Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 11 Maj 2020 16:38 457452 1159
 • #1141
  SylwekK
  Poziom 31  
  Z moich doświadczeń powiem, że im większa różnica temp. przy tym samym przepływie tym lepsze grzanie. Gdy dodałem kolanko z kawałkiem rurki i pobieram teraz wodę z dna basenu, a nie jego mniej więcej 1/3 wysokości to wodę mi lepiej grzeje :)
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #1142
  polidriver
  Poziom 12  
  Sylwekk przepływ Ci nie zmalał ?? :). Kolanko 90 stopni , do duże obciążenie.

  Jak najbardziej tak. Słońce ogrzeje te rurki czy dach tylko do jakiejś temperatury. Im większa różnica tym szybciej grzeje.
  Straty też są zupełnie inne
 • #1143
  vodiczka
  Poziom 43  
  SylwekK napisał:
  Z moich doświadczeń powiem, że im większa różnica temp. przy tym samym przepływie tym lepsze grzanie.
  Problem w tym, że aby uzyskać większą różnicę temperatur przy stałym przepływie i stałej temperaturze na wlocie wężownicy, słońce musi grzać mocniej lub wężownica musi być dłuższa.
  Kolega zabierając wodę z najniższej warstwy, pobiera ją chłodniejszą niż gdy pobierał z 1/3 wysokości basenu. Ilość ciepła przeniesionego przez wodę w jednostce czasu ulegnie zwiększeniu.

  Kolega polidriver rozważał inną sytuację:
  polidriver napisał:
  Delta prawie 10stopni. Może lepiej właśnie delta 5 a przepływ większy.
  Nie wiem co bardziej wydajne. Wydaje mi się , że lepiej mieć delta 5 a wody więcej pchać. Kolektor przy mniejszej delcie powinien być bardziej wydajny.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #1144
  SylwekK
  Poziom 31  
  @vodiczka Wiem, wiem o czym mowa :) Jednak uważam, że większa różnica temperatur kosztem mniejszego przepływu (choć u mnie się nie zmienił) będzie korzystniejsza. Oczywiście jeśli ten przepływ będzie zbyt mały w stosunku do ilości podgrzewanej wody to też szału nie będzie. Tak czy inaczej u mnie czym zimniejsza idzie na dach tym szybciej mi ogrzewa.
 • #1145
  polidriver
  Poziom 12  
  SylwekK , źle myślisz z tym przepływem. Najważniejsze , to czerpać wodę jak najzimniejszą z basenu.Tak jak napisałeś.
  Łatwiej ogrzać wodę zimniejszą. Przepływ jednak powinien odbierać całą energię z kolektora. U mnie wydaje mi się , że nie odbiera. Non stop 27-28 stopni, czyli pobierając wodą 21 oddaje 27-28. Lepiej by było jakby oddawał 24-25 ,ale z 2 razy większym przepływem. Przy pompie ciepła w instrukcji mam napisane , że ustawienie delty wejście i wyjścia wody np.3 czy 10 nie zmienia szybkości nagrzania się podłogi w znaczący sposób, ale przyłożona energia już tak. Jeżeli zaniedbamy pobór prądu pompy , to najlepiej podnieść temperaturę o 1-2 stopnie, ale przepływ 1h =1basen. Jak u mnie pompa chodzi non stop a temperatura nie spada, to nie odbieram całego ciepła z kolektora. Nie umiem tego wytłumaczyć. Może tak słońce nagrzeje kolektor tylko do jakiejś temperatury i więcej nie osiągnie. Z ciekawości zrób test. Puść wodę, żeby ostudzić dach.Zakręć poczekaj np 5minut puść wodę zmierz temperaturę i wystudź dach. Następnie poczekaj 10minut i tak samo.
  Zobaczysz , że w którymś momencie temperatura wody nie będzie przyrastała proporcjonalnie. Podejrzewam , że nawet już po osiągnięciu 3-4 stopni od wystudzenia będzie to następowało dużo wolniej. To jest tak jak ktoś pisał o garnku. Zimna woda się ogrzeje, ale najpierw szybko , potem coraz wolniej , aż dojdzie to temperatury maksymalnej przy mocy palnika.Po prostu , to nie jest próżnia,powietrze też studzi wodę w kolektorze czy blachę dachu. Przy temperaturach 30 stopni woda w basenie, na pewno lepiej jest mieć duży przepływ a małą deltę temperatury.Dodatkowo czym szybciej podniesiesz temperaturę wody w basenie, tym szybciej masz większą temperaturę poboru wody.Będzie słońce , to zrobię ten pomiar przepływ kontra temperatura.Optymalny przepływ będzie taki który jest w stanie wystudzić kolektor do temperatury basenu. To będzie chyba najbardziej prawidłowe.Wtedy wchodzi termostat. U mnie przy słońcu on nic nie daje, chyba że chcę lać wodę 30-34 stopnie ,ale na 100% suma energii tej wody(czas czekania na nagrzanie) , będzie mniejsza niż ten sam czas z pompą non stop włączoną. W sumie energię dostarczona u mnie mogę policzyć. 21 litrów wody na 60sekund 8stopni różnicy.Energię potrzebną do ogrzania ciała o masie m obliczmy ze wzoru:

  Q=m⋅c⋅Δt
  Q – ciepło
  m – masa
  c – ciepło właściwe
  Δt – zmiana temperatury

  czyli q=21kgx4190j/kg x8st = 703920to będą chyba J (kg się skracją) czas 1minuta, czyli 703920/60=11732wat. Jakaś bzdura. Może to ktoś policzyć.EJJJJJ chyba dobrze

  Natężenie promieniowania słonecznego wyrażone w watach na metr kwadratowy (W/m2) jest to gęstość mocy promieniowania padającego w ciągu jednej sekundy na powierzchnię prostopadłą do kierunku promieniowania. Najwyższe natężenie promieniowania odnotowano na Kasprowym Wierchu – ok.1200 W/m2 i w pasie nadmorskim - ok. 1050 W/m2. Najczęściej wartości promieniowania słonecznego wahają się od 600-800 W/m2.

  Chyba by się zgadzało :) Powierzchnia jest mniej więcej 17metrów kwadratowych. Wydaję się nie możliwe :)

  To jak miałem 10 stopni różnicy to wychodzi 14665. Wow , nie zła pompa ciepła
  :)
  To daje 24h podniesienie wody w basenie o 10 stopni samym kolektorem.
 • #1146
  SylwekK
  Poziom 31  
  Ależ ja wszystko rozumiem :) Chyba jednak niedokładnie czytałeś wątek. Już kiedyś pisałem, że na początku grzania kiedy basen miał około 17 stopni różnica na wylocie sięgała 10stopni i czym bliżej końca grzania czyli około 31-32 różnica ta spadała do 1-2stopni i było to wyjaśnione :)
 • #1147
  polidriver
  Poziom 12  
  Cały wątek czytałem 3 razy :))).

  Ciężko fakty wszystkie skojarzyć.

  Może podsumowanie krótkie.

  Przepływ optymalny ,to taki , który daje możliwość wystudzenia kolektora.Brak tej możliwości powoduje pracę non stop pompy i prawdopodobnie nie daje maksymalnej wydajności naszego pseudo systemu.

  Długość rury. Im więcej tym lepiej.Trzeba brać pod uwagę przepływ przy doborze średnicy i długości.Tu już każdy w zależności od swoich warunków.Warto pamiętać , że słońce świeci jakiś czas i maksymalny zysk ciepła , to tylko parę godzin.Warto go wykorzystać w 100%

  Termostat do sterowania. Najlepszy , to różnicowy wody basen-kolektor.Może być każdy termostat , tylko troszkę trzeba go przestawiać ;) .

  Proszę o sprostowanie , dopisanie własnych porad. Może powstanie małe Faq .
 • #1148
  Heron44
  Poziom 6  
  Witam. Rownież rozpoczynam projekt ogrzewania basenu. Zapewne na pierwszej próbie sie nie skończy, ale rownież dam później znać o całym przebiegu i rezultatach. Na razie podam kilka danych, być może ktoś coś podpowie w moim przypadku. (Cały wątek już prześledziłem.)
  Basen bestway okrągły stelażowy:
  305cm średnica.
  76cm wysoki.
  W basenie nalewam okolo 4000l wody.
  Zalewam woda glebinowa. Obiznam PH, do okolo 7,3 na szybko. Pozniej jeszcze zbijam do okolo 7,0-7,2. W miedzy czasie wytracone zelazo wybieram i czyszcze odkurzaczem basenowym, ktory sam zmajstrowalem. Bo pompka filtrujaca na kartusze papierowe zbiera dobrze, ale w pierwszym tym procesie zbijania PH, ktore w wodzie glebinowej wynosi ma grubo ponad 13. Filtry plukam, poczatkowo co godzine, pozniej co 2. Odkurzacz. Pozniej coraz rzadziej plukam filtr. Az uzyskam zadawalajacy rezultat.
  Jak PH spadnie do oczekiwanego i woda jest przejrzusta juz dosc, to robie chlor szok w tabletkach i znow wybieram pozniej zelazo, bo jeszcze sie wytraca dosc mocno.
  Odlurzacz:
  Pompa wody na 230v do wybierania wody ze studni. Waz do poboru wody o srednicy fi 35(okolo) i zeszlifowana mala koncowka do odkurzacza.
  Woda przelewa sie drugim wezem ogrodowym i przelewam ja przez szmaty, pieluchy i sito.
  Sporo osob wylewa ta wode na zewnatrz basenu, ale ja tak nie robie.

  Pokrywa basenu:
  Taka ni to plandeka ni to folia. Szary kolor, z zestawu. Juz w zasadzie nadaje sie do wymiany po dwoch zesonach.(teraz bedzie trzeci sezon).

  Basen w tym roku bedzie stal tak jak poprzednio w ogrodzie na ziemi i na grubej foli zlozonej na dwa razy. Ale wyrownam teren bardziej.
  Poloze styropian 3cm styrodur fundamentowy 700kpa na m2. Na to folie i dopiero basen.
  (Nie wiem czy styropian bezposrednio na ziemi czy podlozyc cos pod niego).
  Nogi beda staly na styropianie, podloze tylko listewki z paneli podlogowych. Nog nie wiazalem wczesniej i wytrzymal. Ale zauwazylem malilutkie napekniecie w gornej czesci stelazu przy miejscu mocowania nozki. Chyba musze to usztywnic troche, zeby nie bylo niespodzianki po jakims czasie.

  Plany z kolektorem i zakupione materialy:
  Waz czarny do nawodnienia PE 25mm 120m dlugosci.
  Potrzebne zloczki, trojnik, zawor regulowany(kulowy) do przeplywu wody.
  Pierwszy zamiar to ulozenie spirali na oddalonym dachu trapezowym(brazowym) o okolo 5m od basenu. I polozenie ramy z szyba.
  Ale mysle, ze najlepszym efektem na przyrost wysokich emperatur wewnatrz solara bedzie, gdy zamkne to w szczelnej obudowie pod szyba.
  Ale jak wykorzystac potencjal dachu od spodniej czesci?

  Jezeli nie zda to ogzaminu to podziele spirale wezowa na dwa rowne odcinki, ale ulozone w jednej spirali.

  Na poczatek sprawdze czy pompka basenowa da rade popchnac wode. Jezeli nie to tymczasowo uzyje pompy od odkurzacza i zaloze czasowy stwrownik wlaczania pompy. Np bedzie sie zalaczac co 10m na okres 2 minut.
  Jezeli beda dziac sie jakies efekty to zakupie odpowiednia pompe z mniejsza moca i poborem pradu. (Ta ma 900w mocy) oraz sterownik z czujnikami temperatury na wlocie i wylocie.

  Moim celem jest uzyskać temperature wody 30°C
 • #1149
  prezesx
  Poziom 10  
  Czy czarny wąż ogrodowy z pcv lepiej nagrzeje wode niż rura pe ??
  Czy wąż 1/2 będzie wystarczający ciężko żnależć wąz 3/4 tu gdzie mieszkam
 • #1151
  mepciu
  Poziom 9  
  Witam wszystkich.
  Na ten sezon zakupiłem basen stelażowy 455x120. W poprzednich sezonach miałem 350x60 i stał on na podłożu z bardzo drobnego piasku. Teraz chcę zrobić wylewkę betonową. Basen ma coś ok 16000 l wody. Jaka musiałaby być wylewka betonowa?? Dodam że mam bardzo ograniczoną możliwość dojazdu z gotowym betonem. Czy wylewka ok 10-12 cm z zalanymi cegłami, kamieniami, powbijanymi prętami wystarczy??
 • #1152
  karolark
  Poziom 41  
  20cm daje pod baseny 150cm
  Tu wystarczy 10 z siatka 2.5mm
  Oczywiście podłoże musi być utwardzone
 • #1154
  karolark
  Poziom 41  
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  karolark napisał:
  Tu wystarczy 10 z siatka 2.5mm


  To zależy jaki teren. Jak już daj po obwodzie drut 12mm coby płyta nie rozeszłą się wszak to 16 ton wody. Plus po całości zbrojenie.


  Oczywiście że zależy od podłoża ale zastrzegłem że musi być utwardzone
  Ja pod baseny daje 20cm oczywiście zbrojone ale to pojemności po 80m3 i w górę
 • #1155
  gembski
  Poziom 5  
  Witam,
  Szykuję się do przygotowania wylewki pod basen kanadyjski zagłębiony na około 1 m.
  Czy styropian powinien być pod wylewką czy na wylewce?
  Wylewka 15cm B20 zbrojona siatką.
  Czy użyć styropianu posadzkowego (5cm) czy styrodur (np. 3 cm)?
  Czego użyć do docieplenia ścian przed obsypaniem: styropian fasadowy czy posadzkowy?
  z góry dziękuję za pomoc
  Marcin
 • #1156
  prezesx
  Poziom 10  
  Z czego lepiej robić solar do basenu ??
  Rura pe czy czarny wąż ogrodowy ??
  Pytanie co odda wiecej ciepła przepływającej wodzie, Gdzieś tu chyba czytałem ze rura pe jest izolatorem.
 • #1157
  sobczaki
  Poziom 2  
  polidriver napisał:
  Tylko po co ma pompa chodzić cały dzień.Szkoda prądu. Co Ci taka czkawka przeszkadza ? Przecież to nie będzie co 30sekund. Daje linka do filmiku gdzie koleś ma 300m rury i tłumaczy jak to u niego działa.Nie rozumiem dlaczego u niego tak długo pompa chodzi skoro histereza na jego sterowniku ma tylko 2 stopnie.Wynikałoby, że deltę ma dość dużą .Z tego co pamiętam co 4 minuty się włącza i chodzi kilka minut.Dlatego ja robię 750metrów, bo więcej nie upchnę. Myślę , że przy mniejszych deltach jest znacznie większa sprawność. Prościej wodę ogrzać o 1-2 stopnie niż o 10.Proste :)

  Link
  sorki , tu nie ma podanej długości rury :(((. Co 4 minuty.
  https://www.youtube.com/watch?v=_Z1y09_uwnA&t=242s
  Ten Koleś to Kocur jakich mało , dwa kilometry rury :)))
  https://www.youtube.com/watch?v=GE5vXGuatQM


  Ja mam pytanko do Was chodzi mi o ten filmik pierwszy gdzie Gościu mówi że co cztery minuty mu się to włącza...
  Fajnie to ma ogarnięte nie rozumie tylko dwóch rzeczy??
  1.Po co jest ten elektro zawór??
  A druga sprawa On mówi że ma czujnik w puszce hermetycznej na dachu...jak dla mnie powinien to mieć w rurce z kolektora tak zeby mu to mierzyło temperaturę wody...stąd też moje pytanie...ja mam dwa ślimaki po 150 metrów w którym miejscu zamontować ten czujnik i jak to zrobić??

  Jeżeli chodzi o taniość, to zakup jednorazowo powala. Jednakże na wakacje nie mogę jeździć (ciężka sytuacja rodzinna :(((( ). Ogólnie trzeci sezon inwestuje w basen, bo dzieciaki uwielbiają, ja lubię , a żonka tylko 30+ :)...
  Jakby to dało te 5 stopni to super. Nawet teraz jakby było już te 18 stopni,najlepiej powyżej tych 20 , to już jest frajda ,tylko ciężko z namiotu przejść do domu :))) Zresztą namiot dziś w środku miał 11 stopni a woda 15 :))) Namiot dużo daje w utrzymaniu temperatury ,ale zabiera bezpośrednio słońce :(. Dlatego są dwa plany. Jak basen się zniszczy to będzie ten większy :)) Jak namiot , to będziemy kombinować nową plandekę z oknami na dachu :) lub po prostu folie na szklarnię. Śmiesznie tania i niech poleży te 2 lata i zmiana :).Tylko stelaż ma przęsła co 2 metry i nie bardzo jest jak przerobić na folię.  Ja mam pytanko do Was chodzi mi o ten filmik pierwszy gdzie Gościu mówi że co cztery minuty mu się to włącza...
  Fajnie to ma ogarnięte nie rozumie tylko dwóch rzeczy??
  1.Po co jest ten elektro zawór??
  A druga sprawa On mówi że ma czujnik w puszce hermetycznej na dachu...jak dla mnie powinien to mieć w rurce z kolektora tak zeby mu to mierzyło temperaturę wody...stąd też moje pytanie...ja mam dwa ślimaki po 150 metrów w którym miejscu zamontować ten czujnik i jak to zrobić??
  do głowy przychodzi mi zamontować trójnik na wyjściu z kolektora już przed samym basen wepchnąć ten czujnik do środka i "czymś"za kleić na wieki wieków...ale jak macie jakieś mniej 'januszowe' rozwiązania to pomóżcie

  i na koniec czy producent tej pompy wz 250 ma znaczenie??
  taką sobie obczaiłem
  https://allegro.pl/oferta/pompa-hydroforowa-wzi-250-ibo-wz-250-7380191679
 • #1158
  dawid_t
  Poziom 10  
  prezesx napisał:

  Drugie pytanie czy do tego celu nada się rura karbowana ?? Jest dość tania i elastyczna.

  Nie bardzo, jest zbyt elastyczna po obciążeniu wodą i łatwo się uszkadza.
  Lepsza jest rura do systemów nawadniania, fi16 lub fi20. Ok 1zł/mb, czarna i odporna na UV.
 • #1159
  prezesx
  Poziom 10  
  Cytat:
  Nie bardzo, jest zbyt elastyczna po obciążeniu wodą i łatwo się uszkadza.
  Lepsza jest rura do systemów nawadniania, fi16 lub fi20.

  To już wiem, Nie chcę rury pe ze wzgledu na jej twardość, sztywność, Zastanawiam się czy wąż ogrodowy 3/4 nada się do tego celu, czy odda więcej ciepła wodzie niż rura pe?
 • #1160
  Heron44
  Poziom 6  
  prezesx napisał:

  To już wiem, Nie chcę rury pe ze wzgledu na jej twardość, sztywność, Zastanawiam się czy wąż ogrodowy 3/4 nada się do tego celu, czy odda więcej ciepła wodzie niż rura pe?


  Waz ogrodowy lubi puchnac i pekac. Na pewno szybko sie nagrzewa, bo materialy uzyte to pochodne od gumy(kauczuku). Ale koncowo nie nadaje sie na wysokie temperatury, bo szybko niszczeje i guma zacznie wchodzic w reakcje, a do wody chlorowanej to juz zupelnie kiepski pomysl. Uzycie 5m takie weza jako zlaczki to nie klopot. Ale jakbys chcial uzyc 100m biezacych to nie warto.
  Ja kupilem rure czarna do nawadniania PE LDPE fi 25. Bez problemu poprowadzisz ja tam gdzie chcesz. Zwiniesz w spirale i tez sie da bez problemu. W razie co sa roznego typu zlaczki. Nawet na kąt 90 stopni.
  Nie kupuj Fi 16, bo uwazam ze to zbyt malo(zalezy jeszcze jaki basen), fi 20 lub fi 25
  Dokoncze swoj solar na tej srednicy i dam znac jak sie sprawuje. Wczoraj moja spirala lezala luzem bez przykrycia i zabudowy na dachu trapezowym. O godzinie 16 uruchomilem go. I na start podawal 25 stopni wode z 15 stopni, ktore bylo w basenie. Sloneczko bylo. Bardzo duzy wiatr. A temperatura powietrza w cieniu to 22 stopnie. A solar jeszcze nawet nie skonczony, bo bez obramowania i bez szyby.