Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

junkers creapure14,fw200 - zawór reczny trójdrogowy czy z siłownikiem,czy potrze

GrzesieKocur 18 Cze 2013 23:16 1965 3
  • #1 18 Cze 2013 23:16
    GrzesieKocur
    Poziom 7  

Witam
    Dom po podłodze 160 m w tym garaż w bryle i kotłownia,3 osoby, 20cm styropian na chałupie <5cm+15cm >,poddasze 25cm wełny lambda 0,035.Kociołek-Junkers creapure smart 14kw, biawar 140 L. mam 55m podłogówki i 9 grzejników.
    Mam pytanie posiadam fw 200, pompkę dodatkową, bo jedna jest już w piecu i zawór trójdrogowy <taki z ręcznym ustawieniem temperatury> ale hydraulik zaproponował mi zakup takiego automatycznego siłownika zakładanego na ten zawór co już mam <można go ustawiać ręcznie> a serwisant telefonicznie powiedział ,że może jeszcze do tego zestawu musze dokupić ipn-1 czy ipm-1 <regulator do tego siłownika> . Pytanie brzmi czy to jest potrzebne wszystko? fw 200 z kabelkiem pogodowym okej zarazem będzie czujnikiem temp. w domu, ale czy ten zawór z siłownikiem potrzebny i ten regulator ipn-kosztuje to parę setek wszystko. Hydraulik mówi że bez tego jedna pompka będzie chodzić non stop,ale tak, na grzejnikach mam głowice termostatyczne,na podłogówce tez więc nie rozumiem po co jeszcze wydawać na to kasę czyż może mi to ktoś jasno wyjaśnić,może źle myślę,bo ja myślę ,że jak ustawie na 21 stopni w domu temp. na czujniku temp.fw 200 to tyle będzie?! Nawet jeśli skręcę głowice termostatyczne? <piec musi nadgonić -tak myślę?> a po co w tym schemacie ten siłownik i ten ipn<czy to chodzi o to żeby pompka nie chodziła cały czas czy co?im mniej automatyki tym chyba i mniej awarii.czy te ręczne ustawienie przepływu na trójdrogówce będzie powodować komplikacje bez tego auto-siłownika,czy może na tej pompce założyć taką wtyczkę z czasowym włączaniem i wyłączaniem działania pompki.Proszę o pomoc jestem zagubiony w tym temacie i nie chcę dać się naciągnąć na zbędne zakupy
    pozdrawiam
    Grzesiek

0 3
  • Fibaro
  • #2 19 Cze 2013 20:59
    piotr_boncza
    Poziom 29  

GrzesieKocur napisał:
    Witam
    Dom po podłodze 160 m w tym garaż w bryle i kotłownia,3 osoby, Kociołek-Junkers creapur smart 14kw, biawar 140 L. mam 55m podłogówki i 9 grzejników.
    Mam pytanie posiadam fw 200, pompkę dodatkową, bo jedna jest już w piecu i zawór trójdrogowy <taki z ręcznym ustawieniem temperatury> ale hydraulik zaproponował mi zakup takiego automatycznego siłownika zakładanego na ten zawór co już mam <można go ustawiać ręcznie> a serwisant telefonicznie powiedział ,że może jeszcze do tego zestawu musze dokupić ipn-1 czy ipm-1 <regulator do tego siłownika> . Pytanie brzmi czy to jest potrzebne wszystko? fw 200 z kabelkiem pogodowym okej Nawet jeśli skręcę głowice termostatyczne? <piec musi nadgonić -tak myślę?> a po co w tym schemacie ten siłownik i ten ipn<czy to chodzi o to żeby pompka nie chodziła cały czas czy co?im mniej automatyki tym chyba i mniej awarii.czy te ręczne ustawienie przepływu na trójdrogówce będzie powodować komplikacje bez tego auto-siłownika,czy może na tej pompce założyć taką wtyczkę z czasowym włączaniem i wyłączaniem działania pompki.

A po co brałeś FW 200 zamiast FW 100 czy 120?
    IPM jest kosztowny ale przydatny, zwłaszcza gdy jest większa powierzchnia podłogówki i jej charakterystyka temperaturowa bardzo odbiega od charakterystyki części grzejnikowej. Z grzejnikami łatwo, bo gdy przekroczysz temperaturę oczekiwaną to głowice je wyłączą. Z podłogówką musisz inwestować w siłowniki, tez parę złotych to kosztuje.
    Ja przy małych powierzchniach ogrzewanych podłogówką po prostu podłączam pompę przez termostat. Na zaworze 3d ustawiam proporcję zmieszania i po kilku dniach wiadomo, czy trzeba zwiększyć czy zmniejszyć temperaturę w podłodze. Oczywiście trzeba też ustawić odpowiednio temperaturę maksymalną w grzejnikach. żeby się nie okazało, że przegrzaliśmy podłogę. Przy bardziej rozbudowanych instalacjach daję IPM. Zwłaszcza, że pozwala podłączyć też pompę cyrkulacyjną cwu.
    Jest jeszcze jedno rozwiązanie ale tu lepiej pogadaj z serwisantem dokonującym pierwszego uruchomienia. Można podłączyć pompę do zacisków na płycie głównej, na schemacie w instrukcji montażu pozycja 25.

0
  • Fibaro
  • #3 21 Cze 2013 22:48
    GrzesieKocur
    Poziom 7  

Witam.
    Dziękuję,że się odezwałeś ale dalej nie wiem czy to wszystko jest potrzebne w tym schemacie co opisałem ?
    Ja mogę na zaworze 3d ustawiać pokrętło na żądaną temp-tylko co w takim wypadku pompkę musiał bym podłączyć z termostatem pokojowym czy z tym fw 200?.Napisałeś ,czemu kupiłem fw 200 a nie 100 lub 120-tak polecił mi telefonicznie jakiś gość z Junkersa-a jaka jest różnica między tymi zestawami?bo ja nie wiem.Ta moja kotłownia działa tak ,że jedna pompka daje na podłogówkę a druga na bojler i grzejniki.I właśnie tu mnie zastanawia czy muszę mieć ten zawór z siłownikiem czy też wystarczy tak jak jest teraz.Siłownik mogę zwrócić,tylko muszę mieć pewność,że nie potrzebuję go.Nie mam cyrkulacji cw ale mam przygotowane rurki pod to,może kiedyś to zrobię.nie wiem jak na 3d ustawić temp,bo na podłogówkę trzeba dać do 40 stopni a i tyle pewnie na grzanie wody tez wystarczy ,tylko co zrobić zeby ta pompka nie chodziła cały czas.Jestem laikiem w tym temacie i może nie dokładnie opisuje o co mi chodzi,ale proszę o zrozumienie:).Może podeślę zdjęcia na prywatnego maila mojej kotłowni<jest mała i nieskomplikowana>.Jutro jadę na budowę i mogę popstrykać kilka fotek.Bardzo będę wdzięczny za pomoc.
    Grzesiek

0
  • Fibaro
  • #4 25 Gru 2013 11:43
    GrzesieKocur
    Poziom 7  

hej
    Może ktoś tu zajrzy.
    MAM obecnie założony na zawór 3d siłownik i podłączony jest on wraz z pompą do ipm-1 ,fw 200 jest umiejscowiony jest na pięterku w korytarzu.Narazie grzeje na 7,5 stopnia C ,bo jeszcze nie mieszkam.Co zauwazylem ,że pompa przy zaworze 3d chodzi non stop nawet jeśli piec nie chodzi.Czy to jest prawidłowe zachowanie instalacji? Instalator twierdzi,że przy niskich temperaturach i przy ustawieniu na przeciw zamarzanie pompa będzie chodzić cały czas.Zaproponował mi jakis sterownik tr200 czy cos,żeby zamontować go na dole i wtedy oddzielnie będzie sterować podłogówka, a fw200 na pięterku będzie pogodowo sterował grzejnikami.troche mnie to zirytowało,bo po co mi drogi fw200 z pogodówką ,jak bym miał oddzielnie sterować dwoma układami to bym kupił dwa tanie regulatory pokojowe i bym sie nie martwił:).Pytanie moje jak teraz wyregulować fw200 ,zeby góra<grzejniki z głowicami> i dół<podłogówka> byly dogrzane.do tego schematu mam jeszcze kominek z rozprowadzeniem ciepełka na górze i wiem ,ze będzie on zaburzał cały harmonogram grzania.Czy dobrze myślę,że jak nagrzeje kominkiem to termostat odczyta ,ze temp.21 stopni jest osiągnięta i wyłączy piec,i wtedy bede grzał kominkiem ale jak kominek nad ranem wygaśnie to podłoga na dole będzie juz chłodna i zęby ją przywrócić do stanu pierwotnego znowu piec z użyje dużo więcej gazu na jej rozgrzanie?czy tak?czy lepiej ustawić wówczas odczyt tylko z pogodówki z temp zewnętrznej a nie z wewnętrznej.czy to cos zmieni przy kominku.Proszę o radę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo