Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję pomysłu na dziwny przekaźnik

21 Cze 2013 12:04 1632 13
 • Poziom 11  
  Potrzebuję pomysłu na układ

  układ ma dwa wejścia A i B
  gdy na wejściu A pojawi się HI , B jest rozłączony, po rozłączeniu A, na B pojawia się LOW, i ten stan trwa około 5 sek (do 30 sek) po tym czasie B jest rozłączony
  i na A i B nic nie ma , do ponownego cyklu

  pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Dla jasności sytuacji - jakie stany w spoczynku są na wejściach i wyjściach?
  Najlepiej załącz tabelę prawdy.
 • Poziom 11  
  Na początku A i B nie mają żadnych są zupełnie odłączone od układ...Generalnie chodzi o alarm który ma dwa wejścia alarmowe, wejścia te można dowolnie konfigurować, można ustawić na A wysoki lub niski i na B tak samo ,ale alarm ten obsługuje tylko jedno zdarzenie np otwarcie i zamknięcie drzwi...gdy otwieram drzwi idzie impuls Hi na A gdy zamykam... na A znika wszystko i pojawia się np low na B i to też impulsem np kilka sekund po tym czasie znika wszystko obydwa wejścia odłączne są od układu.
 • Poziom 11  
  Witam

  a więc tak,jest urządzenie zasilane od 6-36v i ma dwa wejścia alarmowe (dwa kabelki , biały i szary które swobodnie wystają z urządzenia i mają 30 cm Są to wejścia A i B. Gdy kabelek A dotkniemy do plusa wywołamy jednorazowy alarm (impuls) załóżmy że po dotknięciu na sekundę kabelkiem A, pali się cały czas żarówka, ale żeby zgasić żarówkę muszę kabelkiem B dotknąć na chwilę do minusa.
  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  może macie jakiś konkretny pomysł ?
  jakiego typu ma być przerzutnik

  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Potrzebuję pomysłu na dziwny przekaźnik


  a więc tak
  gdy kabelek A podłącze do plusa, zapali się żarówka, po np: 10 sek kabelek odłączy się automatycznie, ale żarówka świeci dalej, żeby ją zgasić dotykam kabelkiem B do minusa, żarówka gaśnie a kabelek po np 10 sek, odłączy się od minusa automatycznie.
  i wszystko znowu jest rozwarte

  pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  A co oznacza, że kabelek się odłączy - jak to ma wpłynąć na działanie układu? Jakaś możliwość realizacji: NE555, wejścia przez pojemności z dodatkowymi opornikami do minusa, albo plusa zasilania; np. wejście Trig podłączasz przez opornik do +zasilania, w torze sygnału dajesz kondensator, wejście przed kondensatorem przez opornik do +zasilania - połączenie tego wejścia z -zasilania zmienia stan wyjścia NE555 na wysoki; wejście Thres odwrotnie, oporniki do -zasilania, reaguje na połączenie z +zasilania. Ale tu nie ma żadnego "odłączania", o którym nie wiadomo, co miałoby robić.
 • Poziom 11  
  bo wejścia A i B nie mogą być podłączone zasilania a do +
  b do - muszą po jakimś czasie się zupełnie odłączyć
  i nie ma to znaczenia dla działania układu. A zasilanie alarmu jest z tego samego źródła (może to jest istotne).
  pozdrawiam serdecznie.
 • Specjalista elektronik
  A jakie ma być to odłączanie? (1) Zgaduję, że chodzi o to, żeby nie obciążać źródła sygnału prądem opornika, czy tak? (2) Czy to źródło może podać sygnał nie mieszczący się między -zasilania a +zasilania?

  Jeśli wiadomo, że nie będzie sygnał spoza zakresu między -zasilania a +zasilania, to do odłączania można użyć CD5053 (3-krotny klucz analogowy "1 z 2"), a z małym kombinowaniem i CD4016, albo CD4066 (4-krotne włącz/wyłącz, na jednym trzeba zrobić inwerter, by zanegować sygnał).

  Jeśli taki sygnał może się pojawić, to trzeba użyć styków przekaźnika - potrzebny będzie co najmniej jeden zestaw przełączany, albo para włączana + para rozłączana. W obu przypadkach przełączanie byłoby sterowane stanem NE555 (po zmianie stanu odłącza się sygnał, który ją spowodował).
 • Poziom 11  
  widzę że sam chyba trochę skomplikowałem sprawę żarówką, zamiast żarówki proszę wyobrazić sobie tylko informację. włączona wyłączona nie ma żadnego obciążenia . poza tym odcięcie od źródła napięcia A i B ma być fizyczne np: za pomocą przekaźnika.

  kabelkiem A lub B fizycznie dotykam do plusa 12v (max) proszę zauważyć że ja mogę sobie w alarmie zmienić czy A będzie wyzwalane plusem czy minusem i ak samo z B , a może być i tak że A po dołożeniu plusa będzie "zapalał żarówkę" jak i B po dołożeniu plusa będzie ją gasił. A i B jest dowolnie konfigurowalne.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli na tych wejściach mogą się pojawiać napięcia poza zakresem, a one wtedy mają się zachowywać jako odcięte, to oczywiście przekaźnik - już napisałem, jak to zrobić, jeszcze dodam, że ten sam zestaw 3 styków może być do obu wejść NE555 (Trig i Thres) razem, wystarczy je ze sobą połączyć i podłączyć do przełączanego styku (na wszelki wypadek przez opornik), a styki, z którymi on się łączy, do wejść A i B.