Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 30 Lip 2019 15:13 419403 1037
    karolark
    Poziom 40  
    Poza tym poziom 2mg/l to duzo typowe to 0,3-0,6mg/l
  • Relpol przekaźniki
    ACCel
    Poziom 19  
    Pompa która była oryginalnie z moim basenem (3000l/h filtr papierowy) kompletnie nie daje rady. Dlatego zrobiłem filtr piaskowy DIY.

Poniżej instrukcja jak zrobić nową pompę basenową z filtrem piaskowym o przepływie 2000l/h.
    Wszystkie części są od ręki w Castoramie i nie trzeba nic kleić. Beczkę taniej zamówić na Allegro (35zł z wysyłką). Całkowity koszt około 200zł.

Potrzebne będą:
    - beczka 30l z blaszaną obejmą,
    - 2 opaski ślimakowe skręcane 32-50mm 8zł https://www.castorama.pl/opaska-slimakowa-nierdzewna-32-50-mm-id-89648.html
    - pompa zatapialna Sthor 8000l/h 128zł https://www.castorama.pl/pompa-zanurzeniowa-do-wody-brudn-id-1089189.html
    - piasek 0,4-1,5mm 25kg 11zł https://www.castorama.pl/piasek-do-zastosowan-budowlanych-kreisel-25-kg-id-8270.html
    - 2x MUFA REDUKCYJNA GREENMILL 1" - 1/2" 5zł https://www.castorama.pl/mufa-redukcyjna-greenmill-1-1-2-id-39675.html
    - 2x NYPEL REDUKCYJNY GREENMILL Z GWINTEM ZEWNĘTRZNTM 1" NA 3/4" 4zł https://www.castorama.pl/nypel-redukcyjny-gre...-z-gwintem-zewnetrzntm-1-na-3-4-id-40204.html
    - 5 sztuk uszczelek wargowych 32mm 4zł https://www.castorama.pl/pierscienie-uszczelniajace-32-mm-wargowe-5-szt-id-1050957.html
    - 1m rura kanalizacyjna 32mm https://www.castorama.pl/rura-kanalizacyjna-z...ichem-pipelife-32-1000-mm-biala-id-49630.html
    - gumowa/lateksowa rękawiczka do uszczelnienia połączeń rur basenowych :D
    - trochę żwiru
    - pusta butelka po wodzie 5l
    - włóknina filtrująca albo gąbka, nawet kawałek szmaty powinien być ok.

Instrukcja:
    1. W beczce wycinamy otwory na dole i na górze pod nypel. Otwory muszą być po przeciwnych stronach beczki.
    2. W otwory wkręcamy nypel od wewnątrz, a od zewnątrz uszczelka i mufa.
    3. Obcinamy kawałek rury PCV o długości jak średnica dna beczki, wiercimy otwory "na przestrzał" po całej długości.
    4. Rurę wciskamy na nypel na dnie beczki uszczelniając kawałkiem włókniny albo gąbki, nie musi to być jakoś bardzo szczelne.
    5. Zasypujemy dno żwirem 1cm powyżej rury.
    6. W butelce po wodzie 5l obcinamy dno i górę, zostaje nam plastikowy prostokąt, który przecinamy na dwa kwadraty. Każdy z kwadratów dziurawimy cienkim śrubokrętem, zostawiając 5cm pasek bez dziur na środku. Taki wynalazek zapewni nam bardziej równomierny przepływ wody przez piasek (normalnie ludzie robią jakieś konstrukcje z rurek i kolanek w tym celu, a to jest prostsze rozwiązanie zapewniające ten sam efekt).
    7. Kładziemy jeden taki kwadrat na żwir i dosypujemy 2cm żwiru.
    8. Kładziemy włókninę albo gąbkę i przykrywamy ją 2 cm żwiru.
    9. Sypiemy powoli piasek, uważając na włókninę/gąbkę.
    10. Dajemy 1cm żwiru. Drugi podziurawiony kwadrat z butelki i kolejne 2 cm żwiru.
    11. Rurę PCV wyginamy na kolejne tworząc kąt 90° (będzie zatkana na zgieciu) tak aby można było wbić ją w piasek przy krawędzi beczki aby była stabilna. Wiercimy otwory w części "poziomej", wciskamy w nypel uszczelniając włókniną/gąbką (nie musi być ekstra szczelne).
    12. Zamykamy beczkę, wcześniej na pustej beczce powinniście sprawdzić jej szczelność, jeżeli deko jest nieszczelne mimo uszczelki, trzeba wydłubać uszczelkę bez uszkadzania, wcisnąć w jej miejsce sznurek od snopowiązałek (5-10 warstw) jako podkładkę a potem z powrotem uszczelkę.
    13. Tniemy palce od gumowej rękawiczki i naciągamy na mufę przy beczce (ma ona około 32mm), zakładamy rurę z opaską ślimakową. Wlot wody z pompy jest na górze, wylot na dole.
    14. Stabilizujemy beczkę lekko wkopujac lub w jakiś inny sposób.
    15. Podłączamy pompę do rury i zatapiamy w basenie.
    16. Po 5-10 minutach pracy sprawdźmy przepływ napełniając wiaderko ze stoperem, powinien być w okolicy 2000l/godzinę, 10 litrów w ciągu 19 sekund.

technikabasenowa
    Poziom 33  
    Brzydko napiszę ale to rzeźba w g...ie :cry:
    A w tym piasku to nie życzę bakterii coli bo on ani płukany ani prażony
    SylwekK
    Poziom 30  
    Ja za swój filtr dałem coś około 550zł jak dobrze pamiętam (działa już 7 sezon), a ostatnio znajomy kupił za chyba 300 z pompą i 6-drożnym zaworem.
    I teraz pytanie czy opłaca się robić takie wynalazki o wątpliwej trwałości i jakości (+ to o czym wspomniał @technikabasenowa)
    Magister_123
    Poziom 34  
    technikabasenowa napisał:
    A w tym piasku to nie życzę bakterii coli

Szokowa dawka podchlorynu nie załatwi sprawy?
    ACCel
    Poziom 19  
    A w tym piasku to nie życzę bakterii coli bo on ani płukany ani prażony

Wystarczy zobaczyć że piasek ten ma atest PZH i nadaje się między innymi do piaskownicy. Zresztą powinieneś wiedzieć jaka jest przeżywalność bakterii w suchym piasku. Nie wspominając o chlorze z basenu.

Dodano po 1 [minuty]:

SylwekK napisał:
    ostatnio znajomy kupił za chyba 300 z pompą

To poproszę o linka gdzie są w takiej cenie.
  • Relpol przekaźniki
    SylwekK
    Poziom 30  
    ACCel napisał:
    To poproszę o linka gdzie są w takiej cenie

Jak tylko będę się z nim widział i będę pamiętał to zapytam.
    freebsd
    Poziom 35  
    ACCel napisał:
    Dlatego zrobiłem filtr piaskowy DIY.
    Nie rozumiem co trzeba zrobić z butelką 5 litrową. Masz może zdjęcia?
    karolark
    Poziom 40  
    Magister_123 napisał:
    A w tym piasku to nie życzę bakterii coli

Szokowa dawka podchlorynu nie załatwi sprawy?

Może nie dać rady
    Poziom do tzw punktu przełamania czyli około 5mg/l
    ale często kończy się wymianą złoża ( żwiru ) jak i wody :cry:
    ACCel
    Poziom 19  
    freebsd napisał:
    Nie rozumiem co trzeba zrobić z butelką 5 litrową. Masz może zdjęcia?

Trzeba uzyskać dwa płaskie kwadraty plastiku z dziurkami. Takie sitko, bez dziurek w środkowej części gdzie jest rura.

Czyli jak obetniesz dno i górę, zostanie walec, przecinasz go w pionie w dwóch miejscach i masz dwa plastikowe kwadraty.

Ogólnie chodzi o to, że bez tego woda w beczce może popłynąć najkrótszą drogą między dwiema rurami. Ale wtedy powierzchnia przepływu jest mała a opory duże. Umieszczenie takiego sitka powoduje że woda płynie większą powierzchnią, bo przez te dziurki którymi jej pozwalamy.

Żałuję, ale nie zrobiłem zdjęć ;(

Dodano po 1 [minuty]:

Marcin1193 napisał:
    Super pomysł. Gratulacje!

😁
    daann
    Poziom 15  
    Polecam do basenu lampę UV , moc 52W , pracuje już 4 sezon . W rurę wspawane kryzy z oringami , w środku rura kwarcowa i świetlówka .
    Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.
    DmZ
    Poziom 17  
    Na piaskowca lepiej pozbierać i kupić porządny niż się babrać i męczyć z walającymi się wężami. Każdy prawdopodobnie dotrze do tego punktu. lepiej niz fabryka tego nie zrobimy.
    freebsd
    Poziom 35  
    DmZ napisał:
    kupić porządny niż się babrać i męczyć z walającymi się wężami.
    Gdzie duch elektrody i radości budowy we własnym zakresie? :-D
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    daann napisał:
    DmZ napisał:
    Na piaskowca lepiej pozbierać i kupić porządny niż się babrać i męczyć z walającymi się wężami. Każdy prawdopodobnie dotrze do tego punktu. lepiej niz fabryka tego nie zrobimy.

Ja sam robiłem i na fabryczny bym nie zamienił

Pewnie masz racje ale
    podstawowy błąd to kształtki ocynk w wodzie basenowej
    DmZ
    Poziom 17  
    daann napisał:
    DmZ napisał:

Ja sam robiłem i na fabryczny bym nie zamienił

Pewnie masz racje ale
    podstawowy błąd to kształtki ocynk w wodzie basenowej

ja juz pomijam ocynk, ale juz widzę moją ładniejszą polowe jak komentuje nad estetyka.
    kulibob
    Poziom 12  
    Kurde skąd to znam :)
    Jak przytargam coś ze śmietnika aby było za grosze to zaraz stęczy że brzydkie:)