Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit WIL105 - Szarpiący elektrozawór

ipluta 22 Cze 2013 11:08 2349 8
  • #1 22 Cze 2013 11:08
    ipluta
    Poziom 9  

W czasie wirowania elektrozawory zaczynają wariować. Plują chaotycznie wodą do szufladki. Czasami, nie zawsze, po przejściu całego cyklu prania, nie odpuszcza blokada drzwiczek. Lampka blokady świeci w sposób ciągły, a elektrozawór "podryguje" raz na kilkadziesiąt sekund. Dzieje się tak nawet po wyłączeniu pralki wyłącznikiem. Problem daje się "skasować" uruchomieniem programu wylewania wody.

Oprócz tego raz pojawił się, ale później znikł, błąd F03.

Czy mogę prosić Kolegów o sugestie?

0 8
  • #2 22 Cze 2013 22:54
    ipluta
    Poziom 9  

Dziękuję moderatorowi za przeniesienie tematu.

W międzyczasie zmierzyłem tacho - jest 65Ω - czy to nie za mało? Wyjąłem, oczyściłem i obejrzałem elektronikę - nie ma dostrzegalnych śladów uszkodzeń, ani zalania. ale dałem płytkom poleżeć na słońcu w cieple.

Podczas wirowania silnik nie utrzymuje stałych obrotów - przyspiesza i zwalnia ale dość łagodnie. Wydaje się też że nie dochodzi do pełnych 1000 obrotów.

Podrygiwanie zaworów, o którym pisałem, nie występuje przy pokrętle ustawionym na mniej niż 700.

Tak w ogóle to wymieniałem szczotki, wg porad znalezionych w innych postach, bo pralka nie podejmowała pracy - nie zapalała lampki blokady. Stała tak bezczynnie 2 lata, ale postanowiłem z niej zrobić urządzenie rezerwowe, żeby nie było dramatu gdy główna pralka (znowu) się zepsuje. Stare szczotki rzeczywiście były zużyte. Nowe, dobrane w dobrym sklepie na podstawie numeru seryjnego, tak jak są osadzone w szczotkotrzymaczu, nie wiedzieć czemu miały odwrotny skos powierzchni roboczej. Zmieniłem to przy pomocy papieru ściernego.

Być może niepotrzebnie zbaczam z głównego tematu, ale chciałbym Kolegom dostarczyć jak najwięcej informacji - może coś poradzicie na te kłapiące elektrozawory.

0
  • #3 22 Cze 2013 23:05
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 24 Cze 2013 09:42
    ipluta
    Poziom 9  

szypek72 napisał:

Wygląda na to, że ma to coś wspólnego z wymienionymi szczotkami. Ja zawsze po wymianie szczotek włączam wirówkę i wstępnie czyszczę komutator pumeksem.

Być może tak.

Ale co z tym elektrozaworem? Chyba od wymiany szczotek tak się nie porobiło? Nie jestem pewien, czy to teraz się pojawiło. Teraz, siłą rzeczy, dokładniej przyglądałem się pralce, właśnie testując nowe szczotki wirowaniem. A wcześniej, jak pisałem, stała w odstawce dwa lata, po tym jak przestała działać, a dopiero teraz zebrałem się żeby ją uruchomić.

0
  • #5 24 Cze 2013 15:54
    axxx
    Specjalista AGD

Należy sprawdzić czy podczas tego podrygiwania zaworów dostają one napięcie bo jeżeli nie to zawory mogą być uszkodzone mechanicznie.
    Po drugie po co było szlifować szczotki jak można było obrócić o 180° :idea:

0
  • #6 24 Cze 2013 19:03
    ipluta
    Poziom 9  

axxx napisał:
    Należy sprawdzić czy podczas tego podrygiwania zaworów dostają one napięcie bo jeżeli nie to zawory mogą być uszkodzone mechanicznie.

Sprawdzę. Jakim napięciem są wzbudzane zawory - na jaki zakres ustawić miernik?
    Wątpię jednak czy to mechaniczne uszkodzenie, bo, co prawda, zależy od prędkości obrotowej bębna, ale nawet pustego bębna, czyli przy praktycznie znikomej różnicy w wibracjach: przy 600 jeszcze nie ma, przy 700 już jest. Także, słychać i widać, że zawór dostaje przypadkowe krótkie wzbudzenia gdy pralka jest w stanie spoczynku, przy zablokowanych drzwiczkach.

axxx napisał:
    Po drugie po co było szlifować szczotki jak można było obrócić o 180° :idea:

Metalową ramkę, wraz ze szczotką i sprężynką, co prawda, daje się łatwo wyjąć z plastikowej obudowy (która jest przykręcana do silnika), ale nie da się tego bez dalszego rozbierania włożyć odwrotnie - przeszkadza kształt złączki pod wsuwkę okablowania i ukształtowany pod nią otwór w obudowie. Nie dostrzegłem żadnej prostej możliwości dalszego demontażu. Trzeba by chyba wywlec (na siłę?) szczotkę z ramki - trochę strach. Pierwszy raz miałem te szczotki w ręku, nie wiedziałem czy tak mogę robić, nie zniszczyć i ryzykować kolejną wyprawę do sklepu, zamiast za chwilę cieszyć się działającą pralką. Tak więc szlifowanie to była bardziej decyzja ekonomiczna niż techniczna - proste i w pięć minut :) , a działanie na szczotkę w gruncie rzeczy takie samo jak w normalnej eksploatacji, tyle że przyspieszone.

1
  • #7 25 Cze 2013 12:58
    ipluta
    Poziom 9  

ipluta napisał:
    axxx napisał:

Sprawdzę. Jakim napięciem są wzbudzane zawory - na jaki zakres ustawić miernik?

Sprawdziłem przy pomocy Fazera 777. Ale przede wszystkim, przy odłączonych kabelkach od elektrozaworów, objaw nie występuje.

Na kabelkach elektrozaworów "coś się pęta", zawsze gdy pracuje silnik. Z tym większym nasileniem i pojawiającymi się mocniejszymi "szpilkami", im szybciej obraca. Dotyczy to obu elektrozaworów. Poza tym, podczas sterowania rewersyjnego silnika, pojawia się wyraźna szpilka przy załączaniu któregoś z przekaźników kierunkowych.

Najwyraźniej zakłócenia od silnika są niedostatecznie tłumione i przełażą na bramki triaków od elektrozaworów. Którymi elementami na module sterującym warto się zainteresować?

Standardowo, oglądałem elektrolity. Wszystkie wyglądają dobrze.

0
  • #8 07 Maj 2014 20:48
    robzet
    Poziom 9  

Witam

temat troch stary , ale odgrzewam ponieważ dzisiaj miałem identyczny problem. Po wymianie szczotek w pralce ARISTON AR103EU okazało się , że zawory dopływu wody szaleją na wirowaniu przy obrotach powyżej 600 i po pewnym czasie pralka się zatrzymuje, po przeczytaniu tego postu stwierdziłem , że to nie może być przypadek i przyczyną są szczotki - rzeczywiście po dotarciu ich do komutatora problem ustąpił.

Może mój post ułatwi rozwiązanie podobnego problemu kolejnym wymieniaczom szczotek (ja wojowałem pół dnia zanim doszedłem w czym problem)

1
  • #9 07 Maj 2014 23:03
    ipluta
    Poziom 9  

Ja w międzyczasie normalnie użytkowałem pralkę i nie przejmowałem się zaworami. Przestałem tam zaglądać. Po Twojej odpowiedzi pobiegłem sprawdzić i ... racja - z zaworami spokój. Masz rację. Dzięki za odpowiedź.

0