętaków serwisowych, mocno i stanowczo je dociskając nie niszcząc przy tym śrub. Sprawdzam brak napięcia (niby oczywiste ale może murzyn robi prąd w grzałce?) Suszarkę układam na izolowanym stanowisku. Po rozebraniu suszarki podłączam pod zaciski sondy oscyloskopu układ prostowniczy od strony silnika. Sprawdzam poprawność połączeń i włączam oscyloskop do sieci. Następnie podłączam wtyczkę suszarki do gniazda i nastawiam na II zakres. Jeżeli pokazany przebieg napięcia wyprostowanego jest niepełny, oznacza to że dioda, lub układ prostowniczy(jeżeli jest scalony) jest uszkodzony. Odłączam aparaturę, i przystępuję do wymiany diody lub mostka. Upewniam się czy spalił się cały mostek, czy też dioda. Jeżeli nie mam jednego z tych elementów, udaję się po jego zakup do najbliższego sklepu elektronicznego. Należy pamiętać, aby nowy układ miał takie same parametry jak poprzedni. '' i tak sobie pisałem, a jak nie wiecie po co jest megaomomierz, to przecież przed przystąpieniem do pracy można sprawdzić rezystancję izolacji stanowiska, bo przecież trzeba zachować BHP. :)

• #314 20 Cze 2013 11:43
    skydriver16
    Poziom 8  

A tak się cieszyłem że zdałem teoretyczny a tu w praktycznym mnie zagieli i chyba przez tą grzałkę teraz nie zdam. Traci się jakieś punkty jak się napiszę jedną usterkę za dużo ?

• #315 20 Cze 2013 11:55
    nowy.na.forum.
    Poziom 11  

Do inginiero to moim zdaniem Bohun stawia nam flaszkę :D

Marcinkas123 z tym megaomomierzem i pomiarem tej rezystancji to wątpię żeby w CKE o tym pomyśleli właśnie, chyba że nie świadomie, chociaż ja też napisałem żeby użyć oscyloskopu tylko do badania mostka prostowniczego. Megaomomierzu już nigdzie nie pchałem leżał na półce :D

Wartość 2,1Ω jest mała, ale wszędzie jako 'zwarcie' jest podawana wartość 0Ω ale to też żaden argument, jestem z tymi co uważają, że G0 jest sprawna :D

• #316 20 Cze 2013 12:53
    tobiaszciupinski
    Poziom 9  

Koledzy jednym słowem cke nas wyr...uchała... my przez ten ostatni rok uczyliśmy się styczników układów z silnikami i instalacjami sterowanymi za pomocą styczników a na energoelektronice to nikt nie uważał a na kartkówkach i sprawdzianach ściągaliśmy ile się dało. przez te ostatnie lata na egzaminach były albo silniki albo instalacje a tu du.pa suszarka z mostkiem "greca". Miejmy nadzieje że zdamy bo wkońcu czy ktos dobra grzalke wymienil i diode półprzewodnikową i przewód to po tych wymianach suszarka i tak powinna zadziałac. Najlepszą wymiane jaką ktoś dokonał z forumowiczów była wymiana wyłącznika termobimetalowego (hehe) ale po mimo tego wymienił dobra grzalke diode i przewod wiec powinno to tez zadziałać on poprostu umie sobie zaradzic w zyciu wymieni dobre i zle elementy i za robote weżmie więcej kasy a suszarka będzie działać :DDDDDDDD Ja natomiast śrubką przykrecałem przewód do grzałki a z drugiej strony lutowałem :PPPPPPPP

• #317 20 Cze 2013 15:44
    Hitmann
    Poziom 10  

tobiaszciupinski napisał:
    Najlepszą wymiane jaką ktoś dokonał z forumowiczów była wymiana wyłącznika termobimetalowego (hehe) ale po mimo tego wymienił dobra grzalke diode i przewod wiec powinno to tez zadziałać on poprostu umie sobie zaradzic w zyciu wymieni dobre i zle elementy i za robote weżmie więcej kasy a suszarka będzie działać :DDDDDDDD Ja natomiast śrubką przykrecałem przewód do grzałki a z drugiej strony lutowałem :PPPPPPPP

Rzecz w tym, że w rzeczywistości stosuje się algorytm naprawy który ma swoje kroki. Wymiana najdroższych elementów byłaby ostatnią rzeczą do zrobienia, tak więc żadne koszty tu nie wzrastają. Inna sprawa jest taka, że nie widzimy suszarki na oczy co zupełnie by ułatwiło sprawę, a tak to tylko można spekulować. A jeżeli myślisz, że termobimetal jest bezawaryjny to się grubo mylisz.

• #318 20 Cze 2013 16:46
    piotrthm
    Poziom 9  

Witam
    Co do grzałek nie ma wątpliwości, że są SPRAWNE. Uszkodzona jest dioda w mostku prostowniczym i przewód, lub połączenie nitowane. Ja napisałem, ze najpierw należy docisnąć nit, potem dodatkowo go zalutowac, i sprawdzić czy jest przejście, jeśli nie to należy wymienić przewód.
    Martwi mnie natomiast to, że nie spojrzałem, ze dioda nie przewodzi w ogóle.
    Napisałem "Prawopodobną przyczyną uszkodzenia było zatkanie otworów przelotowych lub zbyt długie działanie suszarki, co doprowadziło do przegrzania suszarki, a w efekcie do uszkodzenia diody więc poszedł duży prąd, co doprowadziło do przepalenia przewodu.
    Ile mogą odjąć za to punktów?

• #319 20 Cze 2013 16:52
    Wilud
    Poziom 10  

Pierwszy raz słysze aby odemowali punkty;) Nie przejmuj się tym tak bo do tej pory nie odejmowali i wątpię by zaczęli.

• #320 20 Cze 2013 18:05
    Berend
    Poziom 15  

Jak mamy słyszeć o odejmowaniu punktów jak nie znamy w jaki sposób, za ile oni to punktują...
    Mnie nic tak nie wkurzyło jak "Wykaz aparatury kontrolno-pomiarowej, materiałów i narzędzi"!

Wiedziałem, że coś nie tak jest z diodą, nawet najpierw zaznaczyłem ją jako błąd, ale skoro nie moge ich użyć do naprawy to wkońcu nie zaznaczyłem tego jako błąd....

W załączniku egzamin w pdf jak ktoś chce.

• #321 20 Cze 2013 22:17
    marcinkas123
    Poziom 8  

To Polska właśnie, ale i tak nie było najgorzej dali chociaż lutownicę i cynę, a jakby dali młotek i przecinak, to dopiero zagadka.

• #322 20 Cze 2013 23:01
    P-marcin-P
    Poziom 8  

Witam Wszystkich i jak coś napiszę nie tak to przepraszam, ale jestem tu nowy.
    A tak wracając do tematu to w załączniku 2 z aparaturą, materiałami i narzędziami to zdecydowanie zabrakło wielu rzeczy, bo czym wykonać połączenie nitowane, skąd tego nita wziąć, skąd wytrzasnąć diode. We wcześniejszych egzaminach albo pisało się samemu co potrzebne do naprawy, albo było wszystko w tym wykazie. I kto lutuje grzałki w suszarce i nie tylko do nitów? Ciężko stwierdzić czy ten co układał ten egzamin widział kiedyś suszarke w środku bo w serwisie agd to na pewno nie był, chyba, że z tą suszarką i go pognali

• #324 21 Cze 2013 00:03
    KSnake
    Poziom 9  

Pewnie doleję oliwy do ognia, ale po wrzuceniu układu do symulatora wychodzi na to, że jednak G0 uległa uszkodzeniu. Dokładniej zwarciu, przez co na silniku spadało napięcie. A spadek temperatury to zmyłka, i jak sądzę był spowodowany brakiem nadmuchu, gdyż obie grzałki, w symulatorze nadal pokazują mi po ~590W. Brak odpowiedniego przepływu powietrza (czyli przegrzanie G1 i G2) spowodowały upalenie przewodu i dla tego na pierwszym biegu suszarka przestała działać całkowicie, a na drugim pracowała źle.

Nie wiem czy jasno to rozpisałem. Wybaczcie, ale już tak mam w nocy.

• #325 21 Cze 2013 00:09
    bborys
    Poziom 10  

KSnake napisał:
    Pewnie doleję oliwy do ognia, ale po wrzuceniu układu do symulatora wychodzi na to, że jednak G0 uległa uszkodzeniu. Dokładniej zwarciu, przez co na silniku spadało napięcie. A spadek temperatury to zmyłka, i jak sądzę był spowodowany brakiem nadmuchu, gdyż obie grzałki, w symulatorze nadal pokazują mi po ~590W. Brak odpowiedniego przepływu powietrza (czyli przegrzanie G1 i G2) spowodowały upalenie przewodu i dla tego na pierwszym biegu suszarka przestała działać całkowicie, a na drugim pracowała źle.

Nie wiem czy jasno to rozpisałem. Wybaczcie, ale już tak mam w nocy.

W jakim programie symulowałeś ?

• #326 21 Cze 2013 00:29
    P-marcin-P
    Poziom 8  

ale nikt nie mówił, że grzalki g1 i g2 są zepsute. Z tym , że jak spojrzysz na ten układ na drugim biegu powinny działać obie w połączeniu równoległym co powoduje zmniejszenie rezystancji do 45 ohm czyli spadek napięcia jest mniejszy i silnik przyspiesza. A temperatura spadła, bo grzeje tylko jedna g2. tak mi się wydaje.

• #327 21 Cze 2013 00:36
    MaksAmper
    Poziom 8  

Po egzaminie teoretycznym właściwie od razu CKU zamieściała klucz odpowiedzi. Dlaczego nie robią tego po egz. (pseudo)praktycznym? Wykonywanie prac naprawczych na papierze jest fikcją. Oprócz wielu mankamemtów tego egz., to największy z nich to brak możliwości uruchomienia urządzenia po dokonaniu napraw (w tym roku suszarki). Wszystkie "praktyczne" egzaminy pisane na papierze nadają się do zaskarżenia. W takim razie egzamin praktyczny na prawo jazdy powinien odbywać się z myszką w ręku i przed monitorem, a w najleszym przypadku w symulatorze. Ale ludzie z tego chorego system nie przjmują się losem absolwentów którzy uczą się kilka lat, ale niestety - na jednym egzaminie nie wstrzelili się w klucz (który jest nikomu nie znany...).

• #328 21 Cze 2013 00:48
    P-marcin-P
    Poziom 8  

I wychodzi na to, że w opisie sposobu usunięcia usterki należałoby napisać, że dostępnymi wymienionymi narzędziami i elementami suszarki naprawić się nie da. Jedyne co można zrobić to rozkręcić obudowe

• #329 21 Cze 2013 00:50
    KSnake
    Poziom 9  

Może krok po kroku mi to jaśniej wyjdzie w opisie:
    - wszystko pracuje OK,
    - użytkownik włącza drugi bieg i uszkodzeniu ulega G0 - zwarcie,
    - spada napięcie na silniku, przez co powietrze nie chłodzi G1 i G2,
    - temperatura powoduje upalenie styku G1:2 - suszarka przestaje działać na pierwszym biegu,
    - na drugim biegu działa G2, która teraz została sama, bo G1 nie ma napięcia,
    - suszarka nie działa poprawnie
    Gdzieś po drodze, skok napięcia na G0, albo wzrost temperatury, powodują uszkodzenie diody i dodatkowy spadek obrotów silnika.

Symulator to prosty Circuit Simulator.

• #330 21 Cze 2013 00:59
    cetarius
    Poziom 1  

Było napisane w arkuszu, że suszarka przestała działać w ogóle a nie że nie działa poprawnie.