Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwa s³oneczne - pomiar energii pobranej z ogniwa fotowoltaicznego - jak najl

Stefan_2000 17 Jun 2013 22:09 5922 13
Tespol
  • #1
    Stefan_2000
    Level 19  
    Witam.
    Posiadam sze¶æ ogniw fotowoltaicznych:
    Code:

    Solar Direct Group SDP6-235
    Nominal power 235 Wp
    Rated voltage 29,5 V
    Rated current 7,97 A
    Open circuit voltage 36,8 V
    Short circuit current 8,59 A
    Max system voltage 1000 V

    Bêd± one po³±czone szeregowe, a zasilaæ bêd± albo inwerter, albo bezpo¶rednio grza³kê. Chcia³bym w³±czyæ w obwód uk³ad pomiarowy, który pozwoli³by mi zbieraæ informacje o napiêciu chwilowym, natê¿eniu chwilowym oraz sumarycznej pobranej energii (kWh). Dane te chcia³bym gromadziæ i przetwarzaæ, ale jak tylko bêdê mieæ do nich dostêp np. z poziomu mikrokontrolera to dam ju¿ sobie radê. De facto potrzebujê miernik DC, który mierzy pr±d do ~10A oraz napiêcie do ~240V i robi to z na tyle du¿± czêstotliwo¶ci±, ¿eby mo¿na by³o z rozs±dn± dok³adno¶ci± policzyæ moc i pobran± energiê.

    Widzê trzy pomys³y na uk³ad pomiarowy:
    1. ATmega8 i wbudowany przetwornik ADC
    ATmega8 ma przetwornik ADC o rozdzielczo¶ci 10 bitów, zak³adam, ¿e u¿ytecznych bêdzie 8, co daje rozdzielczo¶æ ~0,02 A oraz 0,5V, nie mam pojêcia jak oszacowaæ dok³adno¶æ, czy liniowo¶æ pomiaru.

    2. ATmega8 plus zewnêtrzny przetwornik ADC
    Tutaj mo¿na by dobraæ co¶ lepszego ni¿ wbudowany przetwornik.

    3. Dedykowany uk³ad pomiarowy
    Tak jak s± uk³ady typu ADE7759 do pomiaru energii w uk³adach pr±du przemiennego, tak zak³adam, ¿e musz± byæ gotowe scalaki do pomiaru w uk³adach pr±du sta³ego. K³opot polega na tym, ¿e najwyra¼niej nie potrafi± odpowiednio zapytaæ wujka Gogle. Zak³adam, ¿e taki scalak potrafi³by mi podaæ ¶redni± warto¶æ napiêcia i natê¿enia np. z ostatniej sekundy (i z tego mam ¶redni± moc z ostatniej sekundy), plus dok³adn±, sumaryczn± warto¶æ przes³anej energii.

    Móg³bym wykorzystaæ z ATmega8 dwa przetworniki ADC i zrobiæ uk³ad zbli¿ony chocia¿by do prostych mierników panelowych. Jakby uda³o siê zrobiæ np. 10 pomiarów w ci±gu sekundy to ich warto¶æ ¶redni± móg³bym wykorzystaæ jako warto¶æ chwilow±, a na podstawie poszczególnych par warto¶ci (napiêcie - natê¿enie) wyliczaæ pobran± energiê. Zak³adam, ¿e takie podej¶cie ma szansê zadzia³aæ, ale odnoszê wra¿enie, ¿e wywa¿am otwarte drzwi - skoro s± dedykowane uk³ady do takich pomiarów w uk³adach pr±du przemiennego, to powinny te¿ analogiczne dla uk³adów pr±du sta³ego, tylko ja ich nie umiem odszukaæ.

    Czy mo¿ecie podpowiedzieæ jak sensownie podej¶æ do takich pomiarów? Czy mo¿ecie wskazaæ dedykowanego scalaka do takich pomiarów?

    Z góry dziêkujê za wszelkie podpowiedzi i pozdrawiam.
  • Tespol
  • #2
    D214d3k
    Level 39  
    MK-30-DC dostêpny na przyk³ad tu convert.com.pl
  • #3
    jarek_lnx
    Level 43  
    Mo¿na i na atmedze,wszystkie b³êdy przetwornika ADC w ATMEGA8 mieszcz± siê w 3LSB, trzeba doliczyæ jeszcze tolerancjê rezystorów w dzielnikach i dok³adno¶æ ¼ród³a napiêcia odniesienia (lepiej daæ zewnêtrzne).

    A jak dok³adne to ma byæ?
  • Tespol
  • #4
    Stefan_2000
    Level 19  
    3LSB czyli mamy u¿yteczne 7 bitów, oporniki o tolerancji 0.1% s± spokojnie osi±galne w sklepach (pewnie o lepszej te¿ by siê da³o kupiæ), ¼ród³o napiêcia odniesienia - w tutorialach dot. mikrokontrolerów pojawia siê np. MCP1525/MCP1541, chyba innych nie kojarzê.

    Jeszcze jest pytanie jak czêsto ATmega8 mo¿e dokonywaæ pomiarów, ale zak³adam, ¿e napiêcie z ogniwa s³onecznego nie zmienia siê na tyle dynamicznie, ¿eby to by³o problemem.

    Quote:
    A jak dok³adne to ma byæ?

    Tego pytania siê ba³em, domowe liczniki energii (takie wtykane do kontaktu) maj± dok³adno¶æ rzêdu 3-5% (warto¶æ znalaz³em tutaj: http://www.cyfronika.com.pl/domowe_mierniki.htm ). Je¶li jestem w stanie osi±gn±æ tak± dok³adno¶æ, to chyba super. Je¶li nie, to pytanie co jestem w stanie osi±gn±æ za niedu¿e pieni±dze - zaproponowany przez D214d3k miernik jest na pewno bardzo fajny, du¿o dok³adniejszy ni¿ potrzebujê, tylko cena jest dla mnie zaporowa.

    pozdrawiam,
    sw.
  • #6
    Colina2
    Level 16  
    pomiar pr±du o takim natê¿eniu bêdzie chyba najlepiej zrobiæ za pomoc± uk³adu ACS712. Dok³adno¶æ wg noty na poziomie 1.5%. Strat na tym za du¿ych te¿ nie bêdziesz mia³ bo przy 1.2m omach i 10 amperach bêdzie to jakie¶ 12mW

    Edit.
    Zapomnia³em dodaæ ¿e jest tani :)
  • #7
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    3LSB czyli mamy u¿yteczne 7 bitów
    Nie to znaczy ¿e warto¶æ wyj¶ciowa przetwornika mo¿e ró¿niæ siê o trzy jednostki od warto¶ci teoretycznej, czyli zostaje 8,4 bitu ;)
    Quote:
    oporniki o tolerancji 0.1% s± spokojnie osi±galne w sklepach (pewnie o lepszej te¿ by siê da³o kupiæ)
    Trochê trudniej znale¼æ dok³adny bocznik w dobrej cenie, ale 1% nie powinno byæ trudno¶ci.
    Quote:
    ¼ród³o napiêcia odniesienia - w tutorialach dot. mikrokontrolerów pojawia siê np. MCP1525/MCP1541, chyba innych nie kojarzê.
    Jest wiele ¼róde³ napiêcia odniesienia, te tañsze maj± niez³± stabilno¶æ ale s³ab± tolerancjê (initial accuracy) MCP1541 ma 1%, chyba ¿e masz porz±dny miernik (lepszy ni¿ ten 1%) i zrobisz kalibracjê.
    Quote:

    Jeszcze jest pytanie jak czêsto ATmega8 mo¿e dokonywaæ pomiarów, ale zak³adam, ¿e napiêcie z ogniwa s³onecznego nie zmienia siê na tyle dynamicznie, ¿eby to by³o problemem.
    Szybciej ni¿ potrzeba.
    Quote:
    Tego pytania siê ba³em, domowe liczniki energii (takie wtykane do kontaktu) maj± dok³adno¶æ rzêdu 3-5% (warto¶æ znalaz³em tutaj: http://www.cyfronika.com.pl/domowe_mierniki.htm ). Je¶li jestem w stanie osi±gn±æ tak± dok³adno¶æ, to chyba super.
    Jeste¶ w stanie osi±gn±æ lepsz± dok³adno¶æ, z powodu ¿e nie masz masowej produkcji i mo¿esz sobie pozwoliæ na elementy lepsze a dro¿sze, za³o¿ê siê ¿e w wiêkszo¶ci fabrycznych mierników nie znajdziesz rezystorów 0,1% bo dla nich by³y by za drogie, mo¿esz sobie te¿ pozwoliæ na pomiary i kalibracje co w masowej produkcji by³o by nie do przyjêcia.
  • #8
    Stefan_2000
    Level 19  
    Dziêki wielkie za wszelkie podpowiedzi :-)

    _jta_ wrote:
    Przejrzyj listê uk³adów 1-Wire i I2C - w¶ród nich jest uk³ad przeznaczony do monitorowania akumulatora (w opisie jest mowa o baterii) - mierzenia ³adunku magazynowanego/zu¿ywanego, napiêcia - powinien siê nadawaæ.

    Wujek gogle wypluwa np. DS2438, wygl±da to ciekawie, aczkolwiek chyba nie jest w stanie to zliczaæ energii. Bêdê jeszcze goglaæ w tym kierunku.

    Colina2 wrote:
    pomiar pr±du o takim natê¿eniu bêdzie chyba najlepiej zrobiæ za pomoc± uk³adu ACS712. Dok³adno¶æ wg noty na poziomie 1.5%. Strat na tym za du¿ych te¿ nie bêdziesz mia³ bo przy 1.2m omach i 10 amperach bêdzie to jakie¶ 12mW

    Edit.
    Zapomnia³em dodaæ ¿e jest tani :)

    Bardzo fajny uk³ad, faktycznie nie kosztuje jako¶ strasznie du¿o z³otówek, natomiast chyba nie do koñca jest to to czego potrzebujê:
    * 1,2m Ohm to chyba jest lepiej ni¿ potrzebujê, posiadany przeze mnie bocznik ma 10m Ohm 1%, czyli przy pr±dzie 10A wydzieli siê na nim 1W ciep³a (dla ACS712 by³oby to 120 mW). Przy ogniwach o mocy rzêdu 1 kW my¶lê, ¿e 1 W jest to warto¶æ akceptowalna
    * ACS712 pokazuje przep³yw pr±du w obu kierunkach, u mnie pr±d bêdzie p³yn±æ tylko w jednym kierunku przez co tracê po³owê rozdzielczo¶ci przetwornika ADC.

    jarek_lnx wrote:
    Quote:
    3LSB czyli mamy u¿yteczne 7 bitów
    Nie to znaczy ¿e warto¶æ wyj¶ciowa przetwornika mo¿e ró¿niæ siê o trzy jednostki od warto¶ci teoretycznej, czyli zostaje 8,4 bitu ;)

    Przeczyta³em rozdzia³ z noty katalogowej ATmega8, ³±cznie z tabelk± na koñcu (,,ADC Characteristics'') i dalej nie mam pojêcia, czemu 8,4 bita :)

    Wypatrzy³em w nocie katalogowej MCP1525/41 taki schemat:
    Ogniwa s³oneczne - pomiar energii pobranej z ogniwa fotowoltaicznego - jak najl
    Zamiast MCP3201 u¿y³bym MCP3202 (dwa kana³y) i w ten sposób mam przetwornik ADC o teoretycznej rozdzielczo¶ci 12 bitów.

    Pomiar pr±du
    Bocznik ma oporno¶æ 10m Ohm, co przy zak³adanym pr±dzie maksymalnym (10A) daje 100mV. ¯eby w pe³ni wykorzystaæ przetwornik ADC, muszê to napiêcie ,,rozci±gn±æ'' do 4V.
    Ogniwa s³oneczne - pomiar energii pobranej z ogniwa fotowoltaicznego - jak najl


    Pomiar napiêcia
    Dzielnik napiêcia np. z³o¿ony z oporników 1,3k oraz 80k, maksymalny pr±d ~3mA, mocy wydzielona na dzielniku 0,75 W, chyba trochê za du¿e straty...

    Pomiar czasu
    Skoro mam ca³kowaæ iloczyn pr±du i napiêcia po czasie, to muszê jako¶ ten czas mierzyæ. Trochê jest to k³opot, bo popularne RTC (np. DS1307) maj± rozdzielczo¶æ na poziomie sekund. Zak³adaj±c, ¿e chcia³bym mieæ 10 pomiarów w ci±gu sekundy (nie wiem ile ich faktycznie powinienem mieæ) potrzebowa³bym rozdzielczo¶æ na poziomie milisekund. Jak to ugry¼æ? Programowy RTC synchronizowany z sygna³em z RTC?

    Co do kalibracji, to obawiam siê, ¿e bêdzie z tym k³opot, mam Unita UT70A, a niebawem bêdê mieæ w zasiêgu Unita UT204A. No bo Unitra 1331 to ju¿ chyba tylko jako ciekawostka ;-)

    Z góry dziêkujê za wszelkie krytyczne uwagi i pozdrawiam,
    sw.
  • #9
    _jta_
    Electronics specialist
    Je¶li ATmega8 ma przetwornik ADC o rozdzielczo¶ci 10 bitów, a b³±d mo¿e byæ 3LSB, to przez ten b³±d tracimy log2(3/0.5) = 2.585 bitu, czyli na moje wyczucie zostaje oko³o 7.4 bitu (nie 8.4 - idealny ADC daje b³±d 0.5LSB, a nie 1LSB), czy w nocie katalogowej podaj± parametr tego ADC o nazwie ENOB (Efficient Number Of Bits)?

    Ten DS chyba rzeczywi¶cie oprócz pomiary pr±du i napiêcia zlicza tylko ³adunek (trzeba by doczytaæ w nocie katalogowej), ale pewnie napiêcie bêdzie do¶æ sta³e?
  • #10
    Stefan_2000
    Level 19  
    _jta_ wrote:
    Je¶li ATmega8 ma przetwornik ADC o rozdzielczo¶ci 10 bitów, a b³±d mo¿e byæ 3LSB, to przez ten b³±d tracimy log2(3/0.5) = 2.585 bitu, czyli na moje wyczucie zostaje oko³o 7.4 bitu (nie 8.4 - idealny ADC daje b³±d 0.5LSB, a nie 1LSB), czy w nocie katalogowej podaj± parametr tego ADC o nazwie ENOB (Efficient Number Of Bits)?


    Tabelka z noty katalogowej ATmega8:
    Ogniwa s³oneczne - pomiar energii pobranej z ogniwa fotowoltaicznego - jak najl


    _jta_ wrote:
    Ten DS chyba rzeczywi¶cie oprócz pomiary pr±du i napiêcia zlicza tylko ³adunek (trzeba by doczytaæ w nocie katalogowej), ale pewnie napiêcie bêdzie do¶æ sta³e?


    Napiêcie bêdzie na pewno pochodn± ilo¶ci ¶wiat³a docieraj±cego do ogniwa, czyli zmieniaæ bêdzie siê w pe³nym zakresie, ale raczej nie w ci±gu u³amków sekund.

    pzdr,
    sw.
  • #11
    jarek_lnx
    Level 43  
    _jta_ wrote:
    Je¶li ATmega8 ma przetwornik ADC o rozdzielczo¶ci 10 bitów, a b³±d mo¿e byæ 3LSB, to przez ten b³±d tracimy log2(3/0.5) = 2.585 bitu, czyli na moje wyczucie zostaje oko³o 7.4 bitu (nie 8.4 - idealny ADC daje b³±d 0.5LSB, a nie 1LSB), czy w nocie katalogowej podaj± parametr tego ADC o nazwie ENOB (Efficient Number Of Bits)?
    ENOB rzadko wykorzystuje siê do opisu b³êdów statycznych i chyba sam nie wiem jak powinno byæ, czy przypadkiem liczony w ten sposób idealny 8-bitowy ADC który daje b³±d 0.5LSB (co nie ulega w±tpliwo¶ci) nie ma ENOB: log2(256/0.5)=9bit?
    Zreszt± i w Wikipedii wspominaj± o tej niejednoznaczno¶ci ENOB

    Quote:
    Co do kalibracji, to obawiam siê, ¿e bêdzie z tym k³opot, mam Unita UT70A, a niebawem bêdê mieæ w zasiêgu Unita UT204A. No bo Unitra 1331 to ju¿ chyba tylko jako ciekawostka
    UT70A UT204A marnie ±(0,8% + 1cyfra) nie wiem po co ma a¿ 3 i 3/4 cyfry na wy¶wietlaczu.

    1331 ±(0,1% +1cyfra) 8 krotnie lepiej ! o ile tylko jest w pe³ni sprawny, jako ¿e ma swoje lata, wymaga³ by sprawdzenia.

    Czyli podsumowuj±c, na chwilê obecn±, masz bocznik 1% wiêc nieco lepiej ni¿ ACS, do bocznika dok³adasz wzmacniacz, z rezystorami 0,1%, dzielnik napiêcia z rezystorów 0,1% (lepiej nie traciæ tam 0,75W choæby z powodu ¿e podwy¿szona temperatura bêdzie niekorzystnie wp³ywaæ na stabilno¶æ rezystora i warunki pracy blisko po³o¿onych elementów)

    Do pomiaru pr±du raczej nie ma sensu stosowaæ wiêcej ni¿ 8bit chyba ¿e zale¿y ci na wiêkszej rozdzielczo¶ci, która i tak nie prze³o¿y siê na dok³adno¶æ. Poniewa¿ moc wyliczysz z iloczynu napiêcia i pr±du, b³±d pomiaru mocy mo¿esz oszacowaæ jako sumê b³êdów wzglêdnych pomiaru napiêcia i pr±du.

    Zak³adaj±c ¿e multimetr 1331 jest w nieznanym stanie, powiniene¶ kupiæ ¼ród³o napiêcia odniesienia które da dobr± dok³adno¶æ bez dodatkowej kalibracji (lepsze "initial accuracy" ma np ADR3425 ±0,1%)

    Do pomiaru czasu - wystarczy wykonywaæ pomiar w chwilach ustalonych przez wewnêtrzny timer mikrokontrolera, je¶li mikrokontroler bêdzie taktowany kwarcem, to b³êdy pomiaru czasu bêd± pomijalne w porównaniu z b³êdami pomiaru napiêcia i pr±du.
  • #12
    Stefan_2000
    Level 19  
    [quote="jarek_lnx"]
    _jta_ wrote:
    Zak³adaj±c ¿e multimetr 1331 jest w nieznanym stanie, powiniene¶ kupiæ ¼ród³o napiêcia odniesienia które da dobr± dok³adno¶æ bez dodatkowej kalibracji (lepsze "initial accuracy" ma np ADR3425 ±0,1%)


    Stan 1331 jest nieznany, tzn. dzia³a, ale zak³adam, ¿e wymaga kalibracji, której nie mam jak wykonaæ.

    ADR3425 wygl±da na trudno dostêpny, usi³ujê znale¼æ na TME ¼ród³o napiêcia o zbli¿onych parametrach, natrafi³em np. na ADR292GRZ. Pytanie czy powinienem bardziej szukaæ ¼ród³a napiêcia odniesienia o warto¶ci bli¿ej 2,5V czy raczej 4V? Dzielnik napiêcia, jak i wzmacniacz mogê dobraæ do obu napiêæ odniesienia, która warto¶æ jest ,,lepsza''?

    pzdr,
    sw.
  • #13
    jarek_lnx
    Level 43  
    W dokumentacji Atmel'a podaj± parametry dla Vref=4V, nie pisz± nic o innych ale intuicyjnie, im wiêkszy zakres, tym wzglêdnie mniejszy wp³yw sta³ych offsetów, szumów itp. Wiêc da³ bym bli¿ej 4V.
  • #14
    _jta_
    Electronics specialist
    To raczej kwestia, jak± dok³adno¶æ % da to ¼ród³o odniesienia, je¶li by to by³o co¶ w stylu TL431, albo LM4041-ADJ, do których do³±cza siê dzielnik, ¿eby zwiêkszyæ napiêcie.

    log2(256/0.5)=9bit? - to nie tak; jakby¶ mia³ ADC z b³êdem o 256 LSB, to jego ENOB by³by równy jego ilo¶ci bitów minus to 9 (czyli -1, jakby to by³ 8-bitowy).