Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liczby zmiennoprzecinkowe (cecha i mantysa) - zadanie?!

04 Mar 2005 11:58 3788 2
  • Poziom 12  
    Witam! mam problem z zdaniem z liczb zmiennoprzecinkowych?
    ZAdanie.
    Dana jest liczba CFF2 . 8 najstarszych bitow to mantysa ze znakiem, a 8 najmlodszych bitow to cecha ze znakiem! Jak to liczba w systemie dziesietnym?? Jak to zrobic bo nigdzie nie moge znalezc przykladu do tego typu zadania? Prosze o pomoc.
  • Poziom 11  
    Jak na mój gust to troszkę za mało danych podałeś. Liczba ze znakiem to u Ciebie oznacza liczbę "znak-moduł" czy może w uzupełnieniu do dwóch?

Ogólnie mozna powiedzieć, że liczby zmiennoprzecinkowe reprezentuje się w postaci N=M*B^E, gdzie:

M - znacznik (mantysa),
    E - wykładnik (cecha),
    B - podstawa potęgi (podejrzewam, że 2).

W oficjalnym popularnym standardzie IEEE754 mantysa ma jeszcze ukrytą jednykę, której nie zapisujemy w reprezentacji binarnej ale zakładamy, że tam jest. Czy tak jest u Ciebie? Wydaje mi sie, że poprawne rozwiązanie wymagałoby dokładniejszego określenia tych rzeczy.

W IEEE754 mantysa ma najstarszy bit zużyty na określenie znaku (+/-), a cecha jest zawsze dodatnia w zapisie, ponieważ jest do niej dodawany pewien stały składnik (np. 127) i w ten sposób nigdy nie mamy ujemnej liczby.

Ale ta Twoja liczba nie pasuje mi na IEEE754...

Może masz napisane, że ta liczba ma być w jakimś standardzie, albo cosik takiego...
    Mam nadzieję, że ktoś się domyśli o co chodzi, ja potrzebowałbym jeszcze dodatkowych informacji.
    Pozdrawiam,
    P.
  • Poziom 12  
    witam,
    mam problem z liczbami zmiennoprzecinkowymi, posluzylem sie wyszukiwarka i nic nie znalazlem, a zeby nie zakladac nowego tematu pisze tutaj.

Chodzi mi o odejmowanie i mnozenie liczb zmiennoprzecinkowych. Dodawac potrafie, ale tych dwoch działan nie potrafie. Nie wiem co po kolei robic i co wogole robic.
    Moglby ktos mi ładnie opisac wszystkie czynnosci na przykladach, jakie trzeba wykonac w odejmowaniu i mnozeniu?
    Albo podac jakis link bo szukalem na google i na elektrodzie i nic nie znalazlem pomocnego.

za pomoc wielkie dzięki,
    pozdrawiam serdecznie.