Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][assembler] - termometr z wyświetlaczem led

17 Cze 2013 18:50 2235 9
  • Poziom 10  
    Mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale.
    Chciałbym zrobić termometr na:
    - Atmega8,
    - Kilka Ds18b20
    - Wyświetlacz LED
    Miało by to (mniej - więcej) działać tak:
    Termometr ma mierzyć pewną temperaturę. Po przekroczeniu pewnej temperatury załączyć się powinny wiatraki i l293d ????
    Na wyświetlaczu mają się wyświetlać odczytane temperatury.

Dodam, że napisałem już parę programików w assemblerze - nic wielkiego.
    Proszę o linki i informacje na ten temat, bo nie wiem za bardzo - gdzie tego szukać?
    Na dodatek moja znajomość angielskiego jest słaba.
    Przeszukałem Internet i Elektrodę - jednak nie znalazłem nic satysfakcjonującego.
    Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Czemu assembler? Chcesz się katować tak bez powodu?
    To - co chcesz bez problemu napiszesz nawet w Bascom-ie czy Arduino.
    Przykłady w HELP-ie Bascoma i tutorialach do Arduino.
    Ciężko znaleźć? Nie sądzę. Google w dłoń.

Ale ja polecam (oczywiście) C.
  • Poziom 10  
    W assemblerze robiłem już troszke. Nie chce przyzwyczajać sie do bascoma bo on jest bodajże tylko do avr a potem bd musiał sie uczyć czegoś innego do arm.
    O języku arduino pierwszy raz słysze :)
    A z C kiedyś próbowałem i słabo mi to szło
    Podsumowując najbardziej bym sie cieszył jak bym to w assemblerze zrobił bo przy okazji czegoś sie dodatkowo naucze
  • PCBway
  • Poziom 25  
    Skoro znasz już składnię assemblera, to jedyne czego potrzebujesz, to:
    - datasheet Atmega8
    - datasheet Ds18b20
    - opis standardu komunikacji 1wire

Nie wiem jak jest z gotowcami, ale na assembler to bym za bardzo nie liczył.

Skoro kiepsko u ciebie z angielskim, to zacznij chociażby od tego:
    http://www.1-wire.rms.biz.pl/
  • Poziom 39  
    kolo1500 napisał:
    W assemblerze robiłem już troszke. Nie chce przyzwyczajać sie do bascoma bo on jest bodajże tylko do avr a potem bd musiał sie uczyć czegoś innego do arm.
    A assembler jest taki sam wszędzie?

Bascom i platforma Arduino - to takie proste rozwiązania dla początkujących.
    Polecam naukę "C" - w którym powstaje (śmiem twierdzić) ponad 90% oprogramowania dla mikrokontrolerów (i nie tylko).
  • Poziom 10  
    Ok dzięki sprawdze jutro czy to wszystko mi wystarczy bo musze się uczyć na sprawdzian z elektroniki :(
  • Poziom 15  
    Wspaniale, że chcesz się uczyć asemblera, ale to raczej mało przyszłościowe podejście, gdy bazujesz tylko na nim. Co nowa rodzina mikrokontrolerów to nowy asembler. Programy są mało przenośne nawet w tej samej rodzinie, a drobna poprawka może zająć sporo czasu.
    Warto iść w stronę C. Wbrew pozorom nie jest on trudniejszy od asemblera. Na początek polecam najlepszą chyba pozycję: Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie - Język ANSI C. Ważne, abyś przeczytał najpierw całą, jeśli nawet sporej części nie rozumiesz, a zrozumienie nadejdzie przy kolejnym czytaniu.
    Oczywiście znajomość asemblera stanowi wtedy dodatkowy plus (można robić wstawki, analizować program po kompilacji itd.)

• Poziom 28  
    Tutaj znajdziesz gotowe, działające przykłady w C. W tym jeden spełniający 95% Twoich założeń: pozostaje dopisać parę linijek do załączania wyjścia przy odpowiednich temperaturach. Przejrzyj bo pchanie się w asm to w tej chwili sztuka dla sztuki (nie mówię oczywiście o wstawkach asm w innych językach).
  • Poziom 10  
    Ok Dziękuję wszystkim za pomoc
    Postaram się napisać to w Arduino (jak sobie nie poradze to w bascomie) a potem jak będe mieć więcej czasu to w C