Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie pulsu na podstawie nagrania z kamery

exti 20 Cze 2013 20:32 2982 1
 • Badanie pulsu na podstawie nagrania z kameryNaukowcy z MIT stworzyli oprogramowanie zdolne zmierzyć puls dowolnej osoby tylko na podstawie nagrania wideo pokazującego jej (pozornie) nieruchomą głowę.

  Okazuje się, że nasza głowa pod wpływem pompowanej przez tętnice krwi wykonuje drobne, mimowolne ruchy. Są one niewidoczne gołym okiem, lecz algorytm komputerowy jest w stanie wyodrębnić je z materiału wideo. Nie ma tu znaczenia płeć, kolor skóry, wiek, a nawet ustawienie kamery. Metoda działa także dla osób w maskach, a nawet filmowanych od tyłu. Ogółem naukowcy zbadali 18 mężczyzn i kobiet stwierdzając, że ich oprogramowanie określa puls niemal z taką dokładnością, jak aparat do elektrokardiografii.

  W pierwszej kolejności program przeprowadza na obrazie tzw. analizę głównych składowych, wyodrębniając takie punkty charakterystyczne, których ruch jest najbardziej zbliżony do okresowego, a następnie odrzuca sygnały o potencjalnie nieprawidłowych częstotliwościach, np. pochodzące od ruchu głowy spowodowanego oddychaniem. Wynikiem pracy programu jest sygnał o częstotliwości zgodnej z pulsem badanej osoby.


  Link


  Źródło:
  http://news.cnet.com/8301-17938_105-57590228-1/smile-we-know-how-fast-your-heart-is-beating/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 113, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  trojan5
  Poziom 11  
  Naukowcy z Microsoftu już zaimplementowali taką funkcję w nowym Kinect-cie ;)