Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czołowi producenci smartfonów pracując nad chłodzeniem wodnym procesorów

jacu007 21 Jun 2013 20:07 5811 12
 • Czołowi producenci smartfonów pracując nad chłodzeniem wodnym procesorów Po tym jak firma NEC zapowiedziała zastosowanie w swoim nowym smartfonie Medias X układu chłodzenia podzespołów za pomocą cieczy, czołowi producenci sprzętu elektronicznego jak Samsung, Apple oraz HTC również zaczęli wykazywać zainteresowanie tą technologią. Według doniesień zawartych w raporcie DigiTimes, firmy te zamierzają zastosować moduły chłodzenia cieczą w swoich nowych urządzeniach do końca roku.

  Chłodzenie wodne ma na celu bardziej wydane obniżanie temperatury urządzeń podczas ich wzmożonej pracy. Metalowe kapilary zawierają ciecz, która po odebraniu ciepła zamienia się w parę, przenosząc efektywnie ciepło z jednego miejsca na drugie. System ten pozwala utrzymywać elementy takie jak procesor bądź procesor graficzny w niższej temperaturze w porównaniu do tradycyjnego systemu opartego na powierzchniowym rozpraszaniu ciepła. Wpływa to na większą wydajność oraz poprawia żywotność komponentów.

  Zastosowany w smartfonie Medias X, procesor Qualcomm Snapdragon 600, został wyposażony w grafitowy radiator. Połączenie pomiędzy radiatorem a procesorem zostało wykonane poprzez sieć cienkich rureczek z przepływającym przez nie płynem chłodzącym. System ten znacząco wpływa na wydajność komponentów oraz równomiernie rozprowadza ciepło po całej obudowie. Przykładowo procesor Qualcomm Snapdragon 600, może pracować z taktowaniem o częstotliwości 1,9 GHz, ale z powodu problemu z odprowadzaniem ciepła producenci ograniczają zwykle zegar do 1,6 – 1,7 GHz.

  Smartfon firmy NEC dostępny będzie na razie tylko na rynku japońskim.

  Czołowi producenci smartfonów pracując nad chłodzeniem wodnym procesorów
  http://www.digitimes.com/news/a20130617PD221.html
  http://news.efytimes.com/e1/109139/Apple-Sams...TC-Show-Interest-In-Liquid-Cooling-Smartphone

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 77, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.
 • #3
  Nathir
  Level 15  
  Zdaje się, że tak.
  Heatpipy są znane, ale jak to włożyć do smartfona?
  No i co później? Kawał aluminium jako radiator w telefonie? ehh...
  Moim zdaniem lepiej w celu zwiększenia wydajności jest ulepszyć architekturę procesorów.
  Chłodzenie jakieś oczywiście jest przydatne, ale smartfon nie może ważyć pół kilograma...
 • #4
  rossa
  Level 17  
  Aluminiowa klapka z tyłu + piko-pipe'y :D - to może i dobre rozwiązanie. Smartfon przynajniej będzie parzyć równomiernie.
 • #6
  rexina
  Level 17  
  Do czego to doszło... żeby telefon trzeba chłodzić jak laptopa....

  leonow32: dokładnie. żeby tylko jeszcze baterie zamontowali takie jak w laptopach.

  Rozumiem, android. Tylko czy on serio potrzebuje procka 4x2.0GHz? takie postępowanie Google'a jest troche pozbawione sensu. Mam nadzieje że Andro 5 to poprawi...

  A producenci telefonów zrezygunją wreszcie z tej walki na częstotliwości i zajmą się ulepszeniem architektury procka oraz ergonomii telefonów... bo to co teraz wypuszczają na rynek to woła nieraz o pomstę.
 • #7
  adeq4
  Level 30  
  Lepiej wzięliby się za dopracowanie systemu i aplikacji pisanych na androida, niż wkładać do telefonów coraz to potężniejsze procesory.
 • #8
  jarewa
  Level 31  
  Nie wiem czy lepiej, pamiętać trzeba że to ludzie wymuszają coraz to lepsze parametry. Każda nowość która była by taka sama jak poprzednik nie będzie miała zbytu. A klepać przez X lat ten sam smartphone mija się z celem bo można na tym się przejechać.
 • #9
  adeq4
  Level 30  
  Masz racje, ale na androida naprawde ciezko o aplikacje, ktora jest dopracowana do kazdego szczegolu. Wiadomo, zawsze sa jakies poprawki i tego sie nie uniknie, ale przez te pare lat mozna juz tak udoskonalic aplikacje, zeby dobrze chodzila. Wezmy np. taka przegladarke opere mobile. Mimo 4 rdzeni po 1.5GHz kazdy i 1GB ramu przegladanie stron nie jest plynne! Yo byla opera classic, wyszla teraz 'nowoczesniejsza', zmodernizowana opera jako osobna aplikacja. No ale co? Na razie nie da sie jej uzywac z powodu licznych bledow.
 • #10
  rexina
  Level 17  
  Nie mówiąc już o tym że otwarcie 10 kart w Chromie na androidzie zabiera cały RAM (nawet jak się ma go 2GB).... lepiej producenci powinni tym się zająć, niż walczyć cały czas o cyferki.
  Dobrym przykładem jest Blackberry. Ono w swoich nowych telefonach dało dobre komponenty, fakt. Ale nie chwali się nimi gdzie popadnie. Te telefony po prostu działają, a przeglądanie stron jest tak płynne jak na żadnej innej komórce...
 • #11
  robik2
  Level 16  
  jarewa wrote:
  Nie wiem czy lepiej, pamiętać trzeba że to ludzie wymuszają coraz to lepsze parametry. Każda nowość która była by taka sama jak poprzednik nie będzie miała zbytu. A klepać przez X lat ten sam smartphone mija się z celem bo można na tym się przejechać.


  Ci ludzie są pryszczaci i słuchają mówionego disco-polo w autobusach na tych 4 rdzeniach.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  jarewa
  Level 31  
  robik2 wrote:
  Ci ludzie są pryszczaci i słuchają mówionego disco-polo w autobusach na tych 4 rdzeniach.


  To już nie ważne co robią, ważne że kupują i to jest główne kryterium w kupnie praktycznie ze wszystkim liczy się moc i pojemność to jest główny atut. A takie coś jak funkcjonalność to już drugi plan. W śród młodzieży panuje moda zawsze by mieć najsilniejszy.