Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tuner unitra diora as502 - jak przestroić na pasmo 74-85Mhz by odbierać np.taxi

DEE BASS 20 Jun 2013 19:46 2103 4
 • #1
  DEE BASS
  Level 11  
  Witam, u mnie w Krakowie jest możliwość nasłuchiwać częstotliwości taxi w paśmie FM 74-85Mhz co bardzo łatwo uzyskałem na amplitunerze unitra tosca 303 którego już niestety nie posiadam. Teraz w moich rękach znajduje się tuner cyfrowy diory model as 502 który pracuje w trybie: 65-74 lub 85-108Mhz, i tu pytanie czy można jakoś przestroić go na brakujące pasmo 74-85Mhz by odbierać "złotówe" jeśli tak to bardzo bym prosił o wskazówki. Zależy mi tylko na tym pasmie bo do radia fm mam inny sprzęt cyfrowy dlatego mogę go dowolnie "rozstroić". Pozdrawiam
 • #2
  dybas
  Level 37  
  Nie można "przestroić" fabrycznie wgranego zakresu częstotliwości. Jak zauważyłeś analogowy tuner można z łatwością przerobić, niestety z cyfrowym się nie da.
 • #3
  kondensator
  Level 36  
  Tuner radiofoniczny FM do odbioru radiotelefonii FM nadaje się jak Ferrari do orki na polu: szerokość p.cz. rzędu 300kHz zamiast 3kHz (słychać rozmowy nawet przy max. wzmocnieniu m.cz. będzie b.cicho i wiele kanałów na raz, przy braku sygnału ogromny szum, brak blokady szumu lub jej nieskuteczne działanie).

  Jak chcesz posłuchać VHF-M to jest kilka tanich opcji:
  - głowica 87-108MHz (np. Gloria - strojona napięciowo z ok. 9V) przestrojona na kawałek zakresu 66-87MHz (uzyskanie całego pasma trudne i jak na razie raczej niepotrzebne) + jakiś (prawie dowolny) demobilowy radiotelefon FM (profesjonalny lub CB) z p.cz. ok. 10.7MHz - wystarczy żeby działały w nich p.cz. i m.cz.
  - demobilowy radiotelefon na pasmo 66-87MHz kwarcowy + zmiana generatorów kwarcowych i ew. powielaczy na własne VFO (kwarce na zamówienie drogie)
  - demobilowy radiotelefon na pasmo 66-87MHz z syntezą i zaprogramowanie potrzebnych kanałów (są rożne od 4 do ponad 100 kanałów, ale w tym paśmie najczęściej bywają wersje z 4-16 kanałami).
  Demobilowy uszkodzony (chociaż bywa bywa że sprawny) radiotelefon (także na pasmo VHF-M) możne kupić za kilka...kilkadziesiąt zł, trzeba poszukać - aukcje, giełdy i e-giełdy, auto szroty i komisy (w samochodach przywożonych z zagranicy czasami zostaje radiotelefon, nieraz ukryty bp. w bagażniku lub pod fotelem i brak tylko manipulatora).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2165680.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1161489.html

  Uwaga: w radiotelefonach (innych niż CB...) nie może być działającego bloku nadajnika, bo w wielu przypadkach kończyć się może to problemami prawnymi !

  (Jest też opcja pracochłonna i dla zaawansowanych - skaner DIY:
  http://www.freefm.kni.pl/mike/skaner/skaner80_analog.html
  http://www.freefm.kni.pl/mike/skaner/skaner80.html )

  PS:
  Tuner radiofoniczny UKF OIRT lub OIRT/CCIR można wykorzystać do odbioru DX w tych pasmach (oczywiście z odpowiednimi antenami i po najlepiej po zmianie filtrów p.cz. 10.7MHz na ok. 2 razy węższe niż "zwykle" (z B3 ok. 300KHz), do ok. 100km od granicy z Rosją i Białorusią możliwy stały odbiór UKF OIRT
  Nie psuj/ nie przerabiaj takiego tunera, jak nie chcesz wykorzystać go samemu w oryginalnym stanie, to znajdzie się wielu chętnych np. na f. Radiopolska.pl
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1632523.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic949103.html
 • #4
  M. S.
  Level 34  
  Tuner jest na syntezie TSA 6057. Wystarczy odłączyć magistralę I2C od oryginalnego sterownika i podpiąć ją pod osobny mikrokontroler z oprogramowaniem do obsługi tego układu. Programy są w sieci.
  Pozostaje jeszcze problem odbiornika, który opisał Kol. Kondensator.
 • #5
  DEE BASS
  Level 11  
  Witam i dziękuje pięknie za odpowiedzi z waszej strony, po przemyśleniu tematu tuner zostawię w nie naruszonym stanie dla potomstwa;) Co do odbioru taxi i innych "służb" zainwestuje w przyszłości w pełno zakresowy skaner fm jeżeli dorobię się tych "milionów", lub kupię stary rodowy tuner i przestroje go na to co odbierała zasłużona tosca unitry. Jeszcze raz dzięki za posty, pozdrawiam was serdecznie.