Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tuner unitra diora as502 - jak przestroić na pasmo 74-85Mhz by odbierać np.taxi

DEE BASS 20 Jun 2013 19:46 2202 4
 • #1
  DEE BASS
  Level 11  
  Witam, u mnie w Krakowie jest możliwość nasłuchiwać częstotliwości taxi w paśmie FM 74-85Mhz co bardzo łatwo uzyskałem na amplitunerze unitra tosca 303 którego już niestety nie posiadam. Teraz w moich rękach znajduje się tuner cyfrowy diory model as 502 który pracuje w trybie: 65-74 lub 85-108Mhz, i tu pytanie czy można jakoś przestroić go na brakujące pasmo 74-85Mhz by odbierać "złotówe" jeśli tak to bardzo bym prosił o wskazówki. Zależy mi tylko na tym pasmie bo do radia fm mam inny sprzęt cyfrowy dlatego mogę go dowolnie "rozstroić". Pozdrawiam
 • #2
  dybas
  Level 38  
  Nie można "przestroić" fabrycznie wgranego zakresu częstotliwości. Jak zauważyłeś analogowy tuner można z łatwością przerobić, niestety z cyfrowym się nie da.
 • #3
  kondensator
  Level 36  
  Tuner radiofoniczny FM do odbioru radiotelefonii FM nadaje się jak Ferrari do orki na polu: szerokość p.cz. rzędu 300kHz zamiast 3kHz (słychać rozmowy nawet przy max. wzmocnieniu m.cz. będzie b.cicho i wiele kanałów na raz, przy braku sygnału ogromny szum, brak blokady szumu lub jej nieskuteczne działanie).

  Jak chcesz posłuchać VHF-M to jest kilka tanich opcji:
  - głowica 87-108MHz (np. Gloria - strojona napięciowo z ok. 9V) przestrojona na kawałek zakresu 66-87MHz (uzyskanie całego pasma trudne i jak na razie raczej niepotrzebne) + jakiś (prawie dowolny) demobilowy radiotelefon FM (profesjonalny lub CB) z p.cz. ok. 10.7MHz - wystarczy żeby działały w nich p.cz. i m.cz.
  - demobilowy radiotelefon na pasmo 66-87MHz kwarcowy + zmiana generatorów kwarcowych i ew. powielaczy na własne VFO (kwarce na zamówienie drogie)
  - demobilowy radiotelefon na pasmo 66-87MHz z syntezą i zaprogramowanie potrzebnych kanałów (są rożne od 4 do ponad 100 kanałów, ale w tym paśmie najczęściej bywają wersje z 4-16 kanałami).
  Demobilowy uszkodzony (chociaż bywa bywa że sprawny) radiotelefon (także na pasmo VHF-M) możne kupić za kilka...kilkadziesiąt zł, trzeba poszukać - aukcje, giełdy i e-giełdy, auto szroty i komisy (w samochodach przywożonych z zagranicy czasami zostaje radiotelefon, nieraz ukryty bp. w bagażniku lub pod fotelem i brak tylko manipulatora).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2165680.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1161489.html

  Uwaga: w radiotelefonach (innych niż CB...) nie może być działającego bloku nadajnika, bo w wielu przypadkach kończyć się może to problemami prawnymi !

  (Jest też opcja pracochłonna i dla zaawansowanych - skaner DIY:
  http://www.freefm.kni.pl/mike/skaner/skaner80_analog.html
  http://www.freefm.kni.pl/mike/skaner/skaner80.html )

  PS:
  Tuner radiofoniczny UKF OIRT lub OIRT/CCIR można wykorzystać do odbioru DX w tych pasmach (oczywiście z odpowiednimi antenami i po najlepiej po zmianie filtrów p.cz. 10.7MHz na ok. 2 razy węższe niż "zwykle" (z B3 ok. 300KHz), do ok. 100km od granicy z Rosją i Białorusią możliwy stały odbiór UKF OIRT
  Nie psuj/ nie przerabiaj takiego tunera, jak nie chcesz wykorzystać go samemu w oryginalnym stanie, to znajdzie się wielu chętnych np. na f. Radiopolska.pl
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1632523.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic949103.html
 • #4
  M. S.
  Level 34  
  Tuner jest na syntezie TSA 6057. Wystarczy odłączyć magistralę I2C od oryginalnego sterownika i podpiąć ją pod osobny mikrokontroler z oprogramowaniem do obsługi tego układu. Programy są w sieci.
  Pozostaje jeszcze problem odbiornika, który opisał Kol. Kondensator.
 • #5
  DEE BASS
  Level 11  
  Witam i dziękuje pięknie za odpowiedzi z waszej strony, po przemyśleniu tematu tuner zostawię w nie naruszonym stanie dla potomstwa;) Co do odbioru taxi i innych "służb" zainwestuje w przyszłości w pełno zakresowy skaner fm jeżeli dorobię się tych "milionów", lub kupię stary rodowy tuner i przestroje go na to co odbierała zasłużona tosca unitry. Jeszcze raz dzięki za posty, pozdrawiam was serdecznie.