Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do aku motocyklowego dziwny prąd ładowania

21 Cze 2013 16:57 1251 7
  • Poziom 9  
    Witam, zbudowałem mały prostownik do ładowania aku motocyklowego o pradzie max. 0,6A. Ograniczeniem prądu jest żarówka 12V 10W wpieta w szereg. Gdy w czasie tesów podpiałem do prostownika dużą żarówkę, np 12V 45W to układ ogranicza ładnie prąd do wymaganych 0,6A. Ale gdy podpinam akumulator, który bez ograniczenia pradu pobiera 0,9 - 1,0 A, to z żarówka amperomierz wskazuje0,2 - 0,3A. Dlaczego spadek jest tak duży? Dlaczego prąd nie opada do tych 0,6A? Czy jest to normalne gdy podpinamy akumulator? Prosze o pomoc :)
  • Poziom 24  
    Może niewydolność prądowa transformatora. Musisz pomierzyć napięcia w stanie jałowym i z obciążeniem.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kapitan0000 napisał:
    Ale gdy podpinam akumulator, który bez ograniczenia pradu pobiera 0,9 - 1,0 A, to z żarówka amperomierz wskazuje0,2 - 0,3A. Dlaczego spadek jest tak duży? Dlaczego prąd nie opada do tych 0,6A? Czy jest to normalne gdy podpinamy akumulator?

Normalne - na żarówce odkłada sie rożnica napięć między akumulatorem a prostownikiem. Im ten spadek mniejszy tym mniejszy prąd płynie przez żarowkę. Rada - zatosowac zarówkę o wiekszej mocy albo na mniejsze napięcie.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jedno pytanie. Wykalibrowałem układ z kondensatorem 10,000uF i dla 6V nastawiłem 7,2V, a dla 12V 14,4V. Wiem, że te wartości szczytowe nie zostaną teraz przekroczone. Jesdnak prostowniki fabryczne mają na wyjściu 13,8 - 14,4 mierzone bez elektrolitu (wartośc średnia), czyli w rzeczywistości mają napięcie szczytowe rzędu 17 - 18V(!). Które zatem nastawienie jest dobre? Moje czy prostowników fabrycznych? Wiem, że mój prostownik jest bezpieczniejszy, ale dłużej będzie trwało ładowanie, gdyż aku dłużej będzie osiągał wartość szczytową. Proszę o pomoc :)
    kapitan0000 napisał:
    Jesdnak prostowniki fabryczne mają na wyjściu 13,8 - 14,4 mierzone bez elektrolitu (wartośc średnia), czyli w rzeczywistości mają napięcie szczytowe rzędu 17 - 18V(!).

Takie prostowniki fabryczne nie mogą być użytkowane w trybie "podłącz i przypomnij sobie o akumulatorze po tygodniu".
  • Poziom 28  
    kapitan0000 napisał:
    Wykalibrowałem układ z kondensatorem 10,000uF i dla 6V nastawiłem 7,2V, a dla 12V 14,4V.

W prostownikach nie używa się kondensatorów tym bardziej o takich wielkich pojemnościach. Chyba że to on ma robić za magazyn energii.
    bogi napisał:
    W prostownikach nie używa się kondensatorów tym bardziej o takich wielkich pojemnościach. Chyba że to on ma robić za magazyn energii.

Autor wątku chciał pomierzyć napiecie szczytowe i stąd użył kondensatora.