Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką krótką antenę kupić?

19 Jun 2013 14:19 8454 10
  • Level 10  
    Witam mobilki i mobile :)

Chcę zamienić swoją starą antenę 100cm (hustler - i wbrew pozorom ładnie działa) na coś krótszego - ok 70cm, może troszkę krótszą.
    Nadmienię, że radio mam sunker elite six czyli troszkę lepszy szumofon, i cb włączam co jakieś 20-30 minut aby dowiedzieć się co słychać.
    Anteny będę używać po trasie - głównie tereny nizinne ( nie góry )
    Czy możecie mi zaproponować coś niedrogiego a jednocześnie stosunkowo dobrego?
    Zastanawiam się jaka jest różnica pomiędzy :
    http://allegro.pl/antena-sunker-cb1-77cm-szklana-cewka-400w-4dbi-i3271233027.html
    oraz
    http://allegro.pl/najlepsza-antena-cb-sunker-quer-fourth-magnes-41cm-i3305723399.html

Jak się stroi ta ostatnią?

Będę wdzięczny za opinie i podpowiedzi
  • Level 17  
    Witam

Jeśli włączasz radio raz na jakiś czas warto mieć dobry zasięg. Przy krótkiej 41 czy 70 cm antenie zasięg w terenie zabudowanym czy nawet otwartym będzie sięgał jakiś 2-4km. Ponieważ przy prędkości 90km/h te 2 kilometry przejedziesz w ciągu niecałych 2 minut to zanim się spytasz o drogę i dostaniesz odpowiedz to już dawno będziesz za miejscem w którym coś "ciekawego" dzieje się na drodze. Polecam coś ok 1m lub więcej ale bez przesady, np. jakiś Lemm 90 cm + podstawa magnetyczna.

pozdrawiam
  • Level 10  
    Badyl91.
    Udzieliłeś mnie mniej więcej odpowiedzi na którą czekałem :)
    Niestety 100cm hustlera mam teraz na dachu i jest za długa - za często zapominam ją zdjąć i zawadzam o garaż dlatego z lenistwa na mniejszą się przesiadam :)
    Czy moc ma tu znaczenie?
    w podanych linkach do anten o których myślę podane są moce :typ "florida" ma 1dBi i 50W zaś sunker Cb1 ma 4dBi i 400W???? Zatem którą brać?
    Jak w ogóle stroi się typ "florida"? nie ma tam czego uciąć :/
    W sumie mnie zasięg ok 3km zadowoli (chyba) - a jak nie to się przeproszę z hustlerem :)
  • Level 25  
    Kup model anteny, dla przykładu :arrow: Antena CANVA 831, ustawiasz pochyło antenę na motylku, i w tej alternatywie zasięg masz bardzo przyzwoity i promiennik anteny nie zaczepi o garaż.

Jaką krótką antenę kupić?
  • Level 28  
    Nie patrz na moc, nie patrz na zysk bo i tak te dane są wyssane z palca.
    Tam są podawane parametry fizycznie niemożliwe.
    Jako sprawność anteny, można przyjąć jej długość. Cena anten o tej samej długości zależy od jakości wykonania i to nie zawsze.
  • Level 10  
    Dzięki za podpowiedzi.

Teraz zapytam się inaczej:

Samochód mam Lagunę 1 w wersji "hedżbek".
    Antenę zawsze wożę na środku dachu przy krawędzi z klapą. Czy jeśli moją obecną 100cm przeniosę na klapę to będzie działać lepiej/podobnie/gorzej jak przykładowa 70cm albo 44 na dachu w miejscu poprzedniej? Czy muszę ją dawać do strojenia ponownie jak zmienię lokalizację na klapę?
  • User removed account  
  • Level 25  
    rezasurmar wrote:
    Te przeźroczyste cewki, to tylko bajer, potem tylko się w tym dziadostwie wilgoć zbiera.

We wszystkich nieszczelnych się zbiera, w tych to chociaż jest to widoczne,
    rezasurmar wrote:
    I tak za każdym razem jak zmieniasz miejsce mocowania anteny powinno się robić regulację SWR

Nie ma takiej potrzeby, gdy używasz antenę na podstawie magnetycznej, możesz stawiać w dowolne miejsca na karoserii bez korekty SWR.
  • Level 10  
    I teraz nie wiem, robić korektę SWR czy nie.
    .Labrador: Czy dużo stracę przekładając metrówkę (hustler) z dachu na krawędź klapy bagażnika w Lagunie (hedżbek) ( w porównaniu z zakupioną nową 70 i strojącą na dachu)?
    Na moje oko lepiej zostać na długim bacie niżej posadowionym. Mam rację?
  • Level 25  
    porosty wrote:
    Czy dużo stracę przekładając metrówkę (hustler) z dachu na krawędź klapy bagażnika w Lagunie (hedżbek) ( w porównaniu z zakupioną nową 70 i strojącą na dachu)?

Niezbyt dużo, ukierunkuje się troszkę inaczej promieniowanie anteny, promiennik poniżej 80cm przestaje być już anteną, więc moja rada pozostań przy dłuższym promienniku.

porosty wrote:
    I teraz nie wiem, robić korektę SWR czy nie.

Nie ma takiej potrzeby, jeżeli posiadasz miernik to sprawdzić nie zaszkodzi,sam zauważysz że zmian rażących nie będzie.
  • Level 10  
    Dzięki wielkie. Będę testować przy najbliższej trasie.

Podziekował, Szerokości