Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

SylwekK 07 Cze 2020 00:41 515406 1474
    Heron44
    Poziom 10  
    prezesx napisał:

To już wiem, Nie chcę rury pe ze wzgledu na jej twardość, sztywność, Zastanawiam się czy wąż ogrodowy 3/4 nada się do tego celu, czy odda więcej ciepła wodzie niż rura pe?

Waz ogrodowy lubi puchnac i pekac. Na pewno szybko sie nagrzewa, bo materialy uzyte to pochodne od gumy(kauczuku). Ale koncowo nie nadaje sie na wysokie temperatury, bo szybko niszczeje i guma zacznie wchodzic w reakcje, a do wody chlorowanej to juz zupelnie kiepski pomysl. Uzycie 5m takie weza jako zlaczki to nie klopot. Ale jakbys chcial uzyc 100m biezacych to nie warto.
    Ja kupilem rure czarna do nawadniania PE LDPE fi 25. Bez problemu poprowadzisz ja tam gdzie chcesz. Zwiniesz w spirale i tez sie da bez problemu. W razie co sa roznego typu zlaczki. Nawet na kąt 90 stopni.
    Nie kupuj Fi 16, bo uwazam ze to zbyt malo(zalezy jeszcze jaki basen), fi 20 lub fi 25
    Dokoncze swoj solar na tej srednicy i dam znac jak sie sprawuje. Wczoraj moja spirala lezala luzem bez przykrycia i zabudowy na dachu trapezowym. O godzinie 16 uruchomilem go. I na start podawal 25 stopni wode z 15 stopni, ktore bylo w basenie. Sloneczko bylo. Bardzo duzy wiatr. A temperatura powietrza w cieniu to 22 stopnie. A solar jeszcze nawet nie skonczony, bo bez obramowania i bez szyby.
  • MetalworkMetalwork
    servee79
    Poziom 12  
    Przeglądałem zasoby internetu i wydaje mi się, że właśnie znalazłem odpowiedź na temat różnic w budowie kolektorów. Niestety nie znam cyrylicy i nie wiele z tego rozumiem, a pokazanych w filmie tabel i wykresów chyba nie da się "przepuścić" przez translator. Przynajmniej ja nie potrafię.

Link
    Sstalone
    Poziom 29  
    @servee79 , kolejne rozważania na temat przykrycia rur polietylenowych, a w temacie już o tym było. Link do mojej opinii - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16541493#16541493
  • MetalworkMetalwork
    servee79
    Poziom 12  
    Gdybyś przeczytał uważnie to co napisałem, to dowiedziałbyś się, że mój wpis odnosi się do zwiększenia powierzchni absorpcji promieni słonecznych przez panel bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem większej ilości węży PE. Jego przykrycie folią to dodatek do moich rozważań.
    Akurat Twoja wypowiedź, na którą się powołujesz w żaden sposób nie odnosi się do tego o czym pisałem.
    Sstalone
    Poziom 29  
    servee79 napisał:

3.
    Sytuacja podobna do tej powyżej, przy czym kolektor przykryty folią tunelową, a podstawa kolektora tym razem w kolorze czarnym pochłaniającą promieniowanie słoneczne. W najprostszej wersji (demontowanej po sezonie) nie potrzeba żadnych dodatkowych konstrukcji. Wystarczy folię położyć na rurkach a na bokach podwinąć ją pod kolektor żeby wiatr tego nie porwał. Ale to też należałoby tak zrobić, żeby folia podczas burzy nie została poderwana przez silne podmuchy wiatru.
    Powstałe w ten sposób dodatkowe gorące powietrze na większej powierzchni (a co za tym idzie efektywniej) przekazywałoby ciepło poprzez ścianki rurki do wody niż odbite promienie słoneczne jak w pkt. 2.

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Co Wy o tym myślicie?

Sstalone napisał:
    @servee79 , kolejne rozważania na temat przykrycia rur polietylenowych, a w temacie już o tym było. Link do mojej opinii - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16541493#16541493

servee79 napisał:
    Gdybyś przeczytał uważnie to co napisałem, to dowiedziałbyś się, że mój wpis odnosi się do zwiększenia powierzchni absorpcji promieni słonecznych przez panel bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem większej ilości węży PE. Jego przykrycie folią to dodatek do moich rozważań.
    Akurat Twoja wypowiedź, na którą się powołujesz w żaden sposób nie odnosi się do tego o czym pisałem.

Zacytuje ją więc:

Sstalone napisał:

Największe zagrożenie dla kolektorów "spodków w folii" stanowi zanik napięcia lub jakaś niedrożność w instalacji. Temperatura w takich kolektorach może dojść do 120 stopni i wtedy zaszkodzić polietylenowi. Masz jakiś ups lub ktoś tego pilnuje? :D

Odpowiadam na pytanie postawione w poście: Przykrycie rur polietylenowych przezroczystym materiałem to ryzykowne przedsięwzięcie. Czy nadal Autor @servee79 uważa, że jego 3 punkt jest do zastosowania i bierze odpowiedzialność za koszty czytelników Elektrody, którzy zastosują się do jego propozycji?
    servee79
    Poziom 12  
    To o czym Ty piszesz, chodź jest istotne to nie odnosi się do meritum moich rozważań.
    Nie mniej rozumiem, że Twoim zdaniem dodatkowe przykrycie kolektora słonecznego poprawi jego wydajność chodź wiążą się z tym inne ryzyka, o których wspomniałeś.
    mpepe
    Poziom 11  
    Witam posiadam basen 300/200/75cm 2800l. Basen stoi przy ścianie od garażu w upalny dzień jest tam niesamowity ukrop woda nagrzewa się do 26C ale w chłodniejsze dni szybko spada do 20. Chciałbym na ścianie przykręcić kolektor słoneczny np. płaski, sztuka z al...gro około 800- 1000 zł za od 2-2.8 m2
    Czy jedna szt. takiego kolektora da rady z taką pojemnością wody ?

Czy woda może bezpośrednio być pompowana z filtra na obieg kolektora bez skomplikowanego systemu z dodatkowym np. płytowym wymiennikiem ciepła w basenie z użyciem czynnika chłodzącego ?

Czy w czasie przestoju pompy kolektor się nie przegrzeje , uszkodzi ?
    Sstalone
    Poziom 29  
    @mpepe , 1 kolektor o takiej powierzchni da około 15-20 kWh na dobę, a Ty potrzebujesz około 170 kWh aby ogrzać basen 2800 l z 20 do 26 stopni, czyli takich kolektorów potrzeba 10 szt. Niestety potrzebny byłby wymiennik, żeby nie puszczać chlorowanej wody przez rury kolektora. Kolejny problem to przegrzewanie się kolektora w czasie postoju. Wszystkie te problemy skłaniają niektórych do robienia kolektora z rur przeznaczonych do nawadniania.

Korekta: "U góry popełniłem błąd w wyliczeniach, powinno być 17 kWh, i zamiast 10 szt. powinno być 1 szt."
    Zvirek
    Poziom 12  
    Na pewno 170kWh?
    Mi wychodzi niecałe 20kWh (2800*6*1,16).
    mpepe
    Poziom 11  
    Sstalone
    Skąd wyliczyłeś te 170 KW?

Znalazłem link na stronie

https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-s...alacja-solarna-do-podgrzewania-wody-w-basenie

Gość ma 67.000l i 8 paneli po 1.8m2
    Z trackerami

Ja mam 2.800l czyli 24 razy mniej wody jeśli jemu te 8 szt starczy to mi jeden chyba aż za dość ?

Kwestia chlorowanej wody i przegrzania dolara podczas postoju pozostaje chyba nie do rozwiązania? Może nie ?
    Sstalone
    Poziom 29  
    mpepe napisał:
    Sstalone
    Skąd wyliczyłeś te 170 KW?

Sorry, no machnąłem się o 1 zero, czyli potrzeba na to trochę ponad 17 kWh. Wystarczyłby zatem ten jeden większy kolektor. Trackery podnoszą uzysk o 50%.
    mpepe
    Poziom 11  
    Ok kwestia ilości kolektorow zalatwiona co z chlorowaną wodą czy kolektory słoneczne są wykonane z miedzi czy będzie to dużym problemem

Jeżeli zdecyduje się na wykonanie kolektora z rury czarnej do nawadniania jaką Potrzebuje jej długość czy 100 m tej rury wystarczy?

Czy pompa którą mam do filtra 99W INTEX chyba ponad 3800l/h nie będzie za słaba jest to pompa ze starego duzego basenu średnicy 5m X1.2m

Zamierzam i tak lać mniej wody max 0.5m z racji że mam małe dzieci dlatego muszę przerobić otwór (obniżyć) zasysający wodę do pompy albo kolankiem i rurka w dół albo go albo zakorkować ten oryginalny i wyciąć nowy otwór a od starego basenu wyciąć ten element do mocowania węża i wkleić go. Chyba że można coś takiego dokupić u sprzedawcy?
    krzysiek1977
    Poziom 2  
    Witam,

Mam pytanko do "ogrzewajacych dachem". Zrobilem sobie w tym roku podobna do Was instalacje i wszystko ladnie chodzi. W zeszlym tygodniu udalo sie juz nawet uzyskac niezle temperatury wody przy dosc niskiej temperaturze powietrza. Zauwazylem jednak, ze na dachu dosc szybko pojawil sie bialy osad/odbarwienie, ktory jest ogolnie ciezki do usuniecia. Pewnie wynik chloru w wodzie. Macie podobne objawy?
    SylwekK
    Poziom 31  
    To nie o chlor chodzi, a raczej o kamień w wodzie (czym twardsza woda tym więcej kamienia). U mnie woda jest na średnim poziomie twardości ale smugi zostają z tym, że jak już tu chyba kiedyś pisałem nie przeszkadza mi to, bo to dach garażu i byłem świadomy takich "kwiatków" :)
    SylwekK
    Poziom 31  
    kkknc napisał:
    Widocznie masz nieszczelności w układzie. I masz osad.

O czym tym piszesz?? Jakie nieszczelności :) ?
    kkknc
    Poziom 43  
    mpepe
    Poziom 11  
    Do Krzysiek1997

"Zauwazylem jednak, ze na dachu dosc szybko pojawil a.....

Ja dlatego taki rodzaj ogrzewania odrzuciłem na wstępie nie tylko dlatego ale z obway też na różne zanieczyszczenia pyłki roślin drzew traw zbóż ale też bakterie, wirusy itd. z odchodów ptaków kun owadów etc. A znajomy miał takie coś i po sezonie dach z odbarwieniami, nalotami pozostal, poszły szczotki, proszki płyny w ruch ale lipa.
    SylwekK
    Poziom 31  
    kkknc napisał:
    To skąd masz białe wykwity wapniowe. Jak szczelna instalacja.

Weź to na logikę - instalacja jest otwarta więc nieszczelność jaka? Skąd? W Krutyń miejscu? Co miało by przez tą nieszczelność się dostawać? :D
    A teraz z innej beczki... Jak gotujesz wodę w czajniku to co w nim pozostaje po jakimś czasie? :) Przecież osad kamienny to naturalny efekt odparowania wody.

mpepe napisał:
    różne zanieczyszczenia pyłki roślin drzew traw zbóż ale też bakterie, wirusy itd. z odchodów ptaków kun owadów etc.

Kolejny raz czytam takie bzdury. Rozumiem, że kiedy basem stoi zdala od dachu na środku podwórka bez żadnych instalacji grzewczych to nic takiego nie może go zanieczyścić, tak? Ptaki, owady, pyłki, etc. - one wszystkie wiedzą, że mają wpadać tylko do basenu ogrzewanego dachem :) Pisałem o tym już wcześniej i jak chcesz to przeczytaj cały temat i odszukaj posty. Kilka lat już ma moja instalacja i kto by do mnie nie przyszedł to jest zaskoczony czystością wody. [/quote]
    krzysiek1977
    Poziom 2  
    Ja tez do czystosci wody z dachu nie mam wiekszysz zastrzezen. Na "zejsciu" z dachu jest filtr siatkowy, ktore duzo rzeczy wylapuje i tak jak zostalo napisane powyzej do samego basenu trafia duzo zanieczyszczen bezposrednio (widac to dobrze jak masz przykryty basen folia).
    A nalot, coz wlasnie sie zastanawialem czy to chlor czy bardziej kamien. W ostatecznosci jesli po sezonie bedzie mi bardzo przeszkadzal i nie bedzie chcial latwo zejsc przy uzyciu chemii to zawsze mozna pomalowac dach. Koszt i wysilek niewielki. A jednak rezultat, czyli woda w basenie w temperaturze 26 stopni, przy temeraturze powietrza nie przekraczajacej 16tu...18tu stopni wynagradza niedogodnosci.
    kkknc
    Poziom 43  
    SylwekK napisał:
    kkknc napisał:
    To skąd masz białe wykwity wapniowe. Jak szczelna instalacja.

Weź to na logikę - instalacja jest otwarta więc nieszczelność jaka? Skąd? W Krutyń miejscu? Co miało by przez tą nieszczelność się dostawać? :D
    A teraz z innej beczki... Jak gotujesz wodę w czajniku to co w nim pozostaje po jakimś czasie? :) Przecież osad kamienny to naturalny efekt odparowania wody.

Przecież ci to napisałem masz " nieszczelna instalację" jak by była szczelna czyli kolektory na dachu to byś tego nie miał. Dałem już w cudzysłowie.
    mpepe
    Poziom 11  
    SylwekK Bzdury to ty piszesz .

1 Nie widziałem jeszcze żeby kuny srały do basenu (może mało jeszcze widziałem) ale na dachu widzę non stop odchody .

2. Oczywiscie że owady wpadają do basenu wyławiamy je a dodatkowo ja nakrywamy basen plandeką.
    A dach też przykrywasz?
    Pyłki oczywiście pylą do basenu ale ile m2 ma basen? Powierzchnia basenu ma zalużmy 6m2 w moim przypadku basen 2x3m a ile masz dachu do podgrzania w m2 kilkadziesiąt? kilkanaście ?
    Więc zbierasz syf dodatkowo z takiej powierzchni.
    Oczywiście że to filtrujemy chlorujemy i tyle w tym temacie.

3. Czy zostaje osad na dachu ? No Zostaje można z tym sobie poradzić pewnie tak. Kolega wyżej skomentował że można przecież wymalować. No można ale ja nie chcę.

A tak w ogóle nie napisałem któremuś koledze, że nie można takiej instalacji robić. Tylko że ja się nie zdecydowałem z obawy na powyższe.

Czy miałem słusznie wątpliwości - chyba tak

Czy można to rozwiązać porządnym większym filtrem, częstszym płukaniem + szok chlorem malowaniem itd.? - pewnie można czego Wy jesteście przykładem ale ja nie chciałem dodatkowego chloru i innych chemikaliów malowania i kombinacji.

Ale każdy robi jak chce.
    SylwekK
    Poziom 31  
    Na mój garaż nie ma szans wejść żadne zwierzę czterołapne - sama blacha bez zadziorów. Miałem kiedyś na podwórku (i po sąsiedzku 14 kotów, które były wszędzie... tylko nie na moim garażu :). Pyłki jeśli są w zasadzie, to po dłuższym przestoju i zawsze przed uruchomieniem grzania dach jest spłukiwany o czym też już kiedyś pisałem. Przeczytaj wątek od początku i Ci się wiele wyjaśni odnośnie czystości mojego basenu. Oczywiście masz racje - każdy robi jak chce :)
    Dodam, że szokowe chlorowanie robię tylko po dłuższym przestoju i na samym początku po zalaniu basenu, a w standardzie pływa jedna tabletka uniwersalna. Antyglon też może raz na dwa trzy tygodnie (bo mi się zapominało skoro woda czysta). Czyli chemia nie więcej niż u innych, a czasem wręcz dużo mniej, bo wspomagam się innymi sposobami czyszczenia basenu. Woda praktycznie bez przerwy kryształ. Bywało po 15 osób w basenie i przez te wszystkie lata nikt nawet kataru nie dostał nie mówiąc już o jakiejś innej chorobie czy wysypce :)
    mpepe
    Poziom 11  
    Sylwekk spoko luz☺️
    No właśnie odpowiedziałeś na moje wątpliwości pisząc o:

1. Anty szoku
    2. Standardowym chlorze
    3. Spłukiwaniu dachu po przerwie
    4 Antygonie
    5 i "innym dodatkowym oczyszczaniu" co się pod tym kryje.

Ale już się nie czepiamy swoich racji każdy ma swoją.

Dlatego pozdrawiam Cię serdecznie .

Ps. bez sarkazmu.
    SylwekK
    Poziom 31  
    @mpepe, Hehe, jestem spokojny :)
    Żeby podsumować grzanie dachem krótko...
    Zalety:
    - tanio w stosunku do wydajności, wręcz niewiarygodnie tanio ;-)
    - duża wydajność

Żeby nie było za słodko - wady:
    - osad na dachu (ten pojawi się zawsze wcześniej czy później)
    - zmniejszona wydajność przy większym wietrze
    - spore odparowanie wody

Czystości nie klasyfikuję, bo sprzątać trzeba w każdym basenie.
    kulibob
    Poziom 13  
    Czym można skleić pęknięcie obudowy filtra piaskowego? Nie wiem czy walnąłem czy wada materiałowa. Na razie reklamowałem przez wysłanie zdjęć zobaczymy jak będzie.
    Pęknięcie to ok3cm długości i szczelina od 0-1mm. Narazie zapchałem sylikonem i trzyma . Dopki nie rozpatrzą reklamacji nie będę nic innego kombinował bo sylikon łatwo usunąć. Jednak zdaję sobie sprawę że sylikon to na chwile pewnie do momentu płukania filtra
    karolark
    Poziom 41  
    Filtrów się nie klei 🐵
    SA pod lekkim ciśnieniem okolo 0.6 do 1
    Tylko wymiana
    servee79
    Poziom 12  
    Z jakiego materiału wykonany filtr? Jeśli nie wiesz, to co to za filtr? Wstaw model lub zdjęcie. Możesz też wstawić zdjęcie uszkodzenia.
    karolark
    Poziom 41  
    servee79 napisał:
    Z jakiego materiału wykonany filtr? Jeśli nie wiesz, to co to za filtr? Wstaw model lub zdjęcie. Możesz też wstawić zdjęcie uszkodzenia.

Obojętnie z czego, filtrów się nie klei.
    servee79
    Poziom 12  
    @karolark Ty już "pomogłeś", teraz pozwól pomóc innym.
    Nawet nie wiesz w którym miejscu jest uszkodzenie, a już wydałeś wyrok. Wiele rzeczy teoretycznie nie powinno się robić, a robi się i działają przez lata z powodzeniem.
    Nie szukając daleko: niekonwencjonalne metody ogrzewania wody w basenie, filtry piaskowe z beczki lub wiadra, itp.,