Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lafayette Atena - Radio trzeszczy, jakby SQ nie działał

21 Cze 2013 09:43 2658 15
  • Poziom 7  
    Witam, pacjent Lafayette Atena w SC. Radyjko działało cudownie przez półtora miesiąca, pracowało cichutko i było słychać to co być powinno, czyli same rozmowy bez trzasków, pisków.

Działało tyle czas, więc nic nie robiłem,a pewnego dnia włączam radio a zamiast ciszy słyszę w radiu buczenie, czyli pompa paliwa, wtryski i wszystko inne co działa w aucie. Jeśli skręcę SQ na godzinę 1 to w radiu jest cisza, ale wtedy nawet rozmów nie słychać.

Po wyjęciu anteny radio jest cicho, nawet na włączonym silniku, stąd twierdzę, że to Squelch uległ uszkodzeniu, bo nie radzi sobie z szumami.

Będę wdzięczny za jakieś rady i wskazówki. Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Wyprowadzę Cię z błędu w warunkach tak silnej propagacji brak pisków i trzasków jest nieprawidłowy.
  • Poziom 7  
    Z tym, ze w radiu słychać pracę silnika, słychać turkotanie jakby to wtryski były.

A co do propagacji, to co, sprawdzić wieczorem czy trzeszczy?
  • Poziom 26  
    Warunki są teraz tak "sprzyjające", że radio powinno słyszeć zakłócenia niezależnie od pory dnia przynajmniej na s3
    Dlatego jestem niemal pewny, że montaż anteny był od początku źle wykonany i tam szukaj przyczyny
    nigx napisał:
    Po wyjęciu anteny radio jest cicho
    I to wystarczy żeby czepić się anteny
  • Poziom 7  
    Antena jest zestrojona. SWR 1-20-40: 1.6-1.15-1.6.

Co jeszcze może być złego w montażu anteny?
  • Poziom 26  
    Nie wiem co to jak to wygląda, więc Ci nie powiem, np. zgnity kabel i będą te same objawy
  • Poziom 7  
    Ogólnie radio i antena są nowe więc zgnity kabel nie wchodzi w grę. Nie jest też nigdzie załamany, ani przygnieciony. Dlatego mnie dziwią te trzaski. Jakieś inne pomysły?
  • Poziom 26  
    Póki nie wyeliminujesz anteny, to szkoda się rozwodzić
    Można dopatrywać się takiej jednej usterki w radiu jakbyś podał więcej danych
    że wozisz go na podszybiu, że jest mu gorąco, że lata po podłodze między siedzeniami... no wiesz takie rzeczy
  • Poziom 7  
    Jak potrzeba jakichś danych to odpowiem. Po prostu nie wiem co się może okazać przydatne. Nie wożę go na podszybiu. Jeździ przykręcone do siedzenia pasażera i jest fizycznie między siedzeniami. Czasami fotel pasażera jest otwierany do góry, żeby ktoś do tyłu wlazł, ale raczej jest to robione spokojnie. Kabli zapas jest więc nic się nie załamuje.
  • Poziom 26  
    Chińczycy wciskają RG-58, którego nie trzeba załamywać wystarczy pociągnąć i już po nim
    Radio zasilane z zapalniczki może w pewnym stopniu zbierać zakłócenia w wyniku braku dobrej masy
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

nigx napisał:
    Po wyjęciu anteny radio jest cicho, nawet na włączonym silniku, stąd twierdzę, że to Squelch uległ uszkodzeniu, bo nie radzi sobie z szumami.

A wydawałoby się , że temat z tych OGÓLNIE znanych, czyż nie. :?:
    Regulamin pkt 3.1.16 .
    3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

Cytat:
    Antena jest zestrojona. SWR 1-20-40: 1.6-1.15-1.6.

Oooo i właśnie ten dział serwisowy jest taki "miły".

Cytat:
    Ogólnie radio i antena są nowe więc zgnity kabel nie wchodzi w grę. Nie jest też nigdzie załamany, ani przygnieciony. Dlatego mnie dziwią te trzaski.

Oooo ładny "pokaz" - co zaś .

Cytat:
    Po prostu nie wiem co się może okazać przydatne

No i teraz możemy rozważać Twój problem z "niby" radiem. :spoko:

ZASTANÓW się nad 1-wszym wpisem i dalszymi ... . :!:

_____

NIC nie napisałeś jaka to Antena - z tych zwartych dla DC czy NIE - o modelu nie wspomnę. :?:

Są takie przypadki, które mówią Nam (na tym Forum), że jeżeli antena jest zwarta dla prądu stałego (czytaj : dla DC) to i zakłócenia są o około 25dB do nawet 40dB - niższe , niż bez tego zwarcia w DC. :!:

Idąc dalej :
    - antena zwarta dla DC - przy rozwarciu jest podatna na zakłócenia o około +20dB
    - widać, że to NIE radio i jego SQ - jest problemem - a sama antena :!:

Proponuję skorzystać z miernika (multimetrem) i sprawdzić przejście DC, pomiędzy żyłą środkową a oplotem kabla.

W myśl regulaminu pkt 3.1.15 jesteś wręcz zobowiązany, aby podać wszystie - za o przeciw - własnego problemu.
    3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Nie podałeś w ogóle jaką masz ANTENĘ. :!: :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    SP5ANJ napisał:

A wydawałoby się , że temat z tych OGÓLNIE znanych, czyż nie. :?:

Po wpisaniu tematu pojawiło się kilka takich odnośnie tego modelu, sprawdziłem, ale żaden nie zawierał mojego problemu. Więc chyba logiczne, że postanowiłem napisać temat. Poza tym gdybym znalazł informacje to nie pisałbym tematu. Jednak zrobiłem to na forum fachowców od CB (ten dział), bo może ktoś miał podobny przypadek.

Cytat:
    Ogólnie radio i antena są nowe więc zgnity kabel nie wchodzi w grę. Nie jest też nigdzie załamany, ani przygnieciony. Dlatego mnie dziwią te trzaski.

Oooo ładny "pokaz" - co zaś .

Cytat:

No i teraz możemy rozważać Twój problem z "niby" radiem. :spoko:

Nie jestem specjalistą od Cb. Ktoreś radio z kolei, jednak nie mam na tyle czasu, żeby się uczyć o usterkach anten. Po to forum jest, żeby się dowiedzieć.

Cytat:

NIC nie napisałeś jaka to Antena - z tych zwartych dla DC czy NIE - o modelu nie wspomnę. :?:

Antena to chyba nie nazwa własna, że w środku zdania z dużej litery. Jest to magnesówka Wilson Little Will.

Cytat:

Są takie przypadki, które mówią Nam (na tym Forum), że jeżeli antena jest zwarta dla prądu stałego (czytaj : dla DC) to i zakłócenia są o około 25dB do nawet 40dB - niższe , niż bez tego zwarcia w DC. :!:

Tutaj już coś konkretnego, z tym, że skoro działało dzień wcześniej, a nic nie było ruszane, to dziwi mnie fakt zakłóceń, nawet gdyby to był talerz satelitarny podłączony pod CB wcześniej działający.

Cytat:

Idąc dalej :
    - antena zwarta dla DC - przy rozwarciu jest podatna na zakłócenia o około +20dB
    - widać, że to NIE radio i jego SQ - jest problemem - a sama antena :!:

Proponuję skorzystać z miernika (multimetrem) i sprawdzić przejście DC, pomiędzy żyłą środkową a oplotem kabla.

Antena jest na gwarancji, więc nie chciałbym jej rozbierać z przyczyn wiadomych, chyba, że przebije izolację w jednym miejscu(?).
  • Poziom 26  
    Kupując atrapę anteny stałeś się niewolnikiem gwarancji
    W Wilsonie, Huslerze jak już komuś zależy to kabel wymieniam z automatu
    szkoda czasu na udowadnianie sobie, że wdzieranie się zakłoceń wynika z oszczędności aluminium

nigx napisał:
    Cytat:
    Tutaj już coś konkretnego
    Zwarta cewka nie oznacza mniej szumu to nie jest sposób na zakłócenia, niestety
    Przyjąłbym statystycznie dłuższy promiennik, lepszy materiał, montaż takiej anteny i więcej sygnału
    nigx napisał:
    z tym, że skoro działało dzień wcześniej, a nic nie było ruszane, to dziwi mnie fakt zakłóceń
    Też nie wierzyłem aż zacząłem czytać forum a potem biorąc ten szajs do ręki
  • Poziom 7  
    Tak więc dziś nastał nowy dzień walki z tymi szumami. Faktycznie to nie radio, i całe szczęście. To jednak antena, ale teraz pytanie w czym problem, kabel na pewno jest dobry, zarobiona końcówka do radia na nowo - dla pewności. Jak jest antena na dachu to trzeszczy, jeśli natomiast obudowaną cewkę dotknę ręką to trzeszczenie ustaje i radio sobie pracuje cicho. To by wskazywało na słabe umasowanie?

Odkręciłem środek, tam jest bez zmian, środek idzie na lewo, ekran na prawo, nigdzie nic nie styka.
  • Moderator
    SP5ANJ napisał:
    NIC nie napisałeś jaka to Antena - z tych zwartych dla DC czy NIE - o modelu nie wspomnę.

Kolego, może łaskawie napiszesz jaka to antena.
    Cytujesz wypowiedzi kolegów, nie wiadomo po co, a nie odpowiadasz na zawarte pytania.
  • Poziom 7  
    nigx napisał:

SP5ANJ napisał:

Antena to chyba nie nazwa własna, że w środku zdania z dużej litery. Jest to magnesówka Wilson Little Will.

Wystarczy przeczytać wątek. Bo zostało już napisane jaka to antena.