Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie garażu na 12V diodami led przez transformator.

20 Cze 2013 10:51 4668 9
  • Poziom 14  
    Witam,

Jak w temacie... garaż spory, wysoki z milionem graciwa...
    Czy warto i czy to oświetli garaż?
    1x transformator halogenowy elektroniczny 12V 60W i ok 20x LED 12V G4 wpiętych szeregowo?

- Czy to się spali? :)
    - Czy wyżyje w garażu? (raczej częste włączanie i wyłączanie)

Np 1x TRANSFORMATOR HALOGENOWY ELEKTRONICZNY 60W 12V
    Parametry techniczne:
    - napięcie wejściowe: 240V, 50Hz
    -napięcie wyjściowe:11,6V (20-60W)
    - zabezpieczenie przed zwarciami i przeciążeniami
    -klasa ochronności IP20

Do tego 20x LEDin Żarówka LED G4 6 SMD 5050 1,2W (12W) 85lm 12V
    Typ trzonka: G4
    Ilość LED: 6
    Typ diody LED: SMD 5050 Epistar Taiwan
    Pobór prądu: 1,2W
    Strumień świetlny: 85lm
    Napięcie zasilania: 12V zasilacz 12V DC
    Odpowiednik tradycyjnej żarówki: 12W

Proszę o sugestię jeśli to możliwe.

Dodano po 1 [minuty]:

I czy wyleci w powietrze jeśli wepnę w to diod do 50W?

Czy może lepiej kupić 4x diodówki po 850 lumenów sztuka? :P

Dodano po 1 [minuty]:

Np gdyby wpiąć 38 lub 40 takich diot :)
  • Pomocny dla użytkowników
    wic1 napisał:
    1x transformator halogenowy elektroniczny 12V 60W i ok 20x LED 12V G4 wpiętych szeregowo?

Chyba równolegle...

Nie jestem przekonany czy Ci to oświetli garaż. Nie lepiej po prostu zamontować oprawę ze świetlówkami liniowymi?
  • Poziom 25  
    Nie napisałeś jaka jest powierznia tego garażu. Znając strumień świetlny poszczególnych źródeł światła i powierznię oświetlaną, możesz wyliczyć sobie potrzebną ilość żarówek, do zapewnienia wymaganego natężenia oświetlenia w danym pomieszczeniu. Nie wiem co chcesz robić w tym garażu, ale wg mnie wystarczy do 100lx. A więc, strumień świetlny zapewniający takie natężenie to Φ = 100lx/S, gdzie S to powierzchnia Twojego garażu.
  • Moderator
    A biorąc pod uwagę powierzchnię przeciętnego garażu, to drzwi do auta raczej odnajdziesz. Chociaż gdyby nie pilot, miałbyś problemy z otwarciem ich kluczykiem...
  • Poziom 14  
    :)

Powiem, że poszedłem na łatwiznę...
    Wcześniej były tam świetlówki ale ojczulek powiedział, że te klosze (ramy) czy cokolwiek to jest, są już poprzepalane czy coś w ten deseń.

Garaż ok 5 / 10 metrów. (na oko...)

Wcześniejsze oświetlenie 4 klosze po 2 duże świetlówki. Garaż (bez auta) robi za pracownię ojca. Obecnie (ponoć) "klosze" są powypalane (czy przepalane) i ojczulek chciał by coś innego wymodzić.

Kupiłem 4x LEDin Żarówka LED E27 60 SMD 5050 9W (90W) 840lm 230V barwa ciepła 0706.
    W skrócie, żarówki po 60 diod 5050. Palą 9W i świecą na ok 840 lm. Przeciętna świetlówka to ok 1200 lumenów (tak obstawiam) więc jako zamiennik powinno wystarczyć.
  • Poziom 2  
    Nie masz co liczy na skuteczność świetlną rzędu 93 lm/W przy tak prymitywnych diodach i zerowym radiatorze. Led do skutecznego świecenia potrzebuję dobrego odprowadzania ciepła. Moim zdaniem te żaróweczki mają około 55 lm z W a po odjęciu strat (plastikowy,szklany klosz) wyjdzie około 40 lm/W.
    Np. Lampa philipsa BBG391 6xLED-HB-25-/830 ma 694 lm z 15 W co daje 46 lm/W. Nie chcę mówić, że Ledy się do niczego nie nadają. Ale dobra lampa ledowa musi kosztować >700zł. Wtedy opłaca się ją montować i można liczyć, ze koszt inwestycji się zwróci po 3-4 latach. Po za tym ledy świecą punktowo a garaż masz pewnie niski około 2,5 m. Wiec jak spojrzysz w górę to na pewno Cię oślepi. Zdecydowanie bardziej na garaż proponował bym świetlówki. Ponad to koszt trafo też mały nie jest.
  • Poziom 14  
    Kto wie, może i masz rację. Najwyżej żarówki pójdą na korytarz :P generalnie mam już jedną diodówkę tego typu i faktycznie oślepia... ale i świeci jasno (przynajmniej w porównaniu do diodówek z mniejszą ilością diod tego samego typu).

Acz jak wydałem 250 zł na diody do domu to dało się zauważyć różnice w rachunku za prąd. Wychodzi na to, że muszę zrobić małe przeszkolenie odnośnie wyłączania światła gdy nie jest ono potrzebne :)
  • Poziom 14  
    PS Możecie polecić czyujnik ruchu z opóźnieniem od 40 minut? Myślałem by dziadkom telewizor w takie coś wpiąć ;)
  • Użytkownik usunął konto