Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie praw dostępu do kompów i folderów w sieci LAN :(

Sebol81 04 Mar 2005 02:33 1529 4
  • #1 04 Mar 2005 02:33
    Sebol81
    Poziom 17  

Sytuacja wygląda tak:
    Mam w domu sieć składającą się z kilku kompów. Jeden z nich pełni rolę serwera - udostępnia innym internet i określone foldery. Mam na nim Win2000.
    Na pozostałych kompach jest Win98SE. Sieć oparta jest na switch'ie.
    Do tej pory serwer udostępniał foldery pozostałym kompom w sieci bez żadnej filozofii. W "Udostępnianiu folderu", zakładka "uprawnienia", konto "wszyscy" - i wszystkie prawa dostępu zaznaczone.

Ale niedługo do tej sieci będzie podłączony kolejny komp na XP, któremu będę udostępniał neta. I niechciałbym aby miał on dostęp do folderów na serwerze. Tylko internet...

Nie bardzo wiem jak to zrobić. Internet udostępniam specjalnym programem na serwerze - tak więc z tym nie ma problemu. Ale nie wiem jak zablokować temu komputerowi dostęp do folderów na serwerze. Jak zablokuje mu dostęp do serwera w "Narzędziach administracyjnych" to neta też mu blokuje - naturalne zjawisko :)

Chciałbym aby w "Otoczeniu Sieciowym" przy próbie wejścia na serwer wyskoczył mu komunikat typu "brak dostępu" albo żeby ikonka serwera była w ogóle niewidoczna.

Aktualnie mam tak (wtajemniczeni będą wiedzieć o co chodzi:) ):
    Na serwerze mam uaktywnione konto gościa z hasłem "xxx".
    Przy logowaniu wsadowym mam ustawione to konto gościa.
    Czyli jak ktoś się loguje przez sieć to jest kojarzony z gościem (musi wpisać poprawne hasło) i ma jego prawa...
    Ale sprawa się komplikuje jak chcę tylko niektórym udostępnić foldery. Co wtedy? Przypuszczam, żę trzeba pustawiać w "Narzędziach administracyjnych/Zasady zabezpieczeń lokalnych/.../Przypisywanie praw użytkownika"- tylko co?

Sprawa trochę zagmatwana ale chyba do przejścia:)
    Proszę jakiegoś speca/admina o pomoc...

0 4
  • #2 04 Mar 2005 11:41
    eMC
    Poziom 12  

co do nie udostepniania otoczenia sieciowego dla nowego kompa najlepiej zrob to na firewall. zablokoj port (chyba 139) dla tego kompa i po sprawie

0
  • #3 04 Mar 2005 13:54
    akmes
    Poziom 15  

Na firewall zablokuj porty:
    137/TCP
    137/UDP
    138/UDP
    139/TCP

wszystkie są odpowiedzialne za sesje netbios czyli między innymi udostępnianie plików.

Możesz też na WinXP wyłączyć usługi Serwer oraz stacja robocza (net na pewno bez nich będzie działał - u mnie tak działa)

A jeśli nie chcesz wyłączać usługi Serwer, możesz ukryć kompa w otoczeniu sieciowym :
    cmd
    net config server /hidden:YES

0
  • #4 04 Mar 2005 18:21
    dan1986
    Poziom 13  

albo stwórz drobny serwerek FTP programikiem Serv-U i po kłopocie

0
  • #5 05 Mar 2005 19:58
    Sebol81
    Poziom 17  

Jak na razie kombinuję z firewallem - będę próbował temu kompowi całkowicie zablokować dostęp do serwera, udostępnie mu tylko usługi na neta...
    Serwerka FTP raczej nie będę zakładał :) A poza tym nie chcę zaśmiecać serwera dodatkowymi programikami.

Pozdro

0