Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polux led smd - spalona świetlówka ledowa

17 Cze 2013 17:27 12834 47
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam nadzieję, że to właściwy dział.
    Kupiłem świetlówkę led smd Polux 12W. Chciałem zamontować w obudowie od świetlówki, wywaliłem starter (złączyłem kable). Wywaliłem statecznik, połączyłem kable i zrobiłem zwarcie. Świetlówka okopciła się.
    Jak to powinno być podłączone?
    Czy można ją naprawić?
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Podstawowe pytania chyba powinny brzmieć "na jakie napięcie jest świetlówka?" i "na jakie żarówka?" Mała szansa, że coś z niej zostało przy 20 razy większym napięciu.
  • Poziom 16  
    Przed chwilą ustawiłem miernik na mierzenie ciągłości obwodu i wszystkie 150 diod zapala się . Brak czarnych miejsc na płytce z elektroniką.

Specyfikacja to:
    150 smd 3528 e324652 94V-0 i taki trójkącik skierowany do góry.

Swietlówka wygląda podobnie Link

Tak teraz mam układ zrobiony. Poprawnie ?
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Z tego co ja widzę, to układ zbudowany został dla zasilania napięciem 94V (chyba że źle to odczytuję).

Więc potrzebujesz kolego jeszcze do tego transformator.
  • Poziom 28  
    Nie było schematu na obudowie świetlówki LED ?
    Ostatnio zakładałem sporą ilość takich świetlówek na 230V, i podłączało się je właśnie tak, jak masz na rysunku, z jednej strony do dwóch bolców faza, z drugiej zero.
    Może źle wydrutowałeś lampę.
    Jeśli zwarcie było w lampie, to świetlówce raczej nic się nie stało.
  • Poziom 16  
    Zwarcie było w świetlówce bo okopciło jedną stronę. Podłączałem później tak jak na schemacie, brak reakcji.

Źle złączyłem kable po usunięciu startera i statecznika.

Może wymienię okopcone kable (przerwane) i podłącze ?

Jest jakaś różnica z której strony dam fazę i zero ?
  • Poziom 28  
    Nie ma różnicy z której faza z której zero.
    Ty pewnie podłączyłeś z każdej strony fazę i zero na bolce ze świetlówek, stąd to zwarcie.
  • Poziom 16  
    Zatem co zrobić aby to naprawić ? Czyli powyższy schemat jest ok ?
  • Poziom 28  
    Nie widzialem tej świetlówki, ale w tych, które podłączałem [a bylo ich wiele] zazwyczaj taki jest schemat, i powinien być na obudowie.
  • Poziom 16  
    Na obudowie nic nie ma. Na opakowaniu ledwo można było wyczytać, że należy pozbyć się startera. Pani w sklepie doradziła, że statecznika także. Gdyby był schemat, instrukcja nie zjarałbym jej.
  • Poziom 16  
    Spróbuje ktoś pomóc ?
  • Poziom 20  
    Podpowiedź:
    Tomeksup napisał:
    wywaliłem starter

Wszystko dobrze, Pani w sklepie też dobrze powiedziała. Bez wiedzy jak działa świetlówka nic nie zrobisz. Tylko źle zrozumiałeś. Poczytaj sobie o układach zasilania świetlówek i zrozumiesz swój błąd.
    KG
  • Poziom 39  
    Poza starterem trzeba wywalić statecznik. Trzeba też ustalić jak jest zasilana świetlówka czy tak jak katoda .. to i tak trzeba przerabiać bo katody są w szeregu (ze sobą i ze starterem) czy 1 koniec i drugi koniec. Ktoś kto ma odrobinę pojęcia wystarczy, że spojrzy i wie czy tam jest przetwornica i na które styki jest zasilana.
  • Poziom 16  
    Starter i statecznik wywalony. Zostały oprawki i wychodzącymi kablami. Przeczytałem o działaniu świetlówki. O starterze napisano na opakowaniu.

Czy na podstawie tych zdjęć można ustalić gdzie jest katoda i anoda ? Mam zamiar wymienić kabelki na końcówkach. Może one nie mają ciągłości.
  • Poziom 14  
    Witam,

Masz rozebraną tą świetlówkę LED ? Widzisz gdzie są podłączone kable z końcówek do zasilacza ? To tam podepnij 230 VAC

Mirek
  • Poziom 16  
    Świetlówka rozebrana. Do zasilacza ? Nie mam zewnętrznego zasilacza. W środku jest płyta elektroniczna.
  • Poziom 14  
    Czy zasilacz jest w świetlówce ?

Dodano po 7 [minuty]:

Ta płytka elektroniczna jest zasilaczem. Z jednej strony jest podłączona z płytką PCB i Ledami, z drugiej strony z końcówką świetlówki.
  • Poziom 16  
    Jedna strona płytki łączy się chyba (piszę z pamięci) z ledami, ale tylko z jednej strony. Pasek z ledami łączy się z jednej strony z PCB i oprawką i z drugiej strony oprawka jest połączona z paskiem (nie ma połączenia z pcb). Na zdjęciach widać.

Jak poznać wbudowany zasilacz ? Jest zdjęcie pcb. Oprócz pcb nic więcej nie ma.
  • Poziom 14  
    Generalnie są dwie możliwości zasilania świetlówek LED na przestrzał, tz. iż należny w typowej oprawie wymontować starter lub z jeden strony , tz. starter należy zmostkować. Dławik w tych układach nie przeszkadza.
  • Poziom 16  
    Starter podobno pali świetlówkę a statecznik przegrzewa - miałem taki przypadek. Zatem starter i statecznik wyrzucamy.

Chodzi także o to czy po tym spięciu czegoś nie spaliłem i jak prawidłowo to połączyć ?
  • Poziom 16  
    Od bolców z obudwu stron idą kabelki do "paska" z ledami. Z jednej strony z paska z ledami idą kable do pcb.

Pliku nie mogę pobrać bo są punkty.
  • Poziom 14  
    Nie wiem czy to Ci pomogło ale wyjaśnia zasadę zasilania Świetlówki LED (zasilanie z obu końców).
  • Poziom 16  
    Skąd pewność, że zasilanie ma być z obydwu końców ? Po spięciu podłączyłem zasilanie z obydwu końców i brak reakcji.

Jeszcze nie dostałem maila.
  • Poziom 14  
    Sam piszesz że odchodzą kabeki z obu końcówek (trzonków z bolcami) do elektroniki.
  • Poziom 16  
    Zatem nie działa po takim podłączeniu. Coś chyba jest uszkodzone, chyba, że te kabelki trzeba wymienić.

Czytałem ten raport. Widocznie źle złączyłem kable po zdemontowaniu statecznika i startera.

Dobra, wymieniam kabelki i podłączam dając po jednym kablu z każdej strony na oprawkę.
  • Poziom 14  
    Wstaw foto z tych końcówek jak możesz.
  • Poziom 16  
    Ok. 18 będę mógł. Jestem w pracy.

Obiecane zdjęcia:
    1. Lewa strona

2. Prawa strona

3. Płytka pcb

Białe kabelki dochodziły do oprawek.
  • Poziom 14  
    Witam,

Podłączyłeś zasilanie 230 VAC do tych białych kabelków ? (Co za dureń wymyślił prowadzenie napięcia sieciowego na płytce PCB z diodami LED)

Mirek
  • Poziom 16  
    Białe kabelki idą do oprawek. Ja przerobiłem układ starej świetlówki - tzn. wywaliłem starter i statecznik i źle złączyłem przewody, poszło zwarcie i okopciło (tylko) te białe kable.

Powtarzam pytanie jak to podłączyć prawidłowo ? Jaki schemat ? Czy mogło coś się uszkodzić ?

Produkt jest firmy Polux, produkowany w chinach. Dystrybutorem jest SANICO. Dystrybutor odmówił mi naprawy na mój koszt.

Tu jest podobny temat. Podłączałem wg tego schematu, który tam widnieje i też poszło zwarcie.