Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Beko WMD 56120 - Uszkodzona elektronika?

pawelj5 19 Cze 2013 18:25 8019 7
  • #1 19 Cze 2013 18:25
    pawelj5
    Poziom 12  

Witam.
    Pralka jak w tytule, czyli Beko WMD56120, panel widoczny na zdjęciu poniżej.
    Nastawione było pranie MINI 30. Program nie został zakończony prawidłowo. W bębnie została woda, a na wyświetlaczu zostały dziwne znaki.
    Wyciągnąłem płytkę sterującą. Oczyściłem z kurzu, sprawdziłem połączenia kostek z kablami. Nie widać uszkodzeń na elementach.
    Po włączeniu panel wygląda tak:
    Jeżeli nacisnę przycisk "start-pauza" panel wygląda jak na zdjęciu poniżej i pralka rozpoczyna pranie
    W zasadzie da się tak coś wyprać, ale nie wiadomo na jakim programie pralka działa, bo nie reaguje na ustawienia pokrętła programów, a po zakończeniu w bębnie zostaje woda.
    Znalazłem informacje o trybie testowym. Gdy go wywołam panel wygląda tak:
    Następnie po naciśnięciu przycisku "start-pauza" wygląda tak:
    Jeżeli potem włączam raz za razem przycisk "start-pauza" pralka przechodzi po kolei przez trzy tryby napuszczania wody, uruchamia grzałkę, obraca bęben w obie strony, odsysa wodę i wiruje. Po zakończeniu wirowania ponownie napuszcza wodę i zaczyna prać. Przestaje wówczas reagować na przyciski. Można ją tylko wyłączyć.
    Co może być przyczyną takiego zachowania mojej pralki? Mam ją 6 lat. Pierze 1-3 razy dziennie.

3 7
  • #2 22 Cze 2013 03:30
    robin161
    Poziom 20  

Jeśli nie odprowadza całkowicie wody z bębna to sprawdz filtr oraz oczyść pompę wody wraz z rurą między nimi (moneta, skarpeta itp. częściowo przytykają odpływ wody) - to na początek.

0
  • #3 22 Cze 2013 09:26
    pawelj5
    Poziom 12  

W trybie testowym woda jest prawidłowo odprowadzana z bębna, więc to nie przyczyna. Ale wielkie dzięki. Wszystko wskazuje że to chyba moduł sterujący za 300zł. Góra prania rośnie. Chyba najrozsądniej będzie rozejrzeć się za nową pralką.

0
  • #4 25 Cze 2013 08:22
    pawelj5
    Poziom 12  

Poszukuję instrukcji serwisowej do Beko WMD 56120, albo listy kodów błędu.

1
  • #5 26 Cze 2013 16:42
    robin161
    Poziom 20  

Zanim wyszukasz instrukcję, może to Ci się przyda?:

3
  • #6 26 Cze 2013 18:26
    pawelj5
    Poziom 12  

Dziękuję za wszelkie rady. Problem w tym, że wszystkie wskazówki jakie dostaje i jakie sam znalazłem ni jak mają się do usterki mojej pralki. Kiedy ją włączę nie pali się dioda prania wstępnego, za to pali się dioda "EXPRES" i "PAUZA" a na wyświetlaczu widnieje "_ L." ( drugie zdjęcie od góry w pierwszym poście ). Nie udało mi się też wywołać wyświetlenia kodu błędu. W trybie serwisowym wszystkie podzespoły prawidłowo przechodzą test sprawności.

2
  • #7 26 Cze 2013 19:25
    robin161
    Poziom 20  

Wywoływanie kodu błędu pralek BEKO serii 55xx:

Cytat:
    Użytkownik może również zobaczyć kod usterki jeżeli podczas wykonywania przez niego programu naciśnie i przytrzyma przez 6s pierwszy z lewej przycisk funkcji dodatkowej (Express). Wówczas przycisk „Start/Pauza/Anulowanie” zacznie migać następnie zapalą się odpowiednie diody sekwencji programu (kluczyk, pranie wstępne, pranie zasadnicze) w zależności od rodzaju błędu. Po 3s po wejściu w tryb użytkownika pralka wróci do trybu wybierania programu. Wówczas należy nacisnąć przycisk Start/Pauza/Anulowanie, aby rozpocząć wykonywanie programu.

Przedtym standartowe czynności: przesuszenie suszarką silnika i modułu (zwłaszcza, że jak piszesz pralka wykonuje dużą ilość prań), jak również sprawdzenie wszystkich złączy pod względem przewodzenia.

1
  • #8 30 Sty 2014 14:03
    pawelj5
    Poziom 12  

Po przeprowadzeniu testów dla poszczególnych podzespołów wyszło, że problem powinien leżeć po stronie uszkodzonego modułu sterowania. Biorąc pod uwagę koszt nowej części zdecydowałem się na zakup nowej pralki, więc nie mogę w 100% potwierdzić diagnozy.
    Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc.

0