Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother DCP-J315W - Słaba jakość jednego z kolorów (magenta)

gregzakopane 19 Cze 2013 22:07 12405 11
  • #1 19 Cze 2013 22:07
    gregzakopane
    Poziom 7  

Cześć,

mam dziś do Was małe pytanie.

Ostatnio zauważyłem że moja drukarka brother dcp-j315w ma problem z drukiem czerwonym (magenta).

Załadowałem nowe tusze, ale problem ciągle się ponawia.
    Czarny oraz zółty z niebieskim drukuje jak należy, problem cały czas dotyka czerwonego tuszu.

Oczywiście wchodziłem w opcję i ustawiałem czyszczenie, znalazłem instrukcje serwisową odnośnie czyszczenia poprzez wejście bardziej dogłębne, ale cały czas problem.

Może Wy macie jakieś sugestie czy też pomysły czego to może dotyczyć, ewentualnie czego to może być problem, głowicy? Ale jeśli wina leży po stronie głowicy to wszystkie barwy powinny być średnio odwzorowane, a nie tylko jeden.

z góry dziękóweczka.

1 11
  • Pomocny post
    #2 19 Cze 2013 23:39
    Dzida
    Poziom 16  

Jeżeli zrobiłeś czyszczenie funkcjami z trybu MAINTENANCE to generalnie tak należy robić.

> Ale jeśli wina leży po stronie głowicy to wszystkie barwy powinny być średnio odwzorowane, a nie tylko jeden.
    Nie, może drukować źle tylko jeden lub kilka kolorów w dowolnej konfiguracji.

Możliwe przyczyny:
    1. Zapowietrzenie wężyka czerwonego atramentu - podnieś pokrywę, wyciągnij delikatnie wężyki tak aby było je widać i sprawdź czy jest czerwony
    2. Kartridż nie podaje atramentu - zatkał się wlot, który wchodzi do kartridża, trzeba lekko wstrzyknąć odrobinę tuszu lub wody (po wyjęciu kartridża) - np. http://www.youtube.com/watch?v=RJYQ0A9_JUs
    3. Coś przykleiło się od spodu do głowicy. Ja to sprawdzam tak, że wyrywam zasilanie z gniazdka gdy drukarka zaczyna np. kopiować i głowica jest na środku drukarki (nie zablokowana w stacji serwisowej). I na tak wyłączonej drukarce układam na dole z boku głowicy warstwę ręczników papierowych grubości ok. 5 mm, nasączam lekko płynem czyszczącym (może być woda) i przesuwam po tym głowicę lewo-prawo aby się wyczyściła od spodu

Próbuj też dalej trybów czyszczenia serwisowego, w cyklu czyszczenie-test-czyszczenie-test i tak kilka razy, potem przerwa na noc i znowu. Tu trzeba czasem dużo cierpliwości. Jak nie będzie żadnej poprawy to już raczej tylko wyjęcie głowicy może pomóc.

0
  • #3 20 Cze 2013 13:23
    gregzakopane
    Poziom 7  

1. Otworzyłem pokrywę, ale nie widzę nigdzie tego wężyka, powinienem coś rozkręcić?

2. Dwukrotnie już powtarzałem to co robił ten azjata, ale za każdym razem zero poprawy, czerwień cały czas nie równo drukuje.

3. Przetarłem tą głowicę jak radziłeś, ale także nie dało to żadnej zmiany.

Co jakiś czas powtarzam czyszczenie serwisowe, ale nadal bez efektów.

Zauważyłem że ta gąbeczka po lewej stronie jest nieco pobrudzona właśnie czerwonym barwnikiem, nie wiem co może być powodem albo tak powinno być.

1
  • #4 20 Cze 2013 14:38
    endriuf
    Spec od drukarek

Masz zapchaną głowicę lub źle zrobiony kartridż (zapowietrzony). Spróbuj z innym. Jak nie pomoże to trzeba wyjąć głowicę. Włożyć do płynu udrożniającego, przepchnąć trochę płynu przez nią i zrobić czyszczenie kilka-kilkanaście razy. Jeśli nie pomoże to głowica do wymiany. Jeśli będziesz ew. taką potrzebował to daj znać na PW.

0
  • #5 20 Cze 2013 15:48
    gregzakopane
    Poziom 7  

Powtarzam w kółko to co było na filmiku + przecieranie głowicy i pomału widać różnicę, dodatkowo w trybie serwisowym czyszczę czerwony barwnik.

Widać lekki progres, może jeszcze trochę "powtórek" i cierpliwości jak kolega zaznaczył i uda się dojść do ładu bez konieczności wyrzucania ciężkich pieniędzy w serwisie.

Endfriuf - wymieniałem już dwukrotnie kartiridże od czerwonego koloru.

Zastanawia mnie jeszcze jedno, bo co jakiś czas wystepuje błąd z odczytaniem poziomu atramentu, pomimo tego że nie ruszałem ani żółtego, ani niebieskiego to musiałem je już raz wymienić bo drukarka sugerowała że kartridże są puste.

dorzucam foto poglądowe.

0
  • #6 21 Cze 2013 08:24
    Dzida
    Poziom 16  

Widzę, że są jakieś postępy. Może obejdzie się bez wyciągania głowicy.
    Co do zużywania się atramentu to sprawdź czy faktycznie wkłady zgłoszone przez drukarkę do wymiany były puste, ale pewnie tak. Jeżeli masz oryginalną serwisówkę, na podstawie której robisz czyszczenie to zauważ, że tam podane są mililitry tuszu, który jest zużywany na czyszczenie a schodzi nie tylko magenta, ale pozostałe częściowo również. Jak jeszcze trochę poczyścisz to zapełnisz pampersa, trzeba będzie go wyczyścić i zresetować.

>1. Otworzyłem pokrywę, ale nie widzę nigdzie tego wężyka, powinienem coś rozkręcić?
    Wężyki są pod obudową, otwórz pokrywę, zablokuj czujnik otwarcia (po prawej stronie z przodu), puść coś do druku i zobaczysz podczas pracy głowicy gdzie są wężyki.

Jeszcze raz cierpliwości, może się uda.

0
  • #7 23 Cze 2013 09:26
    gregzakopane
    Poziom 7  

No na 100% wkłady są "pełne", może faktycznie pocieranie głowicy papierem wyciąga dużo tuszu, ale ręcznik papierowy wcale nie był mocno dobrudzony tuszami.

Zrobiłem też tak, że z dwóch zrobiłem jeden kartridż za pomocą strzykawki, poziom atramentu się podniósł, ale drukarka dalej ma problem. Może to wina kiepskich zamienników. Wczoraj zamówiłem nieco droższe zamienniki i jak przyjdą to będę powtarzał proces czyszczenia, bo teraz nie mogę nic wydrukować.

Na sprawdzenie wężyków będę musiał poczekać bo bez tuszy nic nie mogę drukować.

Ale jeśli to czyszczenie stanie w miejscu i nie będzie już efektów to pozostaje wymiana głowicy? Szukałem na allegro ale nic nie znalazłem, droga taka inwestycja? Dałoby się to samemu zmienić czy lepiej udać się to jakiegoś speca od drukarek?

0
  • #8 24 Cze 2013 10:27
    Dzida
    Poziom 16  

Wycieranie głowicy od spodu papierem nie zużywa tuszu, to czyszczenie serwisowe z menu MAINTENANCE zużywa go sporo.

>Ale jeśli to czyszczenie stanie w miejscu i nie będzie już efektów to pozostaje wymiana głowicy?
    Jeszcze wymontowanie głowicy i czyszczenie bezpośrednio płynem, ale to już grubsza robota.

>Szukałem na allegro ale nic nie znalazłem, droga taka inwestycja? Dałoby się to samemu zmienić czy lepiej udać się to jakiegoś speca od drukarek?
    Bo (chyba) nowej głowicy nie kupisz. Przypominam, że kolega endriuf oferował Ci głowicę.

0
  • #9 24 Cze 2013 12:37
    gregzakopane
    Poziom 7  

Tak czy siak trochę tuszu zeszło, czekam aż dojdzie nowy komplet i wezmę się za "poprawianie" roboty.

To raczej to czyszczenie głowicy lepiej będzie komuś zlecić skoro to nie taka bułka z masłem, a dla totalnego laika to pewnie bym narobił więcej szkody niż pożytku, mam jednak nadzieje że uda się czyszczeniem serwisowym i przetykaniem dyszy dojść do ładu.

Wiem wiem że oferował, ale tak tylko pytam mniej więcej jaki to może być koszt - jakiego rzędu, 20/50/100zł? Jak nie będzie innego wyjścia to trzeba będzie ją wymienić ale jestem dobrej myśli póki co.

2
  • #10 28 Cze 2013 17:47
    gregzakopane
    Poziom 7  

Witam po przerwie,

przyszły mi dziś nowe tusze więc wziąłem się do działania, ale...

... przy drugim puszczeniu czyszczenia z mainstance wyskoczył mi błąd 46 i komunikat na drukarce pochł. atr. pełny. Z tego co doczytałem jest przepełniony pochłaniacz atramentu.

Domyślam się że chodzi o tą gąbeczke z lewej strony gdzie pracuje głowica.

Mam jedno proste pytanie: co teraz?

3
  • #12 28 Cze 2013 17:56
    gregzakopane
    Poziom 7  

Właśnie chwilkę później znalazłem i wykonałem - póki co jest ok.

Dzięki za zainteresowanie :) no i sorry za niepotrzebny spam.

3