Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę, kabel ,dekoder i kierunek wybrać?

22 Cze 2013 13:14 2337 11
  • Poziom 10  
    proszę o pomoc już sam nie wiem co zrobić, kupiłem antenę ATX-91 ale nie jestem w stanie jej ustawić. oto moje położenie w stosunku do najbliższych nadajników :
    z Dobromierza odbieram ale jest tylko mux3 ,wcześniej odbierałem z Przysuchej ,w pewnym momencie zniknęło. nie wiem czego to wina czy długiego kabla-ma ponad 20 m czy nie markowego dekodera: LTC hd-302 a może anteny-siatkowej

a to ukształtowanie terenu :

Częstochowa
    Przysucha
    Kielce

Łódź

proszę napiszcie na co "wycelować" czy wymienić dekoder, kabel, antanę jak tak to na jakie

z góry dziękuje
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Z Kielc RTCN Święty Krzyż masz wszystkie 3 muxy 100, 50 i 150kW, ja odbieram na pasywnej antenie "krokodyl" ze wzmacniaczem przelotowym z 112km i mam tzw "92%" jakości na wszystkich muxach Kabla mam jakieś 15-20 metrów do tego mam jeszcze rozdzielacz i znowu kilkanaście metrów kabla do jednego TV.

Co do kabli główne połączanie zrobiłem na trisecie a za rozdzielaczem mam televesa położonego. Jak na razie zero problemów w tej konfiguracji nawet z powodu naprawdę dużej odległości.

Tuner przy staruchu to ferguson ariva a drugi telewizor to samsung smart z wbudowanym tunerem. Dodam że czasem lepiej strzelać dalej. U mnie wszyscy obok odbierają z oddalonego o trochę więcej niż 30km Krosna a ja jestem w jakiejś takiej d... radiowej że absolutnie nie mogę złapać sygnału. Pasywna antena z symetryzatorem, wzmacniacz przelotowy, rozdzielone na 2 TV. Zrobiłem 2 identyczne instalacje i obie działają bez zarzutu.
  • Poziom 10  
    Jak byś mógł podać markę, model anteny?
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    https://solid-polska.pl/index.php?idt=3160&sm=2&idg=2
    Ale sądzę że na Twojej antenie można to zrobić bez problemu bo jest prawie identyczna jeśli chodzi o zysk energetyczny, wrzucił bym na początek do środka symetryzator jeśli masz wzmacniacz i próbował się wstrzelić bo na wspomniane w wykresie 80km powinno wystarczyć (potem ewentualnie przelotówka - jak znajdę model to podam i zewnętrzny zasilacz 12V ewentualnie regulowany jeśli by Ci przesterowało). Ale uwaga, obecnie chyba coś tam kombinują bo sygnał po wyłączeniu analoga jest jeszcze nie do końca stabilny (potrafi być 93% przez 2 dni a potem jakiś czas 67% przy czym jeden mux migocze ale to jest dopiero odkąd uruchomili MUX3 i wyłączyli analog więc sądzę ze to jakieś prace konserwacyjne) więc nie wiem czy to dobry moment na wizowanie anteny na akurat ten nadajnik bo nie mam pojęcia jak jest na pozostałych.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Hmm, widziałem u paru osób więc pewnie zdaje egzamin, ale ja bym był zwolennikiem założenia krokodyla albo innej dużej anteny pasywnej (są też mniejsze krokodyle i też są spoko) i późniejsze kombinowanie z wzmacniaczami przelotowymi.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

dark_4 napisał:
    ... kupiłem antenę ATX-91 ale nie jestem w stanie jej ustawić ...

ATX-91 to antena z wyższej półki i w 100% zapewni Tobie odbiór emisji DVB-T.
    ATX-91 oczywiście bez wzmacniacza a tylko z symetryzatorem. Jak coś będzie za "mało" to zawsze możesz wzmacniacz wewnętrzny zainstalować.

Kieruj na Święty Krzyż - bo z tych nadajników masz najlepiej i najmocniej.
    Święty Krzyż - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S3T .

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    mam wzmacniacz LNA-177 z innej anteny czy będzie dobry ?
  • Moderator
    Powyżej jest napisane ze antena bez wzmacniacza. Po grzyba go instalować chcesz? By był lepszy kontrast czy kolor w obrazie...?
  • Poziom 20  
    To jest uzasadnione jeśli np odbiera tylko jeden mux a drugi przerywa. U mnie wzmacniacz załatwił problem tego typu bo MUX1 był na takiej częstotliwości gdzie akurat antena ma mniejszy zysk (charakterystyka anteny) albo nadajnik sieje z mniejszą mocą no i faktyczne wzmacniacz przelotowy na dwóch instalacjach całkowicie problem rozwiązał.
  • Poziom 10  
    bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi, teraz będę się starał ustawić antenę, całą sobotę na to poświęciłem bez rezultatu ale nie będę się załamywał trzeba próbować dalej