Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka prasonożyc do złomu.

luk9753 19 Jun 2013 01:22 4311 13
Optex
 • #1
  luk9753
  Level 24  
  Witam. Proszę o poradę bardziej doświadczonych osób w automatyce. Temat automatyki nie jest mi obcy lecz moje projekty ograniczały się do zastosowań domowych głónie na centralach alarmowych Satel Integra.
  W niedalekiej przyszłości stoję przed wyzwaniem postawienia automatyki urządzenia przemysłowego jakim są prasonożyce do złomu.
  Automatyka prasonożyc do złomu.
  Jestem na etapie prowadzenia kompletnie nowej instalacji wyposażonej do nowe krańcówki czujniki, zabezpieczania, przekaźniki oraz zdalne sterowanie na Autecu.
  Jest to urządzenie do prasowania i cięcia w paczki blach. Urządzenie posiada silnik spalinowy który napędza pompę hydrauliczną, następnie przez elektrozawory wysterowywane są pośrednio poszczególne siłowniki.
  Problem automatyki w urządzeniu ogranicza się do sekwencji kilku funkcji logicznych i czasowych.
  Zadania tej maszyny można podzielić niejako na dwie funkcje prasowanie oraz cięcie.
  Prasowanie odpowiedzialne za płyty boczne musi odbywać się ręcznie przez operatora, następnie ( planowane jest) załączenie automatyki która będzie odpowiedzialna za automatyczne ciecie zgniecionego poprzednio materiału.
  Cięcie materiału odbywa się poprzez wypchnięcie materiału przez siłownik na np pół metra następnie stop załączenie siłownika pionowego który ucina materiał.

  Cała idea automatyki widze w następujący sposób.
  Po wciśnięciu przycisku automat na pilocie sterującym lub w kablinie sterownik automatyki załącza siłowkik na 5 sekund wysuwając materiał pod nożyce na np pół metra następnie zatrzymuje siłownik, po czym uruchamia siłownik cięcia który jedzie do samego dołu wyłączany sterownik który odbiera sygnał z krańcówki o skrajnym położeniu tłoczyska, po chwili podnosi siłownik w analogiczny sposób do samej krańcówki. Jeżeli sterownik nie wykryje skrajnego położenia tłoczyska które wypycha materiał pod nożyce proces ma się zapętlać, aż do momentu w którym cały materiał zostanie pocięty i wypchnięty z maszyny. Po tym mają zostać otwarte płyty zgniatające ( boczne ) do położeń krańcowych ( tak samo do krańcówek) i dopiero wtedy ma zostać wycofane tłoczysko główne odpowiedzilne za wypychanie materiału.
  Oczywiście jedno wejscie które awarycjnie przerywa cały proces.

  Panowie na jakim sprzęcie to realizować ? Eaton Easy ? Logo ? Może jakieś propozycje ?
  Dodam ze urządzenie musi mieć zasilanie 24DC, mieć możliwość budowania łańcuchów logicznych, funkcji zapętlania procesu oraz funkcje czasowe.
  Proszę o poradę i w razie mojego błędnego myślenia o poprawę :)
  Panowie
 • Optex
 • #2
  sim_
  Level 18  
  Witam. Po pierwsze najpierw przeanalizuj dokładnie bezpieczeństwo użytkownika, a następnie maszyny. Sprawdź co może zagrażać użytkownikowi (części ruchome itp.)
  i na tej podstawie wyznacz strefy, których przekroczenie zatrzyma maszynę. Najprostsze zabezpieczenie to np. łańcuch połączony ze specjalistyczną krańcówką.
  Następnie sprawdź na jakim etapie pracy pracy może dojść do kolizji w maszynie (np. tłok i gilotyna) na tej podstawie wstaw dodatkowe krańcówki. Do zabezpieczania maszyny przed dostępem ja używam systemów PILTZ, które bezpośrednio wyłączają maszynę, sterownik jest tylko o tym powiadamiany. Jeśli już wszystko zaprojektujesz to policz ile potrzebujesz wejść i wyjść w sterowniku i na tej podstawie dobierz odpowiedni. Pamiętaj tylko, że podstawowym kryterium sterowania jest bezpieczeństwo obsługi (osób pracujących przy maszynie). Pozdrawiam Janek.
 • #3
  luk9753
  Level 24  
  Jestem świadom zagrożeń jakie niesie takie urządzenie i siły jakie tam działają. Co do systemu bezpieczeństwa będzie zamontowana oddzielna elektronika która w przypadku wykroczenia poza proces poprostu odłączy zasilanie z układu sterowania,
  Sterowanie na Autecu też posiada ,,czerwonego grzyba" który będzie odłączał zasilanie głównym przekażnikiem, oraz równolegle zgaśnie silnik.
  Maszyna jest na etapie kapitalnego remontu wszystko idzie nowe, przewody regeneracja siłowkinów, pompy silnika nowa instalacja elektryczna.
  Pytaniem jest tylko co zasteruje mi proces wypychania i gilontyny, wypychania i gilotyny, zapętlania do momentu dojścia tłoka do krańcówki a następnie otwarcia zgniatarki (płyt bocznych) i wycofanie tłoka głównego do tyłu do krańcówki. Myślałem na Easy 700 którąś wersję 24V DC da się na tym coś takiego zaprogramować ? Jak z niezawodnością ? Maszyna pracuje na powietrzu lecz instalacja będzie zamknięta w hermetycznej rozdzielni.
 • Optex
 • #4
  RomanFilipecki
  Level 18  
  MAszyna sprawia wrazenie jakby uczestniczyla w pozarze. Wydaje mi sie ze jest to produkt portugalski, jego przedstawiciel jest w Czestochowie. Mozesz poprosic o fragmenty dokumentacji.
  Jezeli to jest ten egzemplarz z fotografii to najpierw zmus wlasciciela do rzetelnego remontu hydrauliki , a zwlaszcza tego dlugiego silownika z listwa zembata ktory wysuwa material z prasy.
 • #5
  sim_
  Level 18  
  Witam. Z tego co piszesz jest to dość proste sterowanie i głównym kryterium jest liczba wejść i wyjść jakie potrzebujesz. Praktycznie każdy sterownik ma funkcje o które pytałeś, także Easy 700. Ja ostatnio korzystałem z APB-22MGDL (14 wejść, 8 wyjść), prosty tani chińczyk z darmowym oprogramowaniem. Pozdrawiam Janek.
 • #6
  RomanFilipecki
  Level 18  
  Kiedys cos robilem przy prawdopodobnie takiej maszynie, ale tam bylo dobre kilkadziesiat sygnalow. Z ciekawostek byl tam program z licencja na 12 miesiecy i doszlo do koniecznosci odblokowania przez producenta. Teoretycznie bylo to mozliwe zdalnie ale maszyna znajdowala sie na terenie Rosji w Kaliningradzie bez mozliwosci zdalnego dostepu. Skonczylo sie demontazem sterownika i wycieczka do Portugalii.
 • #7
  jestam
  Automation specialist
  @luk9753. Piszesz o zdalnym sterowaniu - pamiętaj o uwzględnieniu utraty łączności w zabezpieczeniach maszyny! Najważniejsze jest bezpieczeństwo - patrz post nr. 2.
  Dowolny sterownik zasteruje czymś takim, jeśli ma dość wejść/wyjść. Easy jest małe, czy wystarczy sygnałów - nie wiem.
  RomanFilipecki wrote:
  Z ciekawostek byl tam program z licencja na 12 miesiecy i doszlo do koniecznosci odblokowania przez producenta.

  Że ktoś tak sprzedaje - rozumiem, ale że chętni kupujący? Absurd.
 • #8
  luk9753
  Level 24  
  RomanFilipecki wrote:
  MAszyna sprawia wrazenie jakby uczestniczyla w pozarze. Wydaje mi sie ze jest to produkt portugalski, jego przedstawiciel jest w Czestochowie. Mozesz poprosic o fragmenty dokumentacji.
  Jezeli to jest ten egzemplarz z fotografii to najpierw zmus wlasciciela do rzetelnego remontu hydrauliki , a zwlaszcza tego dlugiego silownika z listwa zembata ktory wysuwa material z prasy.


  Jest to tylko poglądowe zdiecie zapożyczone z internetu. Wieczorkiem podrzucę fotki delikwenta.
  Są to prasonożyce firmy Lefort model 450 ton z silnikiem typu V6 DEUTZ.
  Co sterowania radiowego to Autec nawet w przypadku zaniku komunikacji następuje awaryjne zatrzymanie procesu poprzez wyłączenie głównego przekaźnika i odcięcie zasilania z ukłądu sterowania.
  Remont będzie kompletny i rzetelny, wszystkie siłowniki idą do regeneracji nowe przewody, pompa do regeneracji, silnik kapitalka, od A to Z
  Myślę nad Eton Easy ponieważ mam go w dobrej cenie nowego z 2 letnią gwarancją.
  Myślę ze z zapasem będzie mi potrzeba około 12 linji wejsiowych i 8 wyjść wiec trochę skąpo jak dla 700 ale czy nie ma ona dołączanych jakiś modułów rozszerzeń wejść i wyjść ?
  Co do Easy przemawia do mnie nie tylko cena ale też i programowanie w języku polskim no i wsparcie ze strony producenta
 • #9
  sim_
  Level 18  
  Witam.
  sakma wrote:
  Chciałbym by zasilanie jej odbywało się na zasadzie podobnej do działania włącznika schodowego (jeśli włączy pompę sąsiad ja mogę ją wyłączyć i na odwrót)

  Ja dalej proponuję aby najpierw policzyć ilość wejść i wyjść, a dopiero dobierać sterownik. Pozdrawiam Janek
 • #10
  luk9753
  Level 24  
  Oto kilka fotek prasonożyc. Dziś składając inne urządzenie mając chwilkę na przemyślenia obszedłem do około maszynę i potrzebne mi będzie 12 linii wejściowych oraz 8 wyjść.
  Czy teraz możecie panowie coś zaproponować ciekawego i dobrego ?

  Automatyka prasonożyc do złomu.
  Automatyka prasonożyc do złomu.
  Automatyka prasonożyc do złomu.
  Automatyka prasonożyc do złomu.
 • #11
  pafciowaw
  Automation specialist
  Ostatnio robiłem mały automat na FATEK 24MA (14we/10wy) i paneliku SH-300 (Array) - fajnie się programuje (ladder). Soft darmowy, kabelek do Fatka za grosze, do panelu - w zestawie.
  Całość <1200 PLN (brutto).
 • #12
  luk9753
  Level 24  
  Panowie wymogiem jest niezawodna praca no i zaznaczam ze sterownik będzie zamontowany na maszynie wiec troszkę będzie nim telepać, drgania na tej maszynie to norma.
 • #13
  Janisz19780830
  Level 1  
  Witam szanownych forumowiczów wie ktos moze jaka jest przyczyna slabej pracy takiej prasy, tzn po jednym cyklu gdy tłok się cofnie powiedzmy ze w miare predko wykonana czynność pierwszego cyklu przy cisnieniu okolo 250 atmosfer to za drugim razem juz jest slabo i powoli cisnienie jakieś 100 atm. Olej zmieniony i filtry a pompa po regeneracji.
 • #14
  wodzinek212
  Level 13  
  Jeśli ktoś nie czuje się dobrze w hydraulice to lepiej niech się nie bierze za sterowanie taką maszyną. Budujemy takie urządzenia i są bardzo niebezpieczne. Prasa wyposażona jest w dwie pompy hydrauliczne zasilane silnikami 45kW. Łatwo uszkodzić siłowniki ponieważ steruje się zarówno ciśnieniem jak i wartością przepływu.