Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

15 migających diod - spalony tranzystor

raibow 22 Jun 2013 11:03 2193 7
Altium Designer Computer Controls
    raibow
    Level 10  
    Witam, z diodami migającymi w rytm muzyki walczę już od jakiegoś czasu. Skończyło się na tym schemacie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/mikrofon_z_led_5466.jpg

Podłączyłem do układu 15 diod równolegle, na początku spalił się mikrofon ( zrobił się bardzo gorący, potem układ przestał działać prawidłowo). Po wymianie mikrofonu na nowy schemat działał idealnie około minuty, po czym diody zaczęły świecić nieprzerwanie. Po szybkich oględzinach okazało się, że tranzystor BD137 rozgrzał się bardzo mocno, poleciał z niego dymek - obstawiam, że się spalił. Proszę o pomoc w tym temacie. Co mógłbym zrobić, aby układ działał stabilnie na 15 diodach? Po przeczytaniu charakterystyki tranzystora BD137 wychodzi na to, że nie miał prawa się spalić - na bazie 0,5A, na kolektorze 1,5A, diody pobierają około 300mA (jedynie co mnie zastanawia to napięcie b-e, które wynosi 5V - czy to nie za mało?) zatem co może być nie tak? Proszę o wyrozumiałość, jeśli źle rozumuję... pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    quniq
    Level 21  
    Napięcie b-e ma być 0.7, max 1V, więcej oznacza spalenie tranzystora!
    Diody są podłączone przez rezystory szeregowe? Tranzystor mocy prawdopodobnie musi być ładnie schłodzony.

Generalnie schemat nie wygląda zbyt dobrze... Między emiter bc548 i BD włącz rezystor co najmniej 300 ohm i zmniejsz rezystor kolektorowy. Rezystor kolektorowy pierwszego stopnia też jest masakrycznie duży... Kto to projektował? :D
  • Altium Designer Computer Controls
    raibow
    Level 10  
    Ten schemat znalazłem na tym forum, dokładniej w FAQ. Dodam, że układ ten realizowałem już kilkukrotnie (za każdym razem z powodzeniem), z tymże pierwszy raz na takiej ilości diod. Do każdej diody jest podpięty, oczywiście szeregowo rezystor o wartości 1000 Ohm.

Quote:
    " Po przeczytaniu charakterystyki tranzystora BD137 wychodzi na to, że nie miał prawa się spalić - na bazie 0,5A, na kolektorze 1,5A, diody pobierają około 300mA (jedynie co mnie zastanawia to napięcie b-e, które wynosi 5V - czy to nie za mało?) "

- w tym miejscu wypisałem charakterystykę tranzystora, zatem napięcie Ueb = 5V to spisałem z jego charakterystyki...

http://www.fairchildsemi.com/ds/BD/BD135.pdf

Co to znaczy "rezystor kolektorowy pierwszego stopnia" ?
    quniq
    Level 21  
    Ueb - napięcie wsteczne, czyli takie, przy którym tranzystor się przebije, ale nie działa ;) Ciebie interesuje charaklterystyka Ube. To jest zupełnie co innego.

Pierwszy stopień, czyli pierwszy tranzystor od lewej. Jak dla mnie ten schemat jednak jest mętnty - tranzysotry działają w niekorzystnych warunkach... No ale skoro działywuje...

Największym problemem tutaj bedzie chłodzenie tranzystora mocy. Zakładałęś jakiś kawałek blaszki na niego? Upewnij się, że tranzystor nie jest wlutowany odwrotnie ;)
    raibow
    Level 10  
    Układ działał przez minutę, po prostu tranzystor BD137 się przegrzał, zatem był wlutowany poprawnie. Co do chłodzenia, nigdy nie próbowałem. Jak taką blaszkę założyć? I co to za blaszka miała by być. Posiadam pastę termoprzewodzącą - może by się nadała.

Układ zawsze działał, ale nigdy na 15 diodach. Czym się różnią charakterystyki prądowe i napięciowe układu z 1 diodą, a 15-oma? Nie jest tu problemem zbytnie obciążenie tranzystora? Może sprawę by załatwiło wymienienie go na mocniejszy? A co by dała wymiana kondensatora z 300nF na 300uF ?
    quniq
    Level 21  
    Zmiana kondensatora nic nie da, obniży dolną częstotliwośc graniczną.
    Różnica miedzy 1 a 15 diodami jest taka, że tranzystor dostaje 15 razy większym prądem, chyba logiczne? ;) W takim razie tranzystor padł z przegrzania. Przykręć do niego kawałek blachy/radiatora. Pasta tu nie przeszkodzi.
    raibow
    Level 10  
    Czyli dobrze myślałem:) tak czy siak, muszę zakupić nowy. Może lepiej w takim razie kupić odrazu jakiś mocniejszy model, który nie będzie się przegrzewał, zamiast dokręcać do niego chłodzenie?