Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki smar do obiektywów fotograficznych? Czym czyścić soczewki obiektywów?

18 Jun 2013 00:37 5247 3
  • Level 11  
    Witam, mam następujący dylemat, potrzebuje kupić smar do obiektywów (stare obiektywy, których wewnętrzne zębatki potrzebują smarowania - są suche) jaki smar będzie najbardziej odpowiedni? Chodzi mniej więcej o to, aby nie był zbyt gesty, nie zmieniał swojej konsystencji przy zmianie temperatury (praca w ziemie i na słoncu latem) przy tym nie zamieniał się w ciecz i nie zalewał listków przysłony. Proszę o jakieś propozycje porady.

Mój następny dylemat to taki - jaki dobry środek do mysia soczewek obiektywów, taki aby ładnie ściągał wszystko, nie zostawały smugi ani plamy.

Liczę na was forumowicze i czekam na odpowiedzi, pozdrawiam i życzę miłej nocki.
  • Level 39  
    Jeśli chodzi o smary to najlepszy był by wysokotemperaturowy smar teflonowy np Lube 2000 oczywiście nie sprayem w obiektyw tylko na szmatkę, gąbkę, pędzelek i dopiero. Z montażem trzeba odczekać na całkowite wyparowanie rozpuszczalnika. Jeśli obiektyw nie będzie demontowany do końca to suchy smar teflonowy.
    Jeśli chodzi o płyn to Rotin w komplecie ze ściereczką a na większą skalę myjka ultradźwiękowa.
  • Level 30  
    Kiedyś intensywnie poszukiwałem specjalnego smaru do obiektywów takiego o silnych właściwościach tiksotropowych. Nie udało mi się nawet dowiedzieć jak się on nazywa. Byłem w kilku serwisach naprawiających aparaty. Mieli tylko małe ilości jeszcze z czasów PRL i nie chcieli nic sprzedać. Próbowałem użyć innych smarów łatwiej dostępnych. Żaden jednak nie miał odpowiednich właściwości. W końcu dostałem go od znajomego ze starych zapasów.
    Nie wiem czy akurat taki smar potrzebujesz jak myślę. Jeśli tak to raczej nie będzie go łatwo zdobyć.
  • Level 25  
    Soczewki najlepiej czyścić alkoholem izopropylowym (czystym) + mikrofibra jednorazowa. Ja stosuję do prywatnego użytku watę bawełnianą, ale potrafi ona pozostawić mikroryski. Do regeneracji swojego Heliosa M42 użyłem smaru z dwusiarczkiem molibdenu, taki sam jaki stosuje się do łożysk. Jest elastyczny w przedziale -30*C - 140*C, ale nie służy usunięciu luzów.