Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 27 Sie 2019 16:35 422916 1053
    kulibob
    Poziom 12  
    Maszrację że kombinuję.

Co nie zmienia faktu że wymienniki basenowe są dość drogie.
    No dobra ale załużmy że taki kupię.

Mogę go zamontować na powrocie z solara i po przekroczeniu pewnej temperatury zasilania bojlera uruchomi się pompka do basenu.
    Przewody z kolektorów mam na pexach pozostałość po kolektorze z grzejników.daltego walczę aby nie przekroczyć na zasilaniiu 95*Jak Pex popłynie to zmienię na prawidłowe rury no ale to gruba robota kopanie i rozbieranie kostki. Narazie aby trzymać max 70* na bojlerze uruchamia się cyrkulacjia CWU poza prawidłowo zaprogramowanymi czasami oraz część ciepła zrzucona jet do kotła. Po prostu marnotrastwo. Dlatego wymiennik na powrocie do kolektora i grzanie równoległe basenu i CWU. Powinno nieco spowolnić to grzanie bojlera i przerzucić dużo energii do basenu ze względu na dużą sprawność kolektorów w niskich temperaturach czynnika grzewczego.
    Szczuję zysk na około 1-1,5*C w słoneczny dzień ponad to co miałem teraz
  • Relpol przekaźniki
    MiroLord
    Poziom 20  
    Wakacje powoli dobiegają końca, ale pogoda jeszcze dopisuje. 3 dni z rzędu basen w użyciu, wczoraj woda 26 stopni. Tylko oryginalną folią bąbelkową intexa na noc przykrywam.
    To mój pierwszy basen, było trochę roboty z przygotowaniem, ale satysfakcja bezcenna. Samo utrzymanie wody bezproblemowe. Miałem brać wodę ze studni, ale studnia bez pompy i nieużywana od 10 lat, więc zdecydowałem się na założenie podlicznika do wody. To znacznie ograniczyło koszty wody - u mnie za m3 płacę 3,55 zł, napełnienie basenu kosztowało mnie 51,50 zł. Dodatkowo wodę mam bardzo dobrej jakości, można ją pić bezpośrednio z kranu - po napełnieniu basenu woda cały czas czysta, w skimmerze tabletka multi 200g Gammixa plus okresowe odkurzanie dna w razie potrzeby. Jadę na oryginalnej pompie z zestawu Intex 638G, tylko kartusz wymieniłem na kule Aqualoon - dużo lepiej filtruje, płukanie kul co 2 tygodnie, pompa ma też zauważalnie lepszy przepływ wody niż na kartuszu. Pompa z zestawu sprawdzi się, o ile mamy wodę dobrej jakości. Zalanie basenu wodą z dużą zawartością żelaza to problem, z którym oryginalna pompa sobie nie poradzi.
    Co do wskaźnika parametrów wody (chlor i pH) polecam paski Interline:
    Paski 2w1 Interline

Dlaczego te? Bo kolor paska najlepiej pasuje do wzornika. Do tego prosty w użyciu - zanurzamy na chwilę pasek w wodzie, po wyjęciu trzymamy 15 sekund w pozycji horyzontalnej (nie strząsać kropel!) i porównujemy ze wzornikiem.
    Przerabiałem tabletkowy od Gamixa - jego wskazania to jak festiwal kolorów LGBT, pokazywał różne kolory, ale nie pasujące za nic do wzornika.

A teraz pytanie: jak składacie basen? Wycieracie tylko do sucha, posypujecie też talkiem?
  • Relpol przekaźniki
    SylwekK
    Poziom 30  
    MiroLord napisał:
    A teraz pytanie: jak składacie basen? Wycieracie tylko do sucha, posypujecie też talkiem?

Korzystając ze słoneczka na koniec sezonu, basen jest umyty (plyn ludwik i szczotka samochodowa) i suszony 1-2 dni na trzepaku. Wtedy też wypatruje ewentualnych dziurek. Kiedy jest nagrzany od słońca wtedy go składam (jest miękki). W nowym sezonie wystarczy rozłożyć i zalać wodą.
    DmZ
    Poziom 18  
    U mnie najpierw zlewanie wody - przez piaskowca na backwashu. Pozniej pompka do wypompowywania wody z basenu (jakieś intexowe badziewie). Mam tak wyprofilowane podłoże, że zawsze na środku mam niżej o jakieś 10 cm niż na brzegach. Spadek jest. Pompa w środek i w zasadzie myję basen jak woda jest wypompowywana. A w moim układzie pompa wyciąga wodę praktycznie do suchego bo stoi w najniższym punkcie. To co pozostaje to poczekać aż wyschnie i mopem jeszcze pociągnąć. Poźniej basen składam i do "trumny" (zrobiliśmy skrzynie 55x55x180cm, "obita" w środku wykładziną. wchodzi wszystko ładnie) i na kółkach to do garażu na zimę. Filtr też po zrzucie wody na zime do garażu. (waży grubo ponad 100kg) więc stoi na małej palecie. paleta na kólkach wiec łatwiej to targać.

Z tym talkiem to niegłupi pomysł. nie pomyślałem o tym.

I w sumie tyle.

ps. pogoda dopisuje, ciśniemy ile wlezie:)