Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana tranzystorów mocy sterownika serwomechanizmu do 8 A

17 Cze 2013 16:06 2046 4
  • Poziom 10  
    Witam mądrzejszych ode mnie :D

Muszę przebudować - wzmocnić - układu sterowania serwem.
    Potrzebuje 12 V i ok. 8 A
    Moją bazą jest ten schemat http://ep.com.pl/files/6196.pdf

Ponieważ tranzystory BD139 i BD140 wytrzymują do 1,5 A a ja potrzebuje ok. 8 A mam pytanie.

Jakie tranzystory zastosować?
    Czy zmiana tranzystorów w tym schemacie pociągnie za sobą zmianę dalszych elementów?

A może zastosować tranzystory MOSFET ?

Rozważam jeszcze jedną inną możliwość - włączyć mostek H tak żeby prąd zasilania płynął na drodze aku - mostek H - silnik, a serwo będzie dawało tylko impulsy na mostek H w którą stronę włączyć silnik.
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Dla takich prądów minimalne tranzystory to np BDX54C i BDX53C - oczywiście na radiatorach - i tu uwaga na zasilanie: maksymalna moc strat to 60W.
    Tranzystory są w darlingtonie przez co łatwiej je wysterować: należy zwiększyć wszystkie rezystory w bazach - tak bez liczenia na próbę wstawiłbym ok 2,2 kom i zmieniałbym gdyby było źle.
    Schemat co prawda jest bardzo prosty i nie jestem przekonany czy powinno się go użyć dla większych silników: brak jest kontroli prądu serwa co jest podstawą przy jakiejś nieprawidłowości w działaniu.
    Należy rozważyć użycie zasilacza z zabezpieczeniem przeciążeniowym jednak mogą wystąpić dziwne reakcje w momencie ustąpienia przeciążenia.
    Pozdrawiam Paweł.
  • Poziom 10  
    pawelradomsko napisał:
    Witam!
    Dla takich prądów minimalne tranzystory to np BDX54C i BDX53C - oczywiście na radiatorach - i tu uwaga na zasilanie: maksymalna moc strat to 60W.
    Tranzystory są w darlingtonie przez co łatwiej je wysterować: należy zwiększyć wszystkie rezystory w bazach - tak bez liczenia na próbę wstawiłbym ok 2,2 kom i zmieniałbym gdyby było źle.
    Schemat co prawda jest bardzo prosty i nie jestem przekonany czy powinno się go użyć dla większych silników: brak jest kontroli prądu serwa co jest podstawą przy jakiejś nieprawidłowości w działaniu.
    Należy rozważyć użycie zasilacza z zabezpieczeniem przeciążeniowym jednak mogą wystąpić dziwne reakcje w momencie ustąpienia przeciążenia.
    Pozdrawiam Paweł.

Dzięki za tak szybką odpowiedź. I tak jak podejrzewałem przy zmianie tranzystorów będzie "reakcja łańcuchowa" Kombinować to można z klockami LEGO

Czy ktoś może napisać gdzie znaleźć konkretne schematy do mocy 8 A z zabezpieczeniem przeciążeniowym i innymi nowoczesnymi zabezpieczeniami.
    Wiem, że są też sterowniki z procesorami ale to już chyba wyższa szkoła jazdy...
  • Poziom 10  
    No i zakupiłem podzespoły i uniwersalną płytkę prototypową, bo podejrzewam, że będzie kilka zmian za nim będę mógł polutować wszystko na normalny obwód.

Podmieniłem tranzystory na BD649 i BD650 bo mają więcej mocy ale jak mi się wydaje to niepotrzebnie, bo z tego co widzę - a właściwie nie widzę - to cały układ jest zasilany max. 6 V, a ja chcę sterować silnikiem od wycieraczki albo od podnoszenia szyb w samochodzie, a te są - jak wszem i wobec znane - na 12 V

Powtykałem wszystkie elementy w płytkę i połączyłem wg schematu.
    I tak to wygląda
    Wymiana tranzystorów mocy sterownika serwomechanizmu do 8 A Wymiana tranzystorów mocy sterownika serwomechanizmu do 8 A

Ponieważ ani w schemacie ani w opisie: http://ep.com.pl/files/6196.pdf
    nie ma podanych wartości potencjometru nastawiającego (CON2) ani napięcia (|CON1), moje pytania:
    Ile volt mogę max. podłączyć na CON1 ?
    Gdzie plus, a gdzie minus na CON1 ?
    Jaką wartość przybliżoną ma mieć potencjometr nastawczy CON2 ?

Zmierzyłem potencjometry w mojej aparaturze Graupner JR E 8, którą mam już chyba ze 25 lat i one mają od 1,9 kΩ do 4,0 kΩ

Za podpowiedzi z góry dzięki
  • Specjalista Automatyk
    Witam.
    Co do napięcia to 12V spokojnie, tylko elektrolity muszą być na wyższe. Plus na górnym styku CON1.
    Przy takim zasilaniu potencjometr 10kohm. Jednak jeżeli musisz założyć mniejszy to wylicz sobie z prawa Ohma jaki popłynie prąd i dobierz tak, aby moc potencjometru była wyższa od traconej na nim - pamiętając że duże prądy to raczej w potencjometrach drutowych.