Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiany w projekcie elektrycznym

17 Cze 2013 22:11 1854 10
  • Poziom 7  
    Witam
    Na początku napomknę, że nie mam zamiaru sam nic kombinować, ale chciałbym mieć teoretyczną wiedzę, którą mógłbym skonfrontować z tym, co doradzi mi elektryk, który to wszystko będzie wykonywał.
    Zaprojektowaną mam instalację wewnętrzną w lokalu następująco:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A; w mieszkaniu - FR 301 40A, potem na światło idzie B10A (omija różnicówkę); na pozostałe gniazda różnicówka P 302 40 - 30-AC. Do kuchni i łazienki (przewód 3*2,5mm2) S301B16A, natomiast na gniazda w pokojach S301B13A. Oczywiście jest puszka PW. Tak to wygląda na projekcie, jednak w trakcie remontu zmieniłem zdanie co do posiadania kuchenki gazowej, którą zamienić chcę na indukcję, lub ceramiczną (niestety brak możliwości podłączenia siły w mieszkaniu). Moje pytanie brzmi - czy wystarczy, że dołożę bezpieczniki 16A (choć wydają mi się za słabe), albo lepiej - co muszę przerobić, żeby dołożyć większe (tzn najbardziej chodzi mi o to, czy musi zostać zmieniona różnicówka). Mam jeszcze jedno pytanie - czy bezpieczniki 13A mogę zamienić na 16A (chyba nawet lepiej?). Proszę nie krytykować mojej niewiedzy. Nie jestem elektrykiem.Chcę mieć tylko czysto teoretyczną wiedzę, żeby mi elektryk kitu jakiegoś nie wcisnął. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas i przekazaną wiedzę :)
  • Poziom 26  
    Lepszy byłby widok schematu niż opis. Co do zmiany kuchni to nie napisałeś nic na temat jej zapotrzebowania energetycznego, więc albo kupujesz sprzęt pod możliwości Twej instalacji albo to instalacja jest robiona pod konkretne wymagania. Kuchnia i łazienka jest na osobnych obwodach? a co do zmiany wyłączników 13A na 16A jakie one przewody zabezpieczają? są zasady doboru zabezpieczeń a i później pomiary muszą wyjść pozytywnie. To tak na szybko.
  • Poziom 7  
    Gregory_bg napisał:
    Lepszy byłby widok schematu niż opis. Co do zmiany kuchni to nie napisałeś nic na temat jej zapotrzebowania energetycznego, więc albo kupujesz sprzęt pod możliwości Twej instalacji albo to instalacja jest robiona pod konkretne wymagania. Kuchnia i łazienka jest na osobnych obwodach? a co do zmiany wyłączników 13A na 16A jakie one przewody zabezpieczają? są zasady doboru zabezpieczeń a i później pomiary muszą wyjść pozytywnie. To tak na szybko.

Schemat zeskanuję i dołączę. Co do pozostałych pytań - będę chciał kupić sprzęt pod możliwości instalacji. Kuchnia i łazienka są na osobnych obwodach, co więcej - piekarnik i palniki też myślałem zrobić na 2 osobnych. Przewody - łazienka, kuchnia i obwody kuchenki mają po 3x2,5mm2 grubości, pozostałe - gniazdka w pokojach i światło - 3x1,5mm2

Dodano po 2 [godziny] 50 [minuty]:

Obiecany schemat

Zmiany w projekcie elektrycznym
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Bronek22 napisał:
    Kamienicznik napisał:
    jednak w trakcie remontu zmieniłem zdanie co do posiadania kuchenki gazowej, którą zamienić chcę na indukcję, lub ceramiczną (niestety brak możliwości podłączenia siły w mieszkaniu).
    Znajomy ma 2 płyty indukcję. Oszczędnie może coś ugotować. Jednak pieczenie i gotowanie, pranie i gotowanie na jednej fazie odpada. Nowoczesne indukcje umożliwiają programowo ograniczyć moc. Jednak z konsekwencją dłuższego gotowania.

Wiem, zdaję sobie sprawę, że będą ograniczenia, ale można to wszystko jakoś pogodzić przecież :)
  • Specjalista elektryk
    Kamienicznik napisał:
    niestety brak możliwości podłączenia siły w mieszkaniu
    Jaka jest przyczyna? Może warto ją wyeliminować?
  • Poziom 7  
    TWK napisał:
    Jaka jest przyczyna? Może warto ją wyeliminować?

Kilka lat temu wyremontowana klatka schodowa, na której punkcie kilku mieszkańców ma bzika. Prowadzenie jakichkolwiek przewodów nie wchodzi w grę, a do mieszkania dochodzą tylko dwa...
  • Specjalista elektryk
    Kamienicznik napisał:
    Kilka lat temu wyremontowana klatka schodowa, na której punkcie kilku mieszkańców ma bzika. Prowadzenie jakichkolwiek przewodów nie wchodzi w grę, a do mieszkania dochodzą tylko dwa...
    Da się wymienić przewody tak, że nie ma śladów na klatce. Robiłem to, więc radzę się postarać i zrobić to porządnie (na 3 fazy), jeśli chcesz mieć kuchenkę indukcyjną.
  • Poziom 7  
    Nawet pociągnąć z parteru nie mogę, bo mieszkanie jest na 3 piętrze. A członkowie wspólnoty to tak jak pisze Bronek22 - ludzie, którym się wydaje, że po co coś zmieniać (pokolenie z lat 30-40 ubiegłego wieku). Jeden z sąsiadów dopiero w zeszłym roku zmienił w mieszkaniu swoją instalację elektryczną z... poniemieckiej, natynkowej jeszcze. Więc o czym rozmawiamy.