Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAID 0 programowy Linuks - Odzyskanie danych po padzie dysku systemowego

21 Cze 2013 06:52 990 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    bardzo mało danych - z powodu awarii sprzętowej dysku z systemem Linuks niestety, już nie dowiem się jaki Linuks. W biosie nie ma żadnego śladu kontrolera RAID, więc na 100% byl to RAID 0 utworzony przez Linuksa.

2 dyski z RAID-u 500GB Samsung - są na nich wyłącznie dane, które dostępne były w sieci przez Sambę. Cały system był na odrębnym dysku, który padł. System plików na dyskach z RAID: Ext3. Dyski są widoczne po zabootowaniu z USB z Ubuntu jako niesformatowane.
    Zastanawia też fakt, że jest tam jeszcze jeden identyczny dysk z innymi danymi bez RAID-u, a z poziomu Ubuntu też jest teraz widoczny jako niesformatowany.

Czy jest możliwe odzyskanie danych w takim przypadku? Jeśli koniecznie musiałoby coś być odzyskane z padniętego dysku systemowego (zakładam ewentualność oddania dysku do odzysku) aby odczytać ten RAID, to co konkretnie?

Znalazłem w sieci sporo porad na temat odzyskania danych z RAID 0 sprzętowego, ale jakoś nie mogą znaleźć skutecznego "przepisu" dla RAID 0 programowego...
  • Poziom 17  
    Jeśli dyski są sprawne, to powinno wystarczyć podpięcie ich i odpalenie programowego raida na nich. To właśnie największa zaleta programowego RAID'a - niezależność od sprzętu (a także w pewnych ramach - dystrybucji), na którym stoi. Sam korzystam z RAID'a 10 programowego właśnie i spisuje się to całkiem nieźle...

Nie wiem czy bootowalne z usb ubuntu ma mdadm.

Podepnij i i spróbuj:
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Albo sprobuj automatycznie złożyć raida:

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jeśli chodzi o googlowanie, szukaj raczej na temat przenoszenia raida do innego komputera.
  • Poziom 2  
    Mr_Unk napisał:
    powinno wystarczyć podpięcie ich i odpalenie programowego raida na nich.

Super, w poniedziałek sprawdzę (sprzęt firmowy), wielkie dzięki!
    Naczytawszy się o niebezpieczeństwach podłączenia sprzętowego raida nie miałem odwagi nic podłączać "tak po prostu" :).