Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem - kwalifikacja inwestycji odtworzeniowej linii kablowej według PB

21 Cze 2013 10:16 4170 11
  • Poziom 12  
    Witam

Pytanie zagadka.

Jeżeli chcę wymienić linię kablową SN 3x1x240 NAZxSY po starym śladzie na 3x1x240 XRUHAKXs. To to jest remont, modernizacja, przebudowa czy budowa?

i drugie

Czy trzeba to zgłaszać do ZUDu, czy trzeba uzyskiwać decyzje lokalizacyjną, czy może wystarczy zgłoszenie robót?

Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    Nic z tych rzeczy, to po prostu wymiana kabla. Analogicznie jak wymienisz w samochodzie akumulator firmy Centra na akumulator firmy Varta o tych samych parametrach to też nie jest remont, modernizacja ani przebudowa.
  • Specjalista elektryk
    stomat napisał:
    Nic z tych rzeczy, to po prostu wymiana kabla. Analogicznie jak wymienisz w samochodzie akumulator firmy Centra na akumulator firmy Varta o tych samych parametrach to też nie jest remont, modernizacja ani przebudowa.
    Samochód nie podlega przepisom prawa budowlanego. Więc porównanie nietrafne.

Według mnie ma tu zastosowanie art. 29 ust. 2 pkt 1 i art. 30 ust. 1 pkt 3 Prawa Budowlanego, które mówią, że do remontu istniejącego obiektu budowlanego nie potrzeba pozwolenia na budowę - wystarczy zgłoszenie.

Według mnie na ZUD nie trzeba tego kłaść, choć spotkałem się z powiatami, w których ponowne wykorzystanie istn. trasy albo lokalizacji słupa podlega uzgodnieniu ZUD. Najlepiej zadzwonić do miejscowego ZUDu i zapytać.
  • Specjalista elektryk
    TWK napisał:
    Samochód nie podlega przepisom prawa budowlanego. Więc porównanie nietrafne.

W takim razie wymiana okna firmy Okno-plast na identyczne okno firmy Plast-okno będzie według kolegi remontem, modernizacją, przebudową czy budową?
  • Specjalista elektryk
    stomat napisał:
    W takim razie wymiana okna firmy Okno-plast na identyczne okno firmy Plast-okno będzie według kolegi remontem, modernizacją, przebudową czy budową?
    Przepisy dotyczące budynków nie mają nic wspólnego z przepisami dotyczącymi samochodów i procedury są zdecydowanie odmienne.

Nawiasem mówiąc wymiana okien nie stanowi robót budowlanych. Jest na to intepretacja GUNB: http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/w11.pdf
  • Specjalista elektryk
    Jesteś mistrzem odwracania kota ogonem, gratulacje. Podałem przykład z samochodem to skwitowałeś że samochód nie podlega prawu budowlanemu, podałem z budynkiem - skwitowałeś że są różne procedury, ale żadnej merytorycznej opinii nie napisałeś.
  • Poziom 34  
    Modernizacja nie, bo stare urządzenie znika (już nie próbuje wnikać, że np. urządzeniem jest linia a wymiana kable jej modernizacją-w mojej opinii nie tędy droga).
    Remont też nie, bo nie przywracasz kablowi jego pierwotnych właściwości.
    Budowa to wiadomo, że odpada.
    Wg mnie to przebudowa. Zgłoszenie.
  • Specjalista elektryk
    revolt napisał:
    Remont też nie, bo nie przywracasz kablowi jego pierwotnych właściwości.
    Moim zdaniem remont. Definicja z PB dopuszcza zastosowanie innych wyrobów budowlanych niż w stanie pierwotnym.

revolt napisał:
    Modernizacja nie
    Modernizacja nie, bo nie ma instytucji modernizacji w PB.

stomat napisał:
    żadnej merytorycznej opinii nie napisałeś.
    A czy wypowiedź:
    TWK napisał:
    Według mnie ma tu zastosowanie art. 29 ust. 2 pkt 1 i art. 30 ust. 1 pkt 3 Prawa Budowlanego
    nie jest merytoryczna? Niestety mogłem napisać tylko swoje zdanie, bo co powiat to mogą być inne interpretacje przepisów. Już w miałem do czynienia z przypadkiem, że identyczny obiekt raz był budowany na zgłoszenie a raz na pozwolenie na budowę... Więc sugeruję kontakt z miejscowym starostwem.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Przykład z życia. Cztery lata temu wymienialiśmy po trasie (3,3km) linię kablową 110kV (kabel olejowy) na polietylenowy. Wykonane to zostało na zgłoszenie jako remont. Urząd gminy nie zgłosił sprzeciwu.
  • Poziom 34  
    Wszystko zależy od urzędnika. Tak samo można zgłosić przebudowę linii napowietrznej i jeden to przyjmie inny każe uzyskiwać pozwolenie na budowę. Parametrem charakterystycznym linii jest jej długość. Dalej to już się można szlajać po sądach administracyjnych itd. na zasadzie ja mówię, że tak a urząd, że nie :)
  • Poziom 12  
    Witam, po dłuższym czasie. Spraw została załatwiona jako Remont przyłącza na zgłoszenie robót. PZDR i dziękuję za udział w temacie.