Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawka WSME-200, jaka to dioda?

pawel_147 18 Cze 2013 10:31 2361 9
  • #1 18 Cze 2013 10:31
    pawel_147
    Poziom 2  

Witam.
    Naprawiam spawarkę (taką jak w temacie). W spawarce wybuchły tranzystory k2837. Zabrałem się za sprawdzanie wszystkich elementów (diody zenera, diody prostownicze, tranzystory, kondensatory itd.) na płycie gdzie znajdowały się tranzystory oraz na płycie sterującej spawarki. Znalazłem kilka przepalonych elementów i wymieniłem je. Mam jednak problem z jedną diodą zenera, ponieważ po sprawdzeniu (sprawdzałem diodę z innej "gałęzi" sterowania tranzystorami- całość dzieli się na 4 "gałęzie" sterowani, na zdjęciu lepiej widoczne) wychodzi mi, że dioda ta jest na 100v, a nie ma diody zenera na napięcie 100v w obudowie minimelf (źródło- katalog tme). Co do metody sprawdzania to myślę, że jest dobra, ponieważ korzystałem z niej nie raz i zawsze wyniki były dobre. Możliwe, że i te diody są już uszkodzone. Dlatego mam do Was pytanie czy ktoś nie ma podobnej spawarki (występują pod różnymi nazwami- środek taki sam) lub schematów i nie mógłby napisać mi na jakie napięcie jest ta dioda?

Na zdjęciu czerwoną ramką jest zaznaczone miejsce tych diod.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

0 9
  • #2 18 Cze 2013 10:45
    grzeskk
    Poziom 30  

Nie spotkałem się z zenerami na tak wysokie napięcie w spawarkach. Może jest to zwykła dioda, a to że wychodzi z pomiarów 100V wstecznie to może być jej napięcie przebicia. Diody schottkiego mają napięcie przebicia do około 100V.

0
  • #3 18 Cze 2013 16:03
    pawel_147
    Poziom 2  

Możliwe, że nie jest to dioda zenera. Dioda po pomiarach utrzymuje nadal swoje własności więc złącze nie ulega zniszczeniu.
    Czy przebicie złącza w diodzie schottkiego powoduje jej zniszczenie? Słyszałem, że nie zawsze musi ją to zniszczyć. Może podam trochę wyższe napięcie i sprawdzę czy nastąpi zniszczenie złącza?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Cze 2013 18:49
    rabas
    Poziom 11  

4xdioda 1N4148

0
  • #5 18 Cze 2013 23:20
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

rabas napisał:
    4xdioda 1N4148

Nie do końca. Jedna z tych diod /ta dotykająca uzwojenia, równolegle z dwoma pojemnościami/ to zener na 5,1V.

0
  • #6 19 Cze 2013 07:33
    rabas
    Poziom 11  

to bestler=jak byl bys elektronikem,to z pryncypu funkcie bys wiedzial,že to mogom byč tylko zwykle diody a kiedy bys znal elektroniczne elementy,to te zenery 5V1 bys poznal podle blankitnego kronžku-wyžej=rovnolegle s kondenzatorami-i toto wynika z pryncypu.
    to pawel_147-jest napewno tak jak napisalem.

Przepraszam,že nieumie pisať po Polsku-staralem sie pomoc!

0
  • #7 19 Cze 2013 08:14
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Kol rabas:

Ty masz racje i ja mam racje.
    Są 4 obwody i w każdym po 4 diody. 3 diody 1n4148 + 1 Zener 5,1V.

To co na zdjęciu puste pola to wszystkie 1N4148.

rabas napisał:
    jak byl bys elektronikem,to z pryncypu funkcie bys wiedzial,
    rabas napisał:
    a kiedy bys znal elektroniczne elementy,to te zenery 5V1 bys poznal

Fajnie piszesz :)

0
  • #8 19 Cze 2013 13:12
    pawel_147
    Poziom 2  

Dziękuje za pomoc Koledzy.

Pozdrawiam.

0
  • #9 19 Cze 2013 14:26
    rabas
    Poziom 11  

Wybrałem niewłaściwe słowa-jeśli kolega bestler obrażony, więc przepraszam.
    Myślę, że jeśli chce się pomóc, odpowiedź musi być konkretne i bezpośrednie, bez wątpienia.

0
  • #10 20 Cze 2013 09:13
    grzeskk
    Poziom 30  

pawel_147 napisał:
    Możliwe, że nie jest to dioda zenera. Dioda po pomiarach utrzymuje nadal swoje własności więc złącze nie ulega zniszczeniu.
    Czy przebicie złącza w diodzie schottkiego powoduje jej zniszczenie? Słyszałem, że nie zawsze musi ją to zniszczyć. Może podam trochę wyższe napięcie i sprawdzę czy nastąpi zniszczenie złącza?

Z tego co się orientuję to każdą diodę można sprawdzać wstecznie do napięcia przebicia nie niszcząc jej. Można tak robić gdy prąd jest dostatecznie mały tzn. moc wydzielana na złączu nie przekroczy mocy dopuszczalnej złącza.

0