Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymeldowanie samochodu w DE. Jak powinna wyglądać pieczątka w brief'ie

SetnyGosc 21 Cze 2013 12:41 52488 18
  • #1 21 Cze 2013 12:41
    SetnyGosc
    Poziom 8  

Witam

Kupiłem ostatnio samochód z DE. Auto stoi teraz na blachach z niebieskim paskiem ale bez naklejek/hologramów - same blachy z numerem.

Szukałem w sieci informacji na temat tego jak powinien wyglądać wpis w małym briefie informujący o tym, że auto zostało wymeldowane w DE. Znalazłem tylko coś takiego:

Martwi mnie jednak fakt, że nie mam pieczątki z napisem "Außerbetriebsetzung".
    Znajomy również kupował auto w DE i u niego w małym briefie było identycznie jak na obrazku wyżej. Ja natomiast mam samą pieczątkę z datą i okrągły stempel z podpisem jak na zdj wyżej ale bez pieczątki "Außerbetriebsetzung".

Czy taki wpis wystarczy aby nie mieć problemów z opłatami a później z rejestracją pojazdy w PL?

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
    Pozdrawiam serdecznie,
    Tomek

3 18
  • #2 21 Cze 2013 12:57
    jerry1960
    Poziom 33  

Podejdź lub zadzwoń do Wydziału Komunikacji właściwego dla twojego miejsca zamieszkania i zapytaj u źródła.

0
  • #3 21 Cze 2013 16:14
    krocze
    Poziom 25  

SetnyGosc napisał:
    Auto stoi teraz na blachach z niebieskim paskiem ale bez naklejek/hologramów

Czyli stoi na niemieckich blachach, takich jakimi się tam porusza? Jeżeli tak, to musi mieć naklejki, a jeśli ich nie ma, to pewnie kupione na Allegro, tam takie sprzedają, każdy numer ci wybiją, a nawet naklejki dokleją. Sprawdź, czy tablice są zgodne z tymi w Briefie na ostatniej pozycji, jeżeli tak, to sprzedający zrobił raczej przekręt, bo przy wyrejestrowaniu nie byłoby ich już na aucie. Co do "ausserbetriebsetzung", to powinno to być zawarte w Briefie mniejszym, bo oznacza wyłączenie z ruchu, czyli wyrejestrowanie, a to podstawa do rejestracji. Chyba, że stempel stoi w rubryce do tego służącej, wówczas nie musi być dodatkowego pisemnego potwierdzenia. Gdyby jednak auto wyrejestrował, to tablice niebieskie musiałby zdać w Niemczech, tak jak u nas to się robi, przy wyrejestrowaniu auta. Przypuszczam, że sprzedający kupił tablice w Polsce, aby móc się nim na partyzanta poruszać, ale to tylko domysły. Niemniej do rejestracji w kraju potrzebne jest wyrejestrowanie auta za granicą lub dokument potwierdzający zakup tablic wyjazdowych, bo dostajesz je tylko, gdy auto jest tam wymeldowane.

0
  • #4 21 Cze 2013 17:35
    SetnyGosc
    Poziom 8  

Numery zgadzają się z briefem ale brak nawet śladu po naklejkach. Czyli najprawdopodobniej tablice kupione już w Polsce tak jak mówisz.

W moim małym briefie w tym samym miejscu jest identyczna pieczątka z datą + identyczny okrągły stempel + podpis urzędnika (oczywiście podpis inny) jak tutaj na foto zaznaczone na czerwono:

Chodzi mi o to czy pieczątka z napisem "Außerbetriebsetzung" jest do czegoś potrzebna czy wystarczy to co ja posiadam (tj. data + stempel z podpisem)?

3
  • #5 21 Cze 2013 17:50
    krocze
    Poziom 25  

W Briefie musi być wyraźnie zaznaczone, czy też wpisane: Außerbetriebsetzung, Abgemeldet, albo Ungültig. Przecież jak dasz do tłumacza, to przetłumaczy to co widzi. Jak chcesz to wklej tu swój zrzut i przetłumaczę tobie co jest tam zapisane.

Są dwa rodzaje Briefu, w zależności jak młode auto masz, albo Fahrzeugschein lub Zulassungsbescheinigung Teil I, czyli pierwszą część dowodu, i to w niej na jej drugiej stronie powinna być ta pieczątka i wyraźny zapis, że wyrejestrowano pojazd, nieważne, czy w postaci stempla, czy nadruku. Wątpię, aby o tym zapomnieli przy wyrejestrowywaniu. Więc, albo masz to zapisane nadrukiem w Briefie I, albo coś jest kombinowane z autem. Zadzwoń do Niemiec (telefon weźmiesz z Google, a miejscowość z pieczątki) i zapytaj podając ostatni numer rejestracyjny pojazdu z Briefu, czy auto jest wymeldowane. Pamiętaj tylko od którego handlarza kupiłeś auto, aby mu podziękować w razie czego.

1
  • #6 21 Cze 2013 18:09
    SetnyGosc
    Poziom 8  

Posiadam Zulassungsbescheinigung Teil I oraz Zulassungsbescheinigung Teil II.

W Zulassungsbescheinigung Teil I (czyli mały brief) wygląda to u mnie tak:

2
  • #7 21 Cze 2013 18:19
    krocze
    Poziom 25  

Żadna z rubryk nie jest zaznaczona (ani tymczasowe, ani ostateczne wyrejestrowanie auta), ale pieczątka znajduje się na właściwym miejscu (stronie), więc nie powinno być problemów przy rejestracji. Kwestia tego co kryje się pod tymi usuniętymi polami, czy występuje tam jedno ze słów przeze mnie w/w.
    PS. auto z Berlina to nienajlepszy wybór.

1
  • #8 18 Gru 2013 17:11
    sebass.pl
    Poziom 10  

Dlaczego z Berlina nienajlepszy?
    Jakoś tam inaczej jeżdżą?

1
  • #10 04 Sty 2016 17:46
    andrzej20001
    Poziom 43  

W Berlinie są sprzedawane auta z całej niemcowni na Teilestrasse :) i jezdzą .

2
  • #11 04 Sty 2016 20:02
    Wyroox
    Poziom 2  

Jeszcze mam pare pytań bo nigdzie nie odpisują mi może tutaj ktoś mi odpowie
    1-Kupując auto z niemiec od hanlarza w Polsce jakie powinienem dostać papiery podpisując umowę z komisem, żeby pojazd był gotowy do rejestracji?
    2-Czy jakbym chciał sam zrobić opłaty wystarczyłoby umowa kupna-sprzedazy z komisem czy tez jego umowe z niemecm?

4
  • #12 04 Sty 2016 21:00
    andrzej20001
    Poziom 43  

Piszesz umowę na Halli Malli Phalli z Berlina lub ostatniego z briefa.

1
  • #13 17 Sty 2016 22:50
    maniek1001
    Poziom 2  

Witam. Korzystając z okazji ja również mam pytanie czy moje auto jest wymeldowane, dodam że auto kupione bez tablic

Dodano po 3 [minuty]:

0
  • #14 17 Sty 2016 23:44
    2711318
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 18 Sty 2016 15:55
    andrzej20001
    Poziom 43  

Tak ale kupując u Turasa w Berlinie czy gdzie indziej żadnej umowy nie dostaniesz, kasa potem dostajesz papiery i ładujesz auto na lawetę. Kupując w komisie w DE też nie zawsze.

5
  • #16 03 Gru 2016 18:42
    Danny87
    Poziom 10  

Co oznacza zielona naklejka jaką pokazał powyżej kolega Wyroox ? Pierwszy raz coś takiego widzę

11
  • #17 24 Cze 2018 10:16
    McBoss
    Poziom 14  

Chcialbym sie podpiąc pod temat i zapytac czy widnieje wymeldowanie na tym dowodzie??

0
  • #19 24 Paź 2018 15:39
    santorynxd
    Poziom 6  

Czesc, stary temat ale odswieze :D kupiłem autko z Niemiec od Polaka handlarza.

w brief tym malym mam date 05.10.2018 , X w polu o likwidacji i jakis numer. Ponizej podpis urzednika oraz pieczątka urzędu. Brak jest pieczatki w tym okraglym miejscu, taka okragla pieczatka jest ponad wymeldowaniem. Czy tak moze byc? Slyszalem ze kazdy urzad robi to inaczej ale niemiecka dokladnosc pozwolilaby na brak tej pieczatki?

0