Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa.

21 Cze 2013 14:11 3303 3
  • Poziom 9  
    Witam, otóż mam problem z silnikami kosiarki. Ogólnie zepsuły mi się dwie tego samego typu. Otwierałem jak dotąd jedna. To co rzuciło się moim oczom, było przesuniecie silnika. Ząbki, wysyłające prąd były przesunięte, oto zdjęcie..

Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa. Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa. Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa.

Poprawiłem wiec silnik, rozkręcając go i skręcając. Gdy obracam palcami, ładnie sie kreci w obie strony. Gdy podłączam do prądu, niestety iskrzy, silnik się nie kreci i po chwili widać smużkę dymu.

Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa. Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa. Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa. Ikra Mogatec RT 50 CT Shark - Silnik kosiarki nie działa.

Czy ktoś mi, może powiedzieć, czy silnik da się jeszcze jakoś uratować ?

Ktoś mi może wytłumaczyć zasadę działania silnika, rozumiem, ze tam jest dostarczany prąd i ten strumień elektronów wprawia go w ruch ?
    Jak wygląda wnętrze takiego silnika ?
    Czy mogę, gdzieś dostać zamiennik takiego silnik i ile może mnie to kosztować ?

Jestem totalnym laikiem, ale temat jak najbardziej ciekawy.
  • Poziom 9  
    Poczytałem troszkę o silnikach i prawdę mówiąc.. powiem jak myślę, ze jest.. po pierwsze grafitowe szczotki są bardzo nierówne. Czy wymiana grafitowych szczotek może pomóc jeśli są one bardzo nierówne, a wymienie na nowe ? Z tego co czytałem wirnik na uzwojeniu może mieć przerwę, bądź przerwa może być na stojanie.

Troszkę podczyściłem komutator i te grafitowe szczotki, przez chwilę się kręciło, widać, że grafit ociera o komutator i się kruszy, po chwili silnik staje i dym wychodzi gdzieś albo z wirnika albo obudowy. Strasznie się przegrzewa, dlatego myślę, że na uzwojeniu stojana lub wirnika jest przerwa. Problem w tym, że nie wiem jak wyciągnąć wirnik, jest on zablokowany w stojanie tak, ze nie mogę go wyciągnąć... ale jakoś do tego dojdę, jeśli to się w ogóle będzie opłacać..

Druga sprawa przewijanie wirnika lub stojana.. mam trochę drutu, może się uda, tylko jak znaleźć przerwanie.. nie mam żadnych specjalistycznych narzędzi, jeśli odwinę drut to on będzie gdzieś w jakimś miejscu mocno przepalony, osmalony ?
  • Poziom 34  
    Myślę że nie jesteś w stanie przewinąć stojana, nie mówiąc o wirniku. Przezwajanie silników nie jest takie proste ,potrzeba wiedzy i doświadczenia. Łożysko wirnik wysunęło się z obudowy. Sprawdź jaki masz luz na łożyskach. Ewentualnie zanieś do jakiegoś warsztatu elektromechanicznego.