Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thomson 29dx172(itc008) - Nie włącza się ze standby

wojtek_t 20 Cze 2013 23:38 1968 3
  • #1 20 Cze 2013 23:38
    wojtek_t
    Poziom 2  

Witam,
    Chcę naprawić swój telewizor Thomson 29DX172. Chassis ITC0008 Po włączeniu do sieci zapala się dioda z przodu. Zmiana kanału skutkuje tym że słychać start wysokiego napięcia, ale bardzo szybko (poniżej sekundy) wysokie wyłącza się. Po kilku sekundach gaśnie też standby. Na kineskopie zero obrazu.

"Przelutowałem" płytkę opalarką - bez zmian.

Odłączyłem kolektor HOT-a. Napięcie na kolektorze HOTa ok. Pomierzyłem trochę napięcia na zasilaczu, wgląda że są prawidłowe. Np. napięcie na + CP094 powinno być 6,5V, jest 6,12V, napięcie na JP065 jest 136,3V.

Nie mam oscyloskopu. Multimetr ustawiony na pomiar częstotliwości pokazuje 13kHz na nodze 34 IV0001 (na tej nodze jest feedback z obwodu wtórnego trafopowielacza) i jakieś śladowe napięcie na zakresie V~.

Przylutowałem kolektor HOT-a z powrotem, robiłem ten sam pomiar częstotliwości na nodze 34 IV0001. Przyłożenie miernika powoduje za każdym razem próbę startu wysokiego napięcia - po mniej niż sekundzie - zgon. Pomiary napięcia na wtórnych obwodach trafopowielacza nie udają się - zanim miernik pokaże wynik pomiaru napięcia, napięcie już spada.

I tu moje 2 pytania: Podejrzewam trafopowielacz. Co jeszcze sprawdzić zanim kupię nowe trafo?
    Pytanie 2 - trafo odczytałem że jest JF0501-3529 A 2133388A. Gdzie kupić tani zamiennik i jaki?

Dziękuję z góry za pomoc.

0 3
  • #2 20 Cze 2013 23:39
    pisloasia
    Poziom 1  

Cytat:
    Thompson 29dx172

Nie ma czegoś takiego.

0
  • #3 21 Cze 2013 00:40
    mirex
    Poziom 43  

wojtek_t napisał:
    "Przelutowałem" płytkę opalarką - bez zmian

Dobry pomysł.
    wojtek_t napisał:
    Odłączyłem kolektor HOT-a. Napięcie na kolektorze HOTa ok

Ciekawe. To znaczy ile wynosi prawidłowe napięcie na odłączonyum od układu kolektorze?
    wojtek_t napisał:
    Co jeszcze sprawdzić zanim kupię nowe trafo?

Sprawdzić trafopowielacz. Bez oscyloskopu też się da, choć bardziej męczące.
    wojtek_t napisał:
    trafo odczytałem że jest JF0501-3529 A 2133388A. Gdzie kupić tani zamiennik i jaki?

Kupić w sklepach elektronicznych. Można drogą internetową.

0
  • #4 22 Cze 2013 12:50
    wojtek_t
    Poziom 2  

mirex napisał:
    wojtek_t napisał:
    "Przelutowałem" płytkę opalarką - bez zmian

Dobry pomysł.
    wojtek_t napisał:
    Odłączyłem kolektor HOT-a. Napięcie na kolektorze HOTa ok

Ciekawe. To znaczy ile wynosi prawidłowe napięcie na odłączonyum od układu kolektorze?

Sorry, skrót myślowy - napięcie mierzyłem przed wylutowaniem a także po wylutowaniu, ale nie na nodze, tylko na polu lutowniczym.
    mirex napisał:

wojtek_t napisał:
    Co jeszcze sprawdzić zanim kupię nowe trafo?

Sprawdzić trafopowielacz. Bez oscyloskopu też się da, choć bardziej męczące.
    wojtek_t napisał:
    trafo odczytałem że jest JF0501-3529 A 2133388A. Gdzie kupić tani zamiennik i jaki?

Kupić w sklepach elektronicznych. Można drogą internetową.

Podjąłem decyzję o kupieniu nowego trafo, kiedyś "zmierzyłem" cewkę wn w samochodzie i była "dobra", ale dopiero wstawienie nowej pomogło, tak to już jest z WN. Trafopowielacz wygląda że żadnych ewidentnych (czyli do wykrycia multimetrem) wad nie ma.
    Mogę tanio kupić trafo o symbolu JF0501-3521 (2133380). Czy będzie ono działać? Jeśli nie, to jakie inne kupić, tańsze niż oryginał za 100zł?

Dziękuję bardzo za podpowiedzi.

Przeczytaj uważnie jak nazywa się Twój TV i popraw w tytule i w postach. [bogred]

0